Powtarzanie tych samych ruchów i niewłaściwa postawa ciała mogą powodować dolegliwości i ból.
Opanowaliśmy sztukę pisania smsów, tworzenia wiadomości email oraz surfowania po sieci na naszych smartfonach i komputerach. Ale wraz ze sprawnością cyfrową pojawiły się również nieoczekiwane skutki uboczne.
„Zgłasza się do nas spora liczba pacjentów z urazami związanymi z tymi czynnościami”, mówi dr Tamara Rozental, chirurg ortopeda specjalizująca się w dolegliwościach dłoni, nadgarstka i łokcia w Beth Israel Deaconess Medical Center, jednostce stowarzyszonej Harvard Medical School.
Ból dłoni
Powtarzające się ruchy podczas pisania smsów i pisania na klawiaturze mogą prowadzić do ogólnego bólu dłoni wynikającego z choroby zwyrodnieniowej stawów („ścieranie się” chrząstki w stawach). „Korzystanie z tych gadżetów nie powoduje choroby zwyrodnieniowej stawów, ale jeśli jest się na to podatnym, może pogłębić jej objawy”, twierdzi dr Rozental.
Nadużywanie kciuków przy pisaniu smsów może je nadwyrężyć lub spowodować kontuzję ścięgien biegnących od nadgarstka do kciuka (stan zwany zespołem de Quervaina – zapalenie ścięgna i pochewki). Objawia się to stopniowo narastającym bólem nadgarstka w miejscu nad kciukiem, który sięga przedramienia.
Zbyt mocne wciskanie klawiszy może prowadzić do zapalenia w okolicy ścięgien które pozwalają zginać palce, podwyższając ryzyko zakleszczającego zapalenia ścięgna. Objawy to m.in. ból, „strzelanie” palców oraz uczucie że palec się blokuje przy zginaniu i wyprostowywaniu.
Odrętwienie i mrowienie dłoni
Nieprawdą jest że pisanie na laptopie lub klawiaturze biurkowej powoduje zespół cieśni kanału nadgarstka – stan w którym nerw pośrodkowy jest uciskany gdy przechodzi przez niewielki obszar znany jako kanał nadgarstka. Jednak dr Rozental zauważa, że pisanie na klawiaturze może wywołać objawy tego stanu, takie jak ból, mrowienie oraz zdrętwienie kciuka, palca wskazującego, palca środkowego oraz wewnętrznej połowy palca serdecznego.
Zbyt mocne opieranie się na łokciach może pogorszyć objawy zespołu kanału łokciowego, w którym nerw łokciowy jest uciskany w miejscu w którym przechodzi przez tkankę w pobliżu łokcia, zwaną kanałem łokciowym. Najczęstszymi dolegliwościami są ból, odrętwienie lub mrowienie w palcu serdecznym lub małym.
Ból karku i pleców
Patrzenie na ekran gadżetu elektronicznego przez dłuższy okres czasu może prowadzić do bólu karku i pleców.
„Rozciągają się mięśnie, wiązadła i ścięgna w górnej i dolnej części pleców”, wyjaśnia dr Andrew White, chirurg ortopeda oraz współdyrektor Centrum Kręgosłupa w Beth Israel Deaconess Medical Center. „Bardzo ważna jest postawa oraz ilość czasu spędzonego w danej pozycji”.
Dr White twierdzi że ten rodzaj bólu jest przejściowy i nie powoduje trwałych problemów z plecami lub karkiem. „Ale jest to mało komfortowe uczucie, może także podrażniać nerw potyliczny w miejscu w którym kręgosłup łączy się z podstawą czaszki, co może powodować bóle głowy”, wyjaśnia.
Kłopoty z dłonią i nadgarstkiem
Leczenie problemów związanych z dłońmi i nadgarstkami obejmuje robienie przerw w wykonywaniu czynności która te problemy powoduje; usztywnienie; krótkotrwałe stosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, takich jak ibuprofen (Advil) lub acetaminofen (Tylenol); ćwiczenia rozciągające ścięgna; a czasami zastrzyki ze steroidami.
Należy również zmienić sposób w jaki korzysta się z urządzeń elektronicznych. Jeśli pisanie smsów kciukami powoduje ból, dobrym pomysłem jest używanie innych palców lub stosowanie rysika.
„Jeśli ma się deformacje dłoni lub pojawił się ból, można używać komend głosowych lub stosować grubszy rysik by mniej przeciążać staw kciuka”, mówi dr Rozental.
Więcej informacji dotyczących radzenia sobie z bólem dłoni znajduje się w harwardzkim Specjalnym Raporcie dot. Zdrowia „Zdrowe Dłonie” dostępnym w języku angielskim (Harvard Special Health Report Healthy Hands – www.health.harvard.edu/hnd).
By złagodzić ból kanału nadgarstka, należy ustawić swoje miejsce pracy tak by przedramiona znajdowały się równolegle do podłogi; nadgarstki powinny być wyprostowane i powinny tworzyć linię z przedramionami, a łokcie powinny być w rozluźnionej pozycji i zginać się pod kątem 90 stopni przy talii.
„Korzystanie z myszki pionowej pozwala na umieszczenie dłoni w mniej naprężonej pozycji. Należy również trzymać myszkę przed sobą, a nie obok siebie”, sugeruje dr. Rozental.
Kłopoty z kręgosłupem i karkiem
W celu złagodzenia bólu kręgosłupa i karku, należy przyjąć odpowiednią postawę podczas korzystania z urządzenia. „Należy kierować wzrok równolegle do podłogi, a nie w dół”, sugeruje dr White. Pomocne może być podniesienie monitora komputera na równi z naszym wzrokiem, to samo warto robić z urządzeniami trzymanymi w rękach – można podeprzeć je o kilka poduszek.
Kolejne wskazówki: należy często robić przerwy i zwracać uwagę na uczucie dyskomfortu. „Jeśli odczuwamy sztywność karku, powinniśmy zmienić swoją pozycję ciała”, doradza dr White.
Zachęca również do zapobiegania bólowi poprzez ćwiczenia i wzmacnianie mięśni tułowia, które wspierają kręgosłup.
„Udowodniono że jeśli jest się fizycznie w dobrej formie”, mówi dr White, „pojawienie się bólu karku lub kręgosłupa jest mniej prawdopodobne.”
Źródła:
-
- https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-surprising-side-effects-from-using-technology