Zgodnie z danymi przedstawionymi przez WHO, z powodu chorób serca rocznie umiera 9,5 mln ludzi, z czego jedna piąta tych zgonów, związana jest z używaniem wyrobów tytoniowych. Konsumpcja tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia ostrego zdarzenia sercowo-naczyniowego w młodszym wieku, w porównaniu z osobami niepalącymi.
Nie tylko nałogowe palenie sprzyja rozwinięciu się chorób serca. Do ich rozwoju przyczynia się również palenie bierne czy tak zwane palenie okazjonalne. Pomimo że najpopularniejszą formą jest palenie tytoniu, to inne metody, takie jak żucie czy wciąganie tabaki są odpowiedzialne za około 200 tys. zgonów z powodu chorób wieńcowych serca w ciągu roku.
Obecnie tak popularne e-papierosy także wpływają na podnoszenie ciśnienia krwi, a co za tym idzie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ponadto wysokie ciśnienie krwi oraz choroby serca zwiększają ryzyko wystąpienia ostrego przebiegu COVID-19.
Z ostatnich badań WHO wynika, że wśród osób, które zmarły z powodu COVID-19 we Włoszech, aż 67% posiadało wysokie ciśnienie krwi, natomiast w Hiszpani 43% miało choroby serca. Zaprzestanie korzystania z tytoniu już w ciągu pierwszego roku zmniejsza ryzyko chorób serca aż o 50%, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze rzucenie palenia.
WHO rekomenduje, aby rządy zniechęcały do palenia poprzez nakładanie większej akcyzy na wyroby tytoniowe, zakaz reklam tych produktów oraz aby zapewniały pomoc w rzuceniu palenia.
Redakcja
Źródło:
-
-
-
-
-
-
- WHO. Tobacco responsible for 20% of deaths from coronary heart disease. https://www.who.int (stan z dn. 30.09.2020 r.).
-
-
-
-
-