Najwybitniejsi polscy nefrolodzy na XXVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Rzeszowie
Udostępnij
Źródło zdjęcia: stock.adobe.com
Wiodący temat obrad XXVI Konferencji Polskiego Towarzystwa Nefrologicznego w Rzeszowie brzmi Przewlekła choroba nerek pandemią XXI wieku. Specjaliści szacują, że na całym świecie choroba ta dotyczy około 700 mln osób, w Polsce odpowiednio ponad 4,5 mln mieszkańców. Epidemia COVID-19 znacznie pogorszyła ich sytuację i powiększyła te liczby w nieznanej dotąd skali. W najnowszym badaniu, opublikowanym przez czasopismo Nature, ustalono, że u 27% pacjentów z SARS-CoV-2 doszło do uszkodzenia nerek.
- Przewlekła choroba nerek pandemią XXI wieku
- Liczba chorych na nerki – dziś to 4,5 miliona Polaków – będzie lawinowo wzrastać
- Potrzebne są koordynowana opieka nefrologiczna i zapewnienie chorym dostępu do dializ domowych
W konferencji wzięli udział najwybitniejsi nefrolodzy z całej Polski. Prelegenci spotkali się w Rzeszowie. Uczestnicy, ze względu na sytuację epidemiczną, brali w niej udział online. Partnerem konferencji jest m.in. NEFRON Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (SNIGMP) skupiająca polskie stacje dializ, poradnie i oddziały nefrologiczne.
Terapie domowe przyszłością medycyny
Profesor Przemysław Rutkowski, nefrolog z Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jest przekonany, że hemodializa domowa będzie w przyszłości realną alternatywą dla leczenia w stacji dializ. Ma nadzieję, że wkrótce będzie ona dostępna również dla polskich chorych na przewlekłą niewydolność nerek.
Dziś jedyną metodą domowej terapii nerkozastępczej jest w Polsce dializa otrzewnowa. Tym sposobem, z przyczyn medycznych, niestety nie można leczyć większości osób z niesprawnymi nerkami. Pacjenci hemodializowani (jest ich w naszym kraju ponad 20 tysięcy) spędzają w centrum dializ ok. 4 godzin 3 razy w tygodniu. To najczęściej uniemożliwia im aktywność zawodową i mocno utrudnia życie rodzinne. Może prowadzić do wykluczenia społecznego.
Z badań wynika, że hemodializa domowa znacznie zmniejsza liczbę powikłań i hospitalizacji chorych. Daje wyniki leczenia porównywalne wręcz z przeszczepem nerki. Wydłuża życie pacjentów i poprawia jego jakość. Sztuczna nerka w domu daje choremu poczucie niezależności, bo może on dopasować godziny zabiegu do swojego harmonogramu i stylu życia. Pacjenci prowadzący zabiegi hemodializy w domu podkreślają również, że czują się mniej zmęczeni i mogą mieć bardziej zróżnicowaną dietę.
Nie jest to metoda leczenia dla wszystkich – znaczna liczba chorych nadal będzie korzystać ze stacji dializ i dializ otrzewnowych. Część pacjentów otrzyma przeszczep nerki.
Pacjentka podczas hemodializy domowej
Hemodializa domowa w Polsce
Rozwój hemodializy domowej zdecydowanie przyśpieszył wraz z pandemią covid-19. Dotąd HHD (ang. Home Hemodialysis) była najpopularniejsza w krajach, w których z powodu dużych odległości trudno było chorym podróżować do stacji dializ, np. w Kanadzie, Australii czy USA.
Dializowani są szczególnie narażeni na zachorowanie na COVID-19 i jego ciężki przebieg – 28% zakażeń, w tej grupie chorych, kończyło się zgonem. Dziś hemodializa domowa pomaga pacjentom minimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Jest coraz powszechniejsza w Europie, szybko rozwija się zwłaszcza w Holandii i Wielkiej Brytanii, a także w Czechach.
W Polsce nie ma możliwości wykonywania hemodializy domowej z powodu braku regulacji prawnych. NEFRON chce to zmienić. Przydatność kliniczną procedury musi ocenić Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji. Nowe świadczenie wprowadza rozporządzeniem Minister Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia zaś określa zasady przyznawania umów umożliwiających wykonywanie hemodializy w domu pacjenta.
Materiał prasowy opracowany przez:
Nefron SNIGMP
Więcej informacji:
Marta Andrzejewska
rzecznik prasowy NEFRON SNIGMP
tel. 605 213 063
email: Marta.Andrzejewska@fmc-ag.com
biuro prasowe
Marzena Fink-Stelmasiak
tel. 512 556 512
email: marzena@perpetuummedia.pl
NEFRON SNIGMP powstał w 2008 roku i jest częścią Krajowej Izby Gospodarczej. Zrzesza operatorów publicznych i niepublicznych stacji dializ, poradni i szpitali nefrologicznych w Polsce. NEFRON SNIGMP reprezentuje około 200 takich placówek. Od początku swego istnienia, koncentruje się na zapewnieniu pacjentom dializowanym i chorym na nerki, bezpieczeństwa i ciągłości dostępu do usług medycznych na najwyższym poziomie oraz wypracowaniu optymalnych modeli leczenia.