Wycieczka po aptekach świata

Udostępnij:

Jak wyglądają apteki w Polsce i praca w nich – wiemy. W końcu raz na jakiś czas odwiedzamy te miejsca, spotykamy się z farmaceutami, obserwujemy zmiany w marketingu. A jak jest na świecie? Dzisiaj zabieramy Was na krótką wycieczkę po aptekach świata.

Apteki w Stanach Zjednoczonych

Apteki w Stanach Zjednoczonych są sieciowe i prywatne. Większość z nich znajduje się wewnątrz drogerii lub supermarketu. W ogólnodostępnej części można nabyć leki bez recepty, suplementy diety, wyposażenie apteczki domowej. Recepty są realizowane elektronicznie – lekarz wysyła ją do apteki, z której odbiera się leki. Co ciekawe, farmaceuta wydaje dokładnie taką ilość leku, jaka jest zalecona przez lekarza. Dzięki temu nie ma możliwości zostawienia reszty tabletek „na później”.

Apteki w Chinach

W 2005 roku w Chinach przeprowadzono reformę ekonomiczną. Zanim do niej doszło, to na chińskim rządzie spoczywała odpowiedzialność za realizację planów produkcji leków. To też rząd decydował o sieci zaopatrzenia i dystrybucji wytwarzanych leków. Szpitale i ośrodki zdrowia pozyskiwały medykamenty od państwowych dystrybutorów, a producenci nie mogli sprzedawać swoich wyrobów bezpośrednio dostawcom usług.

Po reformie ekonomicznej chińskie apteki są odpowiedzialne za przygotowywanie, standaryzację, dawkowanie leków, a dodatkowo – za uprawę roślin stosowanych jako leki.

Obecnie w Chinach działa pół miliona aptek, które prowadzą sprzedaż detaliczną. Większość z nich ma licencję na sprzedaż leków na receptę, leków bez recepty, leków tradycyjnej medycyny chińskiej, zdrowej żywności oraz produktów związanych z naturalnym planowaniem rodziny. Niektóre chińskie apteki prowadzą sprzedaż wyrobów kosmetycznych. Apteki zajmują się sprzedażą importowanych kremów do skóry, specjalistycznych produktów do włosów i artykułów higienicznych.

Chińskie apteki świadczą pierwszą pomoc w drobnych urazach i dolegliwościach. Te większe dysponują oddzielnym stanowiskiem diagnostycznym i mogą udzielić porady medycznej. Na pewno w chińskich aptekach nie kupimy szamponów, pieluch ani pilników do paznokci. A głównym dystrybutorem artykułów farmaceutycznych w Chinach nadal pozostają szpitale.

Apteki w Australii

Australijskie apteki współpracują ze szpitalami w zakresie planowania, aby leki docierały na oddział na czas i we właściwej ilości. Raz na jakiś czas, farmaceuci prowadzą wykłady dla pielęgniarek.

Farmaceuta jest zobowiązany do uczestnictwa w obchodach szpitalnych, na bieżąco monitorując spożycie leku przez farmaceutę, który jest  zobowiązany do uczestnictwa w obchodach. Musi przeglądać kartę pacjenta, analizować interakcję. Jeśli lekarz zauważy coś niepokojącego, lekarz prowadzący pacjenta kontaktuje się z farmaceutą w sprawie wyjaśnień na temat leku i możliwych działań niepożądanych.

Każda recepta w Australii ma wydrukowany numer pacjenta. Po jego wprowadzeniu do systemu, farmaceuta widzi wykaz wszystkich leków, jakie zażywa pacjent. Apteka może wydać pacjentowi leki na 1 miesiąc. Dawki są dostosowane do zapotrzebowania – w przyaptecznym laboratorium dzieli się nawet zawiesiny, by pacjent nigdy nie dostał więcej leku, niż potrzeba.