Czy wiesz czym są kamienie migdałkowe?
Udostępnij
Kamienie migdałkowe tworzą się, gdy na migdałkach zatrzymują się resztki takie jak jedzenie, obumarłe komórki i inne treści. Resztki twardnieją, tworząc kamienie migdałkowe, które podrażniają migdałki, jak i gardło.
Kamienie migdałkowe mogą wyglądać jak małe plamki w kolorze białym lub żółtym na tylnej ścianie gardła. Duży kamień może być widoczny; niektóre są tak spore, że wystają z migdałków, przypominając małe kamienie uwięzione w buzi. Osoby, które mają je w gardle, mogą nie być świadome, czym są te zmiany i jakie mogą być ich powikłania. Kamienie migdałkowe są również siedliskiem bakterii i mają nieprzyjemny zapach.
Przyczyny i objawy
Kamienie migdałkowe tworzą się, gdy bakterie wraz z innymi resztkami zatrzymują się w małych szczelinach na migdałkach. Jako że zabiegi usunięcia migdałków są mniej powszechne niż były jeszcze jakiś czas temu, coraz więcej osób posiada migdałki, a co za tym idzie, na kamienie migdałkowe cierpi również coraz więcej pacjentów. Usuwanie migdałków celem zapobieżenia anginy stanowiło w przeszłości bardzo powszechną praktykę. Dziś jednak zabieg ten traktowany jest jako ostateczność.
Kamienie migdałkowe z reguły są niegroźne, nawet jeśli powodują uczucie dyskomfortu. Mogą one jednak świadczyć o problemach z higieną jamy ustnej. Bakterie, które powodują kamienie migdałkowe mogą również być przyczyną próchnicy zębów, choroby dziąseł i infekcji jamy ustnej. U wielu osób z kamieniami migdałkowymi nie występują żadne objawy. Jeśli się pojawią, obejmują:
- bardzo nieprzyjemny zapach, gdy kamienie się pojawiają, jako że stanowią one siedlisko bakterii beztlenowych, które wytwarzają siarczki o intensywnym zapachu,
- poczucie, że coś utknęło w buzi lub w tylnej części gardła,
- ucisk lub ból w uszach.
Leczenie
Jeśli kamienie migdałkowe powodują ból lub utrudniają przełykanie, można próbować płukać gardło ciepłą wodą z solą lub stosując specjalne preparaty do płukania jamy ustnej i gardła. Gdy to nie pomaga – a występują objawy związane z kamieniami migdałkowymi, ale kamienie nie są widoczne, usunięcie kamieni migdałkowych w domu nie jest możliwe, migdałki są czerwone, spuchnięte i obolałe -należy skonsultować się z lekarzem.
Usunięcie
Jedyną metodą permanentnego zapobiegania pojawieniu się kamieni migdałkowych jest zabieg usunięcia migdałków. Jest on bezpieczny, jednak może powodować ból gardła jeszcze przez kilka dni po jego wykonaniu. Jak wszystkie inne zabiegi, również i ten niesie ze sobą pewne ryzyka (krwawienie, infekcję, trudności z oddychaniem związane z opuchnięciem, oraz — bardzo rzadko, zagrażające życiu reakcje na znieczulenie).
Profilaktyka
Całkowite zapobieganie rozwojowi kamieni migdałkowych jest prawie niemożliwe. W przypadku osób z przewlekłym stanem zapalnym zabieg usunięcia migdałków może być jedynym wyjściem.
Jednak dobra higiena jamy ustnej, w tym częste mycie zębów i stosowanie nitki dentystycznej może pomóc. Płukanie migdałków oraz jamy ustnej i czyszczenie ich przy użyciu wody rozpylonej może usunąć resztki i bakterie, zmniejszając tym samym ryzyko kamieni migdałkowych.
Pamiętajmy, że wiele innych schorzeń może powodować ból migdałków lub ich okolic oraz mogą przypominać objawy towarzyszące kamieniom migdałkowym. Są to: zapalenia migdałków, angina, choroby dziąseł i próchnica zębów i nowotwory np. chłoniak.
Autor:
Justyna Kubiak-Dobija
Źródła: