Leczenie jaskry – oczywista nieoczywistość?
Udostępnij
Jaskra, jako termin określający grupę etiologicznie różnych chorób, należy do głównych przyczyn utraty wzroku na świecie. Synonimem „jaskry” jest jedna z jej postaci, najczęściej występująca (w około 85%) – jaskra pierwotna otwartego kąta (JPOK). Szacuje się, że w Polsce prawie 800 tys. osób choruje na jaskrę, a tylko 8% z nich wie o swojej chorobie [1]! Ubytki wzroku na początku są praktycznie niezauważalne dla pacjenta. Gdy dojdzie do wykrycia choroby, często jest już za późno, by uratować wzrok [2]. Biorąc jeszcze pod uwagę fakt, że ok. 20-30% pacjentów ma problemy ze stosowaniem się do zaleceń lekarskich, skala problemu wydaje się być kolosalna [3].
Leczenie jaskry polega głównie na obniżaniu ciśnienia śródgałkowego. Jego celem nie jest wyleczenie pacjenta, a jedynie (lub aż) opóźnienie rozwoju choroby i zminimalizowanie jej następstw. Niestety, farmakoterapia jaskry w praktyce nastręcza wiele trudności: u ok. 40% pacjentów jaskra leczona jest nadmiernie, a z kolei u kolejnych 40% – niedostatecznie [1].
Oprócz błędów wynikających ze złego wyboru prowadzonej terapii, należy wziąć pod uwagę również niechęć (czy niezrozumienie) pacjenta do regularnego stosowania kropli do oczu. Wszystkie te czynniki skutkują pogorszeniem widzenia, a w konsekwencji utratą wzroku [3].
Nie można jednak bagatelizować równie ważnych aspektów społecznych – pacjenci dotknięci jaskrą często ograniczają swoją aktywność życiową, stają się mniej mobilni, znacząco obniża się ich jakość życia i popadają w stany depresyjne [4].
Dlaczego pacjenci nie leczą się regularnie?
Najprostszym wytłumaczeniem jest to, że jaskra pierwotna otwartego kąta nie boli. Prawidłowe leczenie choroby nie daje pacjentowi poczucia natychmiastowej ulgi, a wręcz przeciwnie – obarczone jest pewnym dyskomfortem.
Niewłaściwa postawa pacjenta prowadząca do nieprzestrzegania zaleceń lekarskich wynika przede wszystkim z niedostatecznego zrozumienia choroby. Pacjenci po prostu nie rozumieją celu leczenia, źle aplikują krople, pomijają dawki leku z powodu różnych sytuacji życiowych, np. wyjazdu czy konieczności modyfikacji rytmu dnia [3].
Niezwykle ciekawe okazały się obserwacje zespołu Strykera i wsp., którzy przeprowadzili bardzo dokładne wywiady z 80 słabo współpracującymi pacjentami. Okazało się, iż nie rozumieli oni korzyści, jakie wynikają z regularnego przyjmowania leków, co jednak z kolei w dużej mierze wynikało z „niedopytania” lekarza o istotę choroby [5].
Badania Lycey’a są zbieżne z obserwacjami zespołu badaczy z Atlanty – analiza rozmów z pacjentami wykazała, iż wielu z nich nie wierzyło w efektywność leczenia, a występowanie działań niepożądanych po zastosowaniu kropli do oczu zniechęcało pacjentów do przestrzegania zaleceń lekarskich.
Problemy praktyczne
Na niewłaściwy przebieg terapii leczenia jaskry mają również wpływ z pozoru banalne, łatwe do przewidzenia czynniki, jak zużycie leku i brak możliwości dostania się do lekarza po receptę.
Wielokrotnie zdarza się również, że schemat leczenia zaordynowany przez lekarza nie jest akceptowany przez pacjenta, gdyż wymusza on konieczność noszenia kropli ze sobą, kilkakrotne dawkowanie leków w ciągu dnia, przechowywanie ich w lodówce, chory może nie mieć możliwości swobodnego zakroplenia leku. Wiele zależy od trybu życia pacjenta i pracy, jaką wykonuje [6].
Nie tylko motywacja
Innym z kolei aspektem problemu związanego ze słabą współpracą pacjenta z lekarzem jest sytuacja, w której pacjent właściwie chce się leczyć, jednak popełnia błędy przy aplikacji produktów leczniczych.
Niewłaściwa aplikacja kropli do oczu polega na wkropleniu leku do kącika oka przy nasadzie nosa oraz wykonaniu kilku mrugnięć w celu rozprowadzeniu kropli po powierzchni oka.
Blisko nasady nosa znajduje się kanalik łzowy, który stanowi „wrota” do przechodzenia substancji czynnej do krwiobiegu, gdzie może wykazywać działania ogólnoustrojowe. A mruganie dodatkowo jeszcze prowadzi do zasysania kropli do worka spojówkowego [1].
Badacze z Finlandii opublikowali w 2002 r. pracę, w której wykazali, iż podanie tymololu do oka ma podobny efekt farmakokinetyczny i kliniczny jak dożylne podanie 10 mg tej substancji [7]. Pacjent może odczuwać niekorzystne działanie ogólnoustrojowe leku, jak np. zaburzenia rytmu serca czy duszność [8].
Dyskomfort terapii
Bardzo ważną przyczyną niewłaściwego przestrzegania zaleceń okulisty w przypadku leczenia jaskry są działania niepożądane kropel do oczu. Przewlekłe stosowanie leków w tej postaci może wiązać się z występowaniem zaburzeń powierzchni oka (pieczenie, kłucie, objawy zespołu suchego oka), zaburzeń gruczołów Meiboma czy alergii.
Najczęściej objawy te nie są wynikiem działania substancji czynnej per se, lecz środków konserwujących występujących w kroplach ocznych [9]. Stosowanym głównie w kroplach konserwantem jest chlorek benzalkonium (BAK), który posiada właściwości cytotoksyczne.
Pomimo że poszukuje się alternatywy i stosuje się nowe środki konserwujące, jak polyquad czy oxyd, to one również podczas przewlekłej aplikacji podrażniają powierzchnię oka. BAK wykazuje m.in. efekt apoptyczny, zmniejsza gęstość komórek kubkowych w spojówce, działa nurotoksycznie [10].
Wynikiem jego działania może być powstawanie stanu zapalnego, przekrwienie spojówki oraz zaburzenia wydzielania płynu łzowego [9].
Mimo, iż na początku terapii jej działania uboczne często są akceptowane przez pacjenta, to po wielomiesięcznym leczeniu, przy braku widocznych „gołym okiem” efektów terapeutycznych i nasilającym się odczuwaniu podrażnienia, pacjenci rezygnują lub modyfikują zalecone przez lekarzy schematy leczenia.
Leki generyczne w jaskrze
Problem generyków kropli do oczu jest niezwykle złożony, gdyż na biodostępność substancji czynnej ma wpływ szereg czynników, jak dodatek substancji pomocniczych i właśnie konserwujących. Mogą one zasadniczo wpłynąć na akceptację przez pacjenta zaleconej farmakoterapii.
Badania biodostępności leków oceniające porównanie poziomów substancji czynnej w surowicy krwi jest z oczywistych względów w tym przypadku niemożliwe [9]. Wydając więc odpowiednik kropli do oczu, należy bardzo głęboko przeanalizować skład produktu biorąc pod uwagę nie tylko zawartość substancji aktywnej, ale i użytych konserwantów.
Wspólne korzyści
Problem właściwego przestrzegania zaleceń lekarskich przez pacjentów chorujących na jaskrę jest niezwykle ważny zarówno z perspektywy pacjenta, jak i służby zdrowia. Nieleczona jaskra może być przyczyną zaburzeń widzenia, a nawet ślepoty.
Z kolei niewłaściwie prowadzona farmakoterapia może prowadzić do konieczności wykonywania zabiegów laserowych lub chirurgicznych, co dodatkowo zwiększa dyskomfort pacjenta i koszt leczenia [9].
W poszukiwaniu rozwiązań
Pacjent ze zdiagnozowaną jaskrą szczególnie na początku leczenia powinien być objęty dokładną opieką lekarską i wsparciem doradczym personelu medycznego.
Jak pokazują obserwacje Lacey’a, edukacja pacjenta, a zwłaszcza uzmysłowienie mu powagi niewłaściwego leczenia jaskry, czyli ryzyka utraty wzroku, stanowiło największy czynnik motywacyjny. Jednak – co warto podkreślić – edukacja pacjenta musiała być powtarzana [6, 9].
Właściwa praca z osobami chorymi stanowi klucz do sukcesu, czyli skutecznej terapii. Jednak nie można bagatelizować dyskomfortu pacjenta wynikającego z występowania działań niepożądanych leków.
Na szczęście rozwój wiedzy związanej z leczeniem jaskry, (np. poszukiwaniem nowych, długo działających cząsteczek, łączenie substancji aktywnych w jednym produkcie, ograniczenie konieczności używania środków konserwujących), na pewno w dużym stopniu ułatwia leczenie.
Wprowadzenie do schematów leczenia analogów prostaglandyn (np. latanoprostu, tafluprostu), które można stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem, aby unikać zaburzeń widzenia, znacznie poprawiło compliance pacjentów [9].
Z kolei połączenie dwóch substancji czynnych ułatwia zachowanie schematu leczenia oraz pozwala na ograniczenie używanych środków konserwujących. Ogranicza się również tzw. zjawisko wash-out, które powstaje w przypadku stosowania dwóch produktów oddzielnie w niewielkim odstępie czasowym.
Zakroplenie w krótkim czasie drugiego produktu wypłukuje część leku zakroplonego jako pierwszy – stosowanie produktów złożonych ogranicza ten problem [1].
Rekomendacja stosowania produktu złożonego zawierającego tymolol wymaga od lekarza dokładniejszego wytłumaczenia pacjentowi schematu dawkowania – mimo że lek powinien być stosowany raz dziennie, to zasadne jest stosowanie go rano. β-adrenolityki nie powinny być zakraplane na noc, gdyż podczas snu aktywność układu współczulnego ulega wyciszeniu [1].
Próba ograniczenia dyskomfortu pacjenta polega również na ogranizeniu stosowania kropel zawierających BAC. Ważnym punktem zwrotnym związanym z rozwojem wiedzy o leczeniu jaskry stały się międzynarodowe badania FREE opublikowane w 2016 r., porównujące komfort leczenia latanoprostem w produkcie zawierającym konserwanty z komfortem leczenia latanoprostem bez konserwantów.
Obserwacje z udziałem 1400 pacjentów wykazały, iż ograniczenie stosowania środków konserwujących istotnie statystycznie zmniejszyło liczbę działań niepożądanych, a aż 49% pacjentów zaprzestało stosowania kropli nawilżających lub zmniejszyło częstość ich dawkowania.
Zmiana formulacji wiązała się z ponad dwukrotną poprawą tolerancji leczenia (42,55% pacjentów leczonych latanoprostem z konserwantami było zadowolonych z prowadzonej terapii wobec 88,9% pacjentów zadowolonych z leczenia produktem bez środków konserwujących) [14].
Należy równocześnie podkreślić, że występują grupy pacjentów szczególnie narażonych na działanie środków konserwujących, do których należą m.in. pacjenci przebywający w pomieszczeniach suchych, klimatyzowanych, pracujący przy komputerze (!), pacjenci z atopią, trądzikiem różowatym czy cukrzycą [10].
Podsumowanie
Zarówno lekarze, jak i farmaceuci wydający krople oczne w aptekach powinni być wyczuleni na pacjenta chorującego z powodu jaskry – można przypuszczać, że ok. 30% z nich nie będzie się właściwie stosowało do ordynacji lekarskiej.
Na wiele czynników, takich jak m.in. rozumienie zagrożeń oraz korzyści wynikających z leczenia, eliminacja działań niepożądanych, możemy mieć realny wpływ. Rozmowa z pacjentem, omówienie techniki zakraplania leku, schematu dawkowania może okazać się kluczowe dla poprawy skuteczności prowadzonej dozgonnie już terapii.
Autor:
mgr farm. Emilia Gąsińska
Artykuł pochodzi z 52. wydania kwartalnika „Farmakoekonomika Szpitalna”
Źródła:
-
-
-
-
- Konopińska J., Mariak Z.: Najczęstsze błędy w leczeniu jaskry. https://podyplomie.pl (stan z dn. 14.01.2021 r.).
- Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Stowarzyszenie Chorych na Jaskrę, Polski Związek Niewidomych.: Jaskra – podstawowe informacje. https://www.mp.pl (stan z dn. 13.01.2021 r.).
- Newman-Casey P.A., Dayno M., Robin A.L.: Systematic Review of Educational Interventions to Improve Glaucoma Medication Adherence: an update in 2015. Expert Review of Ophthalmology. 2016. Vol. 11, No. 1, 5-20.
- Quaranta L., Riva I., Gerardi C., Oddone F., Floriani I., Konstas A.G.: Quality of Life in Glaucoma: A Review of the Literature. Advances in Therapy. 2016. Vol. 33, No. 6, 959-981.
- Stryker J.E., Beck A.D., Primo S.A., Echt K.V., Bundy L., Pretorius G.C., Glanz K.: An exploratory study of factors influencing glaucoma treatment adherence. Journal of Glaucoma. 2010. Vol. 19 No. 1, 66-72.
- Lacey J., Cate H., Broadway D.C.: Barriers to adherence with glaucoma medications: a qualitative research study. Eye. 2009. Vol. 23, No. 4, 924-932.
- Korte J.M., Kaila T., Saari K.M.: Systemic bioavailability and cardiopulmonary effects of 0.5% timolol eyedrops. Graefe’s Archive for Clinical and Experimental Ophthalmology. 2002. Vol. 240, 430-435.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego. Cusimolol 0,5%, 5 mg/ml, krople do oczu, roztwór. http://leki.urpl.gov.pl (stan z dn. 15.01.2021 r.).
- European Glaucoma Society Terminology and Guidelines for Glaucoma, 4th Edition – Chapter 3: Treatment principles and options Supported by the EGS Foundation Part 1: Foreword; Introduction; Glossary; Chapter 3 Treatment principles and options. British Journal of Ophthalmology. 2017. Vol. 101, No. 6, 130–195.
- Thygesen J.: Glaucoma therapy: preservative-free for all? Clinical Ophthalmology. 2018. Vol. 12, 707-717.
- Łazicka-Gałecka M.: Wpływ terapii jaskry produktami bez konserwantów na stosowanie się pacjentów do zaleceń. http://okulistykawpolsce.pl (stan z dn.14.01.2021 r.).
- Gdzie po lek. Leki na jaskrę. https://www.gdziepolek.pl (stan z dn. 13.01.2021 r.).
- Lacey J., Cate H., Broadway D.C.: Barriers to adherence with glaucoma medications: a qualitative research study. Eye. 2009. Vol. 23, No. 4, 924-932.
- Economou M.A., Laukeland H.K., Grabska-Liberek I., Rouland J-F.: Better tolerance of preservative-free latanoprost compared to preserved glaucoma eye drops: the 12-month real-life FREE study. Clinical Ophthalmology. 2018. Vol. 12, 2399-2407.
-
-
-