Aplikacja: Fagron Receptura
Udostępnij
Rynek nowych technologii, systemów i aplikacji jest jednym z najszybciej rozwijających się. Otrzymujemy wiele aplikacji, które służą nie tylko rozrywce, ale realnie wspierają pracę. Ciekawą propozycję dla lekarzy i farmaceutów przygotowała jakiś czas temu firma Fargon.
Główne funkcje aplikacji
Aplikacja, jak podaje autor, ma przybliżyć i prezentować przepisy recepturowe lekarzom oraz farmaceutom. Dla lekarzy jest ona dużą pomocą — podpowiada prawidłowe proporcje składników do wypisania na recepcie, w zależności od schorzenia. Farmaceutom natomiast podpowiada, jak dany lek po prostu wykonać.
Wymogi dotyczące korzystania z aplikacji
Aplikacja jest bezpłatna na urządzenia mobilne — tablety i smartfony. Posiada odpowiednie wersje na różne systemy operacyjne (Android, iOS, Windows Phone). Aplikację można pobrać ze strony fargon.pl.
Po jej zainstalowaniu należy utworzyć konto w celu weryfikacji, a także określenia swojej specjalizacji: lekarza lub farmaceuty. W następnym kroku wybieramy schorzenia, jakie nas interesują. Obecnie możemy wybierać z następującej listy:
- wyprysk kontaktowy,
- hemoroidy,
- łuszczyca,
- świerzb,
- kategoria przeciwbólowe i przeciwgorączkowe,
- rany,
- zapalenia migdałków i afty,
- owrzodzenia,
- AZS,
- przeciwświądowe,
- blizny,
- łysienie,
- przebarwienia skórne,
- miejscowo znieczulające,
- zaburzenia trawienia,
- stany bakteryjne i zapalne,
- suchość w jamie ustnej.
Po wygenerowaniu konta w panelu głównym widzimy kategorie, które we wcześniejszym kroku ustawiliśmy jako interesujące. Następnie wybieramy temat, obszar, z którego receptury chcielibyśmy poznać. Dla przykładu, po wyborze kategorii „stany bakteryjne i zapalne” otrzymujemy następujące przepisy recepturowe:
Rp.
- Anaesthesini 5,0
- Balsami peruviani
- Ol. Ricini aa 20,0
- Ung. Molle ad 100,00
- M.f. Ung
Przy przepisie recepturowym dostępne są podpowiedzi oraz informacje dotyczące postaci leku, wykonania, opakowania i przechowywana, terminu przydatności, kontroli wykonanego leku, synonimów zastosowanych składników i informacji o refundacji. Aplikacja daje nam możliwość zapisania w pamięci wybranego przepisu tak, aby go później nie tracić czasu na ponowne jego wyszukiwanie.
Oprócz gotowych składów leków recepturowych znajdziemy tu również opisy substancji, dawkowanie, ważne uwagi terapeutyczne do przekazania pacjentom, czy nowości z rynku recepturowego.
Podsumowanie
Okiem farmaceuty — to bardzo ciekawa i użyteczna aplikacja, ułatwiająca pracę w recepturze. Mimo drobnych błędów i zdarzającej się nieuzupełnionej kategorii, aplikacja może się świetnie sprawdzić, jako pomoc w nauce dla osób, które dopiero są na początku swojej przygody z recepturą. Na pewno jej wartość docenią pracownicy, którzy chcą dalej się doszkalać i pragną być na bieżąco w tematyce receptury. Miejmy nadzieję, że aplikacja będzie dalej wzbogacana o nowe przepisy recepturowe i nowe informacje, stając się coraz bardziej pożytecznym narzędziem ułatwiającym pracę.