Terapia genowa w okulistyce
Udostępnij
Celem artykułu jest przedstawienie informacji na temat produktu leczniczego stosowanego w nowoczesnej terapii genowej w okulistyce oraz udziału farmaceuty w przygotowaniu leku i współpracy z zespołem medycznym.
Terapia genowa polega na wprowadzeniu materiału genetycznego do ludzkich komórek w celu uzyskania istotnego działania terapeutycznego, wyleczenia lub poprawy stanu chorego.
Prawidłowo zaplanowana terapia genowa sprowadza się do zaprojektowania sekwencji terapeutycznej, wybrania optymalnego wektora, opracowania najlepszej techniki transfekcji oraz trafnego doboru komórek docelowych [1].
Woretygen neparwowek (VN, Luxturna®), jako pierwsza terapia genowa w okulistyce, służąca do leczenia dziedzicznych dystrofii siatkówki, została zatwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) w grudniu 2017 r. w Stanach Zjednoczonych, a w listopadzie 2018 r. przez Europejską Agencję Leków (EMA, ang. European Medicines Agency) [2].
Wskazania do terapii obejmują pacjentów dorosłych oraz dzieci i młodzież z utratą wzroku z powodu dziedzicznej dystrofii siatkówki (IRD, ang. inherited retinal dystrophy) spowodowanej przez potwierdzone bialleliczne mutacje genu RPE65 oraz u których zachowała się wystarczająca liczba żywych komórek siatkówki [3].
Woretygen neparwowek jest rekombinowanym, adenozależnym, wirusowym (serotyp 2, AAV2) wektorem transferu genów cDNA ludzkiego białka nabłonka barwnikowego siatkówki o masie 65 kDa (hRPE65) do siatkówki (AAV2-hRPE65v2; VN) [3].
Mutacje genu RPE65 prowadzą do zmniejszonej aktywności lub braku aktywności izomerazy RPE65 all-trans-retinylowej – blokuje to cykl widzenia retinoidowego (przekształcania all-trans-retinolu przez 11-cis-retinol do 11-cis-retinalu) i powoduje utratę wzroku.
Z czasem dochodzi do kumulacji toksycznych związków, co prowadzi do obumierania komórek nabłonka barwnikowego siatkówki, a w konsekwencji do postępującego obumierania fotoreceptorów.
U osób z dystrofią siatkówki spowodowaną przez bialleliczne mutacje genu RPE65 dochodzi do pogorszenia parametrów widzenia, takich jak ostrość wzroku i pole widzenia. Zmiany te występują często w dzieciństwie lub okresie dorastania; a utrata wzroku prowadzi aż do końcowej całkowitej utraty wzroku [3].
Podanie woretygenu neparwowek (preparat handlowy Luxturna®) w postaci wstrzyknięcia do przestrzeni podsiatkówkowej jest terapią genową uzupełniającą i powoduje transdukcję cDNA kodującego prawidłowe ludzkie białko RPE65 do komórek nabłonka barwnikowego w siatkówce, dzięki czemu umożliwia przywrócenia cyklu widzenia [3].
Częstotliwość występowania dziedzicznej dystrofii siatkówki szacuje się na 3,7 na 10 tys. osób w Europie, a ślepoty Lebera na 1 na 10 tys. Do tej pory nie było możliwości skutecznego leczenia tych przewlekłych dziedzicznych chorób prowadzących do stopniowej utraty wzroku [4].
Dziedziczna dystrofia siatkówki związana z mutacją genu RPE65 obejmuje od 1 tys. do 3 tys. osób w Stanach Zjednoczonych. Wprowadzenie terapii genowej w leczeniu biallelicznych mutacji genu RPE65 jest kamieniem milowym w okulistyce.
Zastosowana technologia oraz ograniczona liczebnie grupa docelowa pacjentów skutkują wysokimi kosztami terapii, które szacowane są na około 850 tys. USD w przypadku podania produktu leczniczego zawierającego woretygen neparwowek do obu oczu [5].
Luxturna® w Polsce nie jest refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) produktem leczniczym dla pacjentów z IRD, mimo braku innych opcji terapeutycznych. Pacjenci oraz ich opiekunowie sami muszą zdobyć olbrzymie środki finansowe, aby taka terapia mogła zostać u nich przeprowadzona.
Monitorowanie bezpieczeństwa terapii genowej
Luxturna® jest produktem leczniczym, który wymaga ścisłej współpracy fachowego personelu medycznego oraz monitorowania bezpieczeństwa terapii genowej.
Podmiot odpowiedzialny (Novartis) w każdym kraju członkowskim, w którym produkt Luxturna® będzie w obrocie, powinien zapewnić fachowemu personelowi medycznemu udział w obowiązkowym programie edukacyjnym.
Szkolenia personelu fachowego są niezbędne i mają na celu zmniejszenie zagrożeń związanych z podawaniem produktu i/lub procedurą podawania [3].
W celu zapewnienia bezpieczeństwa farmakoterapii ośrodek, w którym prowadzona będzie terapia genowa z preparatem zawierającym woretygen neparwowek, musi spełniać liczne kryteria.
Obejmują one konieczność posiadania specjalistycznej infrastruktury oraz wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego: okulisty z doświadczeniem w leczeniu pacjentów z dziedziczną dystrofią siatkówki, chirurga witreoretinalnego z doświadczeniem i umiejętnością podania produktu leczniczego oraz farmaceuty z doświadczeniem w pracy z produktami terapii genowej [3].
Podmiot odpowiedzialny powinien także zapewnić szkolenie oraz przekazać instrukcje dotyczące bezpiecznego postępowania i usuwania zanieczyszczonych materiałów przez 14 dni po podaniu produktu oraz przeprowadzić edukację pacjentów i ich opiekunów [3].
Produkt leczniczy Luxturna®
Opakowanie handlowe preparatu Luxturna® stanowi foliowa saszetka zawierająca opakowanie kartonowe, w którym znajduje się jedna fiolka koncentratu i dwie fiolki rozpuszczalnika, przeznaczone wyłącznie do jednorazowego użycia. Każdy 1 ml koncentratu zawiera 5×1012 genomów wektora woretygen neparwowek.
Zarówno koncentrat, jak i rozpuszczalnik należy transportować oraz przechowywać w temperaturze ≤ – 65°C. Należy właściwie udokumentować zachowanie zimnego łańcucha podczas dostaw oraz podczas przechowywania produktu w aptece szpitalnej [3].
Procedura przygotowania produktu leczniczego
Przygotowanie produktu leczniczego powinno odbywać się w warunkach aseptycznych. Fiolki z koncentratem oraz rozpuszczalnikiem przed podaniem należy rozmrozić w temperaturze pokojowej (poniżej 25°C).
Po rozmrożeniu zarówno koncentrat, jak i rozpuszczalnik są jałowymi, przezroczystymi, bezbarwnymi płynami. Po rozmrożeniu produktu leczniczego nie należy zamrażać [3].
Przed podaniem koncentrat należy rozcieńczyć w warunkach aseptycznych w stosunku 1:10, aby uzyskać końcową dawkę produktu o zawartości 1,5×1011 genomu wirusa w 300 μL (0,3 ml) wykorzystywaną do podania w postaci wstrzyknięcia podsiatkówkowego [3].
Fiolki należy delikatnie odwrócić pięć razy w celu wymieszania zawartości. Następnie należy sprawdzić wzrokowo, czy produkt nie zawiera widocznych cząstek. Przy użyciu strzykawki o objętości 3 ml należy przenieść 2,7 ml rozpuszczalnika pobranego z dwóch rozmrożonych fiolek do pustej, jałowej, szklanej fiolki o objętości 10 ml.
W celu rozcieńczenia należy pobrać 0,3 ml rozmrożonego koncentratu do strzykawki o objętości 1 ml i dodać do zawierającej rozpuszczalnik jałowej fiolki o objętości 10 ml. Delikatnie odwrócić fiolkę przynajmniej pięć razy w celu właściwego wymieszania.
Sprawdzić wzrokowo, czy nie zawiera widocznych cząstek. Rozcieńczony roztwór powinien być przezroczysty do nieznacznie opalizującego. Oznaczyć szklaną fiolkę o objętości 10 ml, która zawiera rozcieńczony koncentrat, w następujący sposób: „Rozcieńczony produkt Luxturna®”.
W następnej kolejności należy przygotować dwie jałowe strzykawki o objętości 1 ml, do każdej z nich pobrać 0,8 ml rozcieńczonego roztworu; druga strzykawka będzie stanowić zapas.
Wypełnione zgodnie z procedurą i odpowiednio oznakowane strzykawki należy dostarczyć na salę operacyjną w przeznaczonym do tego celu pojemniku transportowym [3].
Po rozcieńczeniu w warunkach aseptycznych roztwór należy natychmiast zużyć. Jeżeli roztwór nie zostanie zużyty natychmiast, nie należy go przechowywać dłużej niż przez 4 godziny w temperaturze pokojowej (poniżej 25°C) [3].
Tabela 1. Preparat leczniczy Luxturna® – dane farmaceutyczne [3].
SUBSTANCJE POMOCNICZE |
KONCENTRAT |
ROZPUSZCZALNIK |
Fiolki |
jedna |
dwie |
Objętość/objętość fiolki |
0,5 ml/2 ml |
1,7 ml/2 ml |
Sodu chlorek |
+ |
+ |
Sodu diwodorofosforan jednowodny |
+ |
+ |
Disodu wodorofosforan dwuwodny |
+ |
+ |
Poloksamer 188 |
+ |
+ |
Woda do wstrzykiwań |
+ |
+ |
pH po rozmrożeniu |
7,3 |
7,3 |
Temperatura podczas transportu oraz przechowywania |
≤ – 65°C |
|
Okres ważności nieotwartych, zamrożonych fiolek |
2 lata |
|
Okres ważności preparatu po rozcieńczeniu |
nie dłużej niż 4 godziny w temperaturze pokojowej |
Środki ostrożności
Podczas przygotowania i podawania woretygenu neparwowek należy założyć odzież ochronną (odzież ochronna, okulary ochronne, rękawiczki). Wszystkie pozostałości VG zawierającego organizmy modyfikowane genetycznie należy poddać działaniu środka wirusobójczego; zaleca się użycie 1% roztworu podchlorynu sodu.
Wszystkie materiały, które mogły mieć kontakt z woretygenem neparwowek (np. igła, fiolka, strzykawka, rękawiczki, maski, gaza i opatrunki) należy usunąć zgodnie z lokalnie obowiązującymi wytycznymi w zakresie bezpieczeństwa biologicznego.
W sytuacji przypadkowej ekspozycji zawodowej (np. rozprysk do oczu lub na błony śluzowe), należy spłukiwać produkt czystą wodą przez przynajmniej 5 minut. W sytuacji ekspozycji uszkodzonej skóry lub zakłucia igłą należy dokładnie wyczyścić takie miejsce mydłem i wodą i/lub środkiem dezynfekującym [3].
Procedura podania preparatu Luxturna®
Woretygen neparwowek powinien zostać podany w kontrolowanych warunkach aseptycznych na sali operacyjnej przez chirurga witreoretinalnego z doświadczeniem w przeprowadzaniu zabiegów chirurgicznych w obrębie plamki.
Przed zabiegiem należy zastosować odpowiednie znieczulenie, a źrenica oka, w którym przeprowadzane będzie wstrzyknięcie, powinna być rozszerzona. Pojedyncza dawka preparatu (1,5×1011 VG/0,3 ml) musi zostać podana do obu oczu do przestrzeni podsiatkówkowej po przeprowadzeniu witrektomii, jednak każde podanie stanowi odrębną procedurę.
Po zakończeniu witrektomii produkt leczniczy Luxturna® podaje się we wstrzyknięciu podsiatkówkowym za pomocą kaniuli do wstrzykiwań podsiatkówkowych. Podanie dawki do każdego oka jest wykonywane w różne dni w krótkim odstępie czasu, jednak nie powinno być krótsze niż 6 dni [3].
Po wstrzyknięciu wszelkie resztki niewykorzystanego produktu należy wyrzucić. Nie należy zachowywać zapasowej strzykawki [3].
Zmniejszenie immunogenności na woretygen neparwowek
Przed podaniem preparatu leczniczego Luxturna®, w celu redukcji potencjalnej immunogenności, należy włączyć pacjentowi ogólnoustrojowy lek immunomodulujący (prednizon lub jego odpowiednik).
Ważny jest tutaj aspekt czasowy, a leczenie immunomodulujące powinno obejmować okres przed – i pooperacyjny – łącznie 17 dni farmakoterapii sterydem. Zaleca się, aby na 3 dni przed podaniem woretygenu neparwowek do pierwszego oka rozpocząć leczenie prednizonem według schematu opisanego w ChPL (charakterystyka produktu leczniczego).
Rozpoczęcie leczenia immunomodulującego drugiego oka powinno przebiegać według tego samego schematu i powinno nastąpić po zakończeniu leczenia immunomodulującego pierwszego oka [3].
Kortykosteroidy mogą zmniejszyć nasilenie potencjalnych reakcji immunologicznych na kapsyd wektora (wirus zależny od adenowirusów o serotypie 2 [AAV2]) lub na produkt transgeniczny (białko nabłonka barwnikowego siatkówki o masie 65 kDa [RPE65]) [3].
Interakcje
Obecnie nie są znane istotne klinicznie interakcje produktu Luxturna® z innymi produktami leczniczymi. Prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji może być mniejsze ze względu na miejscową podsiatkówkową drogę podania leku.
Produkt leczniczy Luxturna® jest wstrzykiwany bezpośrednio do oka, dlatego czynność wątroby i nerek, polimorfizm cytochromu P450 oraz starzenie się nie powinny wpływać na skuteczność kliniczną lub bezpieczeństwo stosowania produktu. Nie ma konieczności dostosowywania dawkowania u pacjentów z za burzeniami czynności wątroby i nerek [3].
Działania niepożądane
Działania niepożądane po zastosowaniu produktu leczniczego Luxturna® można podzielić na związane z samym zabiegiem oraz związane z działaniem VG.
Najczęściej zgłaszanymi reakcjami niepożądanymi (częstość występowania ≥5%) związanymi z procedurą podania leku były: przekrwienie spojówki, zaćma, podwyższone ciśnienie śródgałkowe, zapalenie struktur oka, przedarcie siatkówki i odwarstwienie siatkówki, podrażnienie oka oraz ból oka [3].
Natomiast jako częste działania niepożądane po podaniu produktu leczniczego Luxturna® opisywano tworzenie się złogów siatkówkowych, które po kilku dniach (1–6 dni) ustępowały bez dalszych następstw zdrowotnych [3].
Należy poinstruować pacjentów, aby bezzwłocznie zgłaszali wszystkie objawy mogące sugerować zapalenie wnętrza gałki ocznej lub odwarstwienie siatkówki po to, by jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie [3].
Skuteczność kliniczna i bezpieczeństwo stosowania
Należy pamiętać o tym, że innowacyjne terapie genowe dotyczą bardzo wąskich wskazań terapeutycznych oraz przeprowadzone są na ograniczonej grupie pacjentów, u których dana terapia może zostać włączona.
Leki zawierające organizmy modyfikowane genetycznie wykazują ryzyko wystąpienia działań niepożądanych reakcji, dlatego bardzo ważne jest ich monitorowanie i zgłaszanie.
W przypadku produktu leczniczego Luxturna® do zarządzania ryzykiem opracowano program nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Podmiot odpowiedzialny jest zobligowany do prowadzenia długookresowej obserwacji pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa stosowania woretygenu neparwowek u pacjentów [3].
Wprowadzenie na rynek farmaceutyczny produktu leczniczego Luxturna® poprzedzone było badaniami klinicznymi fazy I i III. W badaniach klinicznych wzięło udział łącznie 41 pacjentów, wykonano 81 wstrzyknięć do 81 oczu (jedna osoba badana z I fazy nie spełniła kryteriów kwalifikacyjnych do drugiego wstrzyknięcia).
Wszyscy uczestnicy mieli potwierdzone bialleliczne mutacje genu RPE65 i obecne w wystarczającej liczbie żywe komórki siatkówki [3].
W ramach pierwszorzędowego punktu końcowego badania klinicznego III fazy mierzono średnią zmianę od wartości wyjściowej do jednego roku w obuocznym teście mobilności multiluminancji (MLMT, ang. multi-luminancemobility testing) pomiędzy grupą z interwencją a grupą kontrolną.
Zmiana wyniku MLMT w widzeniu jednym okiem znacząco poprawiła się w grupie leczonej i była podobna do wyników MLMT dla widzenia obuocznego. Odnotowano także poprawę progu czułości na światło w pełnym polu widzenia oraz poprawę ostrości wzroku u pacjentów poddawanych terapii [3].
Szkolenia oraz materiały edukacyjne dla personelu oraz pacjentów
Podmiot odpowiedzialny jest zobligowany do dostarczenia materiałów edukacyjnych do ośrodka dla personelu prowadzącego leczenie oraz pacjentów i ich opiekunów.
Treść i forma programu edukacyjnego, sposoby komunikacji i dystrybucji oraz inne aspekty programu powinny zostać uzgodnione pomiędzy podmiotem odpowiedzialnym a krajowym organem kompetentnym (w Polsce jest to Urząd Rejestracji i Produktów Leczniczych) przed wprowadzeniem preparatu Luxturna® do obrotu [3].
Pakiet szkoleniowy dla personelu medycznego powinien obejmować: charakterystykę produktu leczniczego (ChPL), materiały edukacyjne dla chirurgów dotyczące podawania produktu leczniczego Luxturna®, w tym opis materiałów i procedur niezbędnych do wykonania podsiatkówkowego wstrzyknięcia produktu leczniczego oraz podręcznik szkoleniowy dla farmaceutów zawierający informacje o przygotowaniu i przechowywaniu produktu leczniczego Luxturna® [3].
Edukacja pacjentów
Dodatkowo także mają zostać dostarczone pacjentom i ich opiekunom pakiety informacyjne zawierające ulotkę informacyjną dla pacjenta (tekst lub plik audio), kartę pacjenta do wizyt kontrolnych i zgłaszania działań niepożądanych oraz kartę zawierającą informację dla fachowego personelu medycznego, że pacjent otrzymuje terapię genową [3].
Zalecenia dla pacjentów
Po zabiegu podania produktu leczniczego Luxturna® należy poinformować pacjentów oraz ich opiekunów o ograniczeniach wynikających z przeprowadzonej terapii, a związanych ze stylem życia. Najważniejsze aspekty omówiono poniżej.
Należy unikać:
- podróży samolotem lub innych podróży na dużej wysokości do czasu, gdy pęcherzyk powietrza, który powstał w wyniku podania produktu leczniczego Luxturna®, rozproszy się całkowicie w oku, co należy potwierdzić w badaniu okulistycznym. Szybki wzrost wysokości w czasie, gdy pęcherzyk powietrza jest nadal obecny może powodować wzrost ciśnienia w oku i nieodwracalną utratę wzroku;
- pływania – z powodu zwiększonego ryzyka rozwoju zakażenia oka;
- forsownej aktywności fizycznej – z powodu zwiększonego ryzyka urazu oka;
- prowadzenia pojazdów i obsługiwania ciężkich urządzeń mechanicznych do czasu powrotu prawidłowego widzenia.
Są to ograniczenia czasowe, a termin powrotu do aktywności fizycznej należy skonsultować z lekarzem prowadzącym [3].
Należy zwrócić uwagę pacjentów oraz ich opiekunów na:
- konieczność utrzymywania głowy pacjenta w okresie do 24 godzin po zabiegu w pozycji leżącej na wznak;
- właściwą utylizację odpadów opatrunków, łez i wydzielin z nosa przez 14 dni po podaniu VG. Zaleca się zakładanie rękawiczek podczas zmiany opatrunku i kontaktu z odpadami, a także przechowywanie odpadów w szczelne zamkniętych torebkach;
- zaburzenia widzenia w postaci niewyraźnego widzenia i światłowstrętu – powinny one ustąpić w ciągu kilku tygodni po podaniu produktu; jeżeli będą się utrzymywać, należy je zgłosić personelowi medycznemu;
- brak możliwości donacji krwi, narządów, tkanek i komórek do transplantacji po terapii produktem leczniczym Luxturna® [3].
Rola farmaceuty
Udział farmaceuty jako członka zespołu jest bardzo ważny i nie do pominięcia, ponieważ jednym z kluczowych etapów jest przygotowanie leku do podania podsiatkówkowego.
Po stronie farmaceuty jest także nadzór nad bezpieczeństwem leku podczas jego przechowywania oraz transportu przygotowanego wstrzyknięcia na salę operacyjną.
Dodatkowo farmaceuta może brać udział w monitorowaniu oraz raportowaniu działań niepożądanych, a także w edukowaniu, pacjentów oraz ich opiekunów.
Rozwój nowoczesnych i bardzo specjalistycznych terapii wymaga od farmaceuty nieustannego kształcenia i podnoszenia kompetencji zawodowych.
Podsumowanie
Obecnie prowadzi się wiele badań nad rozwojem coraz nowszych terapii genowych. Terapie genowe zatwierdzane przez agencje lekowe stwarzają pacjentom duże możliwości wyleczenia lub znacznej poprawy zdrowia i podniesienia jakości życia.
Są to innowacyjne i bardzo drogie terapie, radykalnie zmieniające podejście do leczenia chorób, ponieważ przez modyfikację ekspresji genów pacjenta lub naprawę nieprawidłowych genów terapia genowa eliminuje pierwotną przyczynę chorób.
Niestety, wysokie koszty nowoczesnych terapii genowych bez możliwości refundacji kosztów zasadniczo ograniczają pacjentom dostęp do tych terapii [6].
Terapia genowa przy użyciu woretygenu neparwowek, jako innowacyjne i nowatorskie podejście do leczenia dziedzicznych dystrofii siatkówki, może być opłacalna – jak wykazano w innych badaniach i krajach – pomimo wysokich kosztów początkowych i przynosić znaczne korzyści pacjentom przez całe życie [7].
Adnotacja
Obecnie w Polsce w ramach finansowania społecznego prowadzona jest zbiórka (siepomaga.pl) dla dwóch braci: Dariusza i Kacpra Gruchałów, którzy cierpią na ślepotę Lebera i spełniają kryteria do leczenia preparatem Luxturna®.
Koszt terapii wyceniono na 7 mln zł. Jest to kwota zaporowa i rodzina nie jest w stanie pokryć jej sama.
Jednak przy pomocy ludzi wrażliwych na los innych może się okazać, że bracia będą mogli już wkrótce podziwiać świat przy udziale najważniejszego ze zmysłów i spełniać swoje marzenia.
Autor:
dr n. farm. Magdalena Olejniczak-Rabinek
Artykuł opublikowany został na łamach 53. wydania kwartalnika Farmakoekonomika Szpitalna
Źródła:
-
-
-
-
- Wędrowska E., Wandtke T., Dyczek A., Woźniak J.: Wirusowy transfer liganda czynnika martwicy nowotworu induku¬jącego apoptozę (TRAIL) w terapii ge¬nowej. Postępy Higieny i Medycyny Doś¬wiadczalnej. 2015. Tom 69, 1411–1422.
- Maguire A.M., Russell S., Wellman J.A. et al.: Efficacy, Safety, and Durability of Vore-tigene Neparvovec-rzyl in RPE65 Mutatio¬ne Associated Inherited Retinal Dystrophy. American Academy of Ophtalmology. 2019. Vol. 9, No. 12, 1273–1285.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Luxturna. https://www.ema.europa.eu (stan z dn. 01.10.2020 r.).
- EMA. Orphan Maintenance Assessment Report. https://www.ema.europa.eu (stan z dn. 20.11.2020 r.).
- Zimmermann M., Lubinga S.J., Ban¬ken R., Rind D., et al.: Cost Utility of Voretigene Neparvovec for Biallelic RPE65-Mediated Inherited Retinal
- Disease. Value in Health. 2019. Vol. 222, 161–167.
- Salzman R., Cook F., Hunt T., Malech H.L., Reilly P., Foss-Campbell B., Barrett D.: Addressing the Value of Gene Therapy and Enhancing Patient Access to Trans¬formative Treatments. Molecular Therapy. 2018. Vol. 12, No. 26, 2717–2726.
- Viriato D., Bennett N., Sidhu R., Hancock E., Lomax H., et al.: An Economic Evaluation of Voretigene Neparvovec for the Treatment of Biallelic RPE65-Mediated Inherit¬ed Retinal Dystrophies in the UK. Advances in Therapy. 2020. Vol. 37, 1233–1247.
-
-
-