Migotanie przedsionków, AF (ang. atrial fibrillation), jest arytmią występującą u około 1-3% populacji. Częstość występowania AF wzrasta wraz z wiekiem. Tym samym zjawisko starzenia się społeczeństwa znacząco wpływa na liczbę nowo diagnozowanych przypadków AF. Migotanie przedsionków może prowadzić do wielu powikłań, z których najczęstszym i zarazem jednym z najpoważniejszych jest udar mózgu. Leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków, poza łagodzeniem objawów klinicznych, ma na celu obniżenie ryzyka powstania powikłań. Wielu pacjentów nie stosuje się jednak do zalecanych terapii, co prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych i znacznego obciążenia systemu ochrony zdrowia. Z tego względu w terapii pacjentów z AF należy uwzględnić rolę farmaceutów jako osób, które w znaczącym stopniu mogą wpłynąć na poprawę stosowania się pacjentów do planu terapii. Działania takie będą prowadzić do optymalizacji kosztów leczenia pacjentów z AF.
Migotanie przedsionków, AF (ang. atrial fibrillation), jest najczęściej występującym rodzajem arytmii [1]. Dotyczy 1-3% populacji [2], a częstość występowania tej choroby rośnie wraz z wiekiem pacjenta [3]. Liczba pacjentów, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków stale wzrasta. Do 2060 r. oczekuje się podwojenia liczby przypadków, a tym samym dużego obciążenia systemów ochrony zdrowia w związku z leczeniem tego schorzenia [2].
Migotanie przedsionków uznawane jest za chorobę społeczną o znaczeniu globalnym, która wiąże się ze znaczną zachorowalnością, śmiertelnością i kosztami opieki zdrowotnej [4]. Ze względu na częstość występowania migotania przedsionków oraz zagrożenia, jakie się z nim wiążą, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne, ESC (ang. European Society of Cardiology), opracowało zalecenia diagnozowania i leczenia tej choroby [5, 6].
Migotanie przedsionków – definicja i postacie choroby
Migotanie przedsionków definiowane jest jako arytmia, mająca następujące cechy:
- powierzchniowe EKG ukazuje zupełnie nieregularne odstępy RR (odstępy RR nie układają się w powtarzalny rytm);
- w powierzchniowym EKG nie są widoczne załamki P (w niektórych EKG może być widoczna wyraźnie regularna elektryczna czynność przedsionków, najczęściej w odprowadzeniu V1);
- długość cyklu (jeśli jest widoczna), czyli odstęp między kolejnymi dwiema falami aktywacji przedsionków, jest zazwyczaj zmienna i wynosi <200 ms (> 300/min) [7].
Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z 2016 r. wyodrębniają 5 typów migotania przedsionków (Tabela 1).
Tabela 1. Postacie migotania przedsionków według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego [5]
Postać | Definicja |
AF rozpoznane po raz pierwszy | AF, które nie było rozpoznawane wcześniej (niezależnie od czasu trwania arytmii oraz występowania i nasilenia objawów związanych z AF). |
Napadowe AF | AF ustępujące samoistnie, w większości przypadków w ciągu 48 godzin. |
Przetrwałe AF | AF trwające dłużej niż 7 dni, włącznie z epizodami przerwanymi przez kardiowersję farmakologiczną lub elektryczną po upływie 7 lub więcej dni. |
Długotrwałe przetrwałe AF | AF trwające ciągle ≥ 1 roku od momentu decyzji o wyborze strategii kontroli rytmu serca. |
Utrwalone AF | AF, które zostało zaakceptowane jako rytm serca przez pacjenta oraz lekarza, przy którym nie podejmuje się interwencji w celu kontroli rytmu serca. |
Wytyczne ESC wskazują ponadto na 7 typów migotania przedsionków, które odzwierciedlają przyczyny arytmii:
- AF wtórne do strukturalnej choroby serca – AF u pacjentów z dysfunkcją skurczową lub rozkurczową lewej komory, długotrwałym nadciśnieniem z przerostem lewej komory i/lub inną strukturalną chorobą serca;
- AF ogniskowe – występujące u pacjentów z powtarzającymi się seriami pobudzeń przedsionkowych i częstymi krótkimi epizodami AF;
- AF wielogenowe – AF u nosicieli częstych wariantów, które wiążą się z AF o wczesnym początku;
- AF pooperacyjne – nowe wystąpienie AF (zwykle ustępującego samoistnie) po dużej operacji (typowo kardiochirurgicznej);
- AF u pacjentów ze stenozą mitralną lub protezą zastawkową – AF u pacjentów ze stenozą mitralną, po operacji zastawki mitralnej, a w niektórych przypadkach z inną wadą zastawkową;
- AF u sportowców – zwykle napadowe, związane z czasem trwania i intensywnością treningu;
- AF jednogenowe – AF u pacjentów z dziedzicznymi kardiomiopatiami, w tym kanałopatiami [5].
Kontekst epidemiologiczny, etiologia i powikłania AF
Migotanie przedsionków dotyczy 1-3% populacji [2], przy czym w Europie, USA czy Australii częstość występowania AF jest wyższa niż w Azji (1-4% vs. 0,49-1,9%). Migotanie przedsionków występuje znacznie częściej wśród osób rasy białej. Największą liczbę pacjentów z AF stanowią osoby powyżej 65 r.ż. [1].
Częstość występowania AF rośnie wraz z wiekiem pacjenta. Podczas gdy w przedziale wiekowym 40-50 lat migotanie przedsionków występuje u ok. 0,5% populacji [3], w grupie wiekowej 60-69 lat odsetek ten wzrasta do 4%, w grupie wiekowej 70-79 lat wynosi 10%, a w wieku 80-89 lat 13-14% [8]. Poza wiekiem pacjenta, do czynników predysponujących do rozwoju AF należy zaliczyć płeć (mężczyźni chorują częściej niż kobiety), występowanie innych chorób układu krążenia, ale także cukrzycę, otyłość, palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu [3, 9]. Badania wskazują, iż śmiertelność osób z migotaniem przedsionków jest dwukrotnie wyższa (niezależnie od płci i innych czynników zwiększających ryzyko zgonu), a 11% pacjentów umiera w ciągu pierwszego roku [9, 10, 11, 12].
Najgroźniejszym i najczęściej występującym powikłaniem u pacjentów z migotaniem przedsionków jest udar mózgu. Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna zgonów i główna przyczyna niepełnosprawności na całym świecie [13, 14]. Migotanie przedsionków zwiększa ryzyko udaru mózgu nawet pięciokrotnie, a w przypadku pacjentów z udarem będącym wynikiem AF występuje dwukrotnie większe ryzyko zgonu niż w przypadku pacjentów doznających udaru z innych przyczyn [10, 11].
Dodatkowo pacjenci z AF, którzy przebyli udar niedokrwienny, znacznie częściej doznają głębokiej niepełnosprawności niż osoby po udarach występujących z innych przyczyn. Udary mózgu u pacjentów z AF mają znacznie cięższy przebieg i charakteryzują się większą tendencją do nawrotów [15]. Co istotne, wiele przypadków migotania przedsionków przebiega bezobjawowo. W przypadku tej grupy chorych udar może być pierwszym klinicznym objawem rozpoznania AF [4].
Ocenia się, że AF stanowi około 20-30% przyczyn wszystkich udarów mózgu [5, 16]. Z tego względu zmniejszenie ryzyka udaru u pacjentów z AF przez wprowadzenie leczenia przeciwkrzepliwego jest jednym z podstawowych celów opieki. Ocena ryzyka wystąpienia udaru mózgu i incydentów zakrzepowo-zatorowych u pacjentów z migotaniem przedsionków dokonywana jest na podstawie skali CHA2DS2-VASc, obejmującej: zastoinową niewydolność serca (1 pkt), nadciśnienie tętnicze (1 pkt), wiek ≥75 lat (2 pkt.), cukrzycę (1 pkt), przebyty udar mózgu (2 pkt.), chorobę naczyń (1 pkt), wiek 65-74 lat (1 pkt), płeć żeńską (1 pkt) [5].
Koszty leczenia migotania przedsionków
Leczenie pacjentów z migotaniem przedsionków jest dużym obciążeniem dla systemów opieki zdrowotnej [4, 12]. Celem postępowania z pacjentem z rozpoznaniem migotania przedsionków jest złagodzenie występujących objawów klinicznych oraz zapobieganie poważnym powikłaniom, w tym zwłaszcza udarom mózgu (tzw. terapia ABC, ang. A – Avoid stroke, B – Better symptom management, C – Cardiovascular and comorbidity risk reduction) [17]. U większości chorych stosowane jest leczenie przeciwzakrzepowe, gdzie poza lekami starej generacji z grupy antagonistów witaminy K stosowane są leki z grupy tzw. nowoczesnych doustnych antykoagulantów, NOAC (ang. novel oral anticoagulants), których największą zaletą jest korzystniejszy profil farmakokinetyczny.
Poza kosztami leków (które są szczególnie wysokie w przypadku produktów nowej generacji), na koszty leczenia migotania przedsionków składają się: koszty diagnostyki i monitorowania pacjentów, koszty wizyt lekarskich (w tym wizyt specjalistycznych), koszty wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego czy koszty hospitalizacji. Badania wskazują, iż migotanie przedsionków jest przyczyną 1/3 wszystkich hospitalizacji związanych z zaburzeniami rytmu serca [18]. Co więcej, ponowna hospitalizacja w ciągu 30 dni dotyczy ponad 14% pacjentów z AF [19], a migotanie przedsionków wskazywane jest jako najczęstszy powód ponownych hospitalizacji pacjentów [20].
Na wydatki związane z leczeniem pacjentów z AF wpływają również koszty leczenia zabiegowego, w tym kardiowersji, ablacji (która może być stosowana jako leczenie I rzutu [5]) i krioablacji, która – według coraz większej liczby danych – daje lepsze rezultaty niż tradycyjna ablacja [21].
Należy również podkreślić znaczne koszty leczenia powikłań, w tym przede wszystkim udarów, ale również zatorów tętnic obwodowych (np. zatorowości płucnej) czy niewydolności serca oraz związane z tym koszty rehabilitacji. Dodatkowo należy uwzględnić generowane przez pacjentów z AF koszty rent, zasiłków, koszty utraconej produktywności, niezdolności do pracy lub utraconej zdolności do pracy. Część pacjentów z AF doświadcza licznych objawów tej choroby (kołatanie serca, spadek wydolności), co znacznie wpływa na obniżenie jakości życia.
Wartość finansowanych przez NFZ świadczeń z tytułu zaburzeń rytmu serca wzrosła o 10% w latach 2014-2015. W rozpoznaniu migotania przedsionków (I48 według klasyfikacji ICD-10) wartość świadczeń wykonanych w 2015 r. wynosiła 266 053 478,95 PLN i była o 9,2% wyższa niż w 2014 r. Podobnie liczba wykonanych świadczeń wzrosła o 2,7%, a pacjentów o 4,6% (11 666 osób) [22].
Koreańskie badania wskazują, iż w latach 2006-2015 liczba hospitalizacji z powodu AF wzrosła o 420%. Całkowity koszt opieki nad pacjentami z AF stanowi blisko 1% łącznych wydatków koreańskiej służby zdrowia [23]. Analiza kosztów opieki nad chorymi z AF w Kanadzie wskazuje, iż największą część kosztów generują hospitalizacje (710 mln CAD), a kolejno: zabiegi chirurgiczne w trybie 1 dnia oraz wizyty na oddziałach ratunkowych. Co istotne dowiedziono, że większość kosztów opieki nad pacjentami z AF (69%) dotyczyła hospitalizacji, w których AF wskazano jako chorobę współistniejącą [24]. Z kolei dane ze Stanów Zjednoczonych wskazują na znaczny wzrost liczby hospitalizacji i wizyt pacjentów z AF na oddziałach ratunkowych, który przełożył się na wzrost wydatków w tym obszarze o 37% w latach 2007-2014 [25].
Opieka farmaceutyczna nad pacjentami z migotaniem przedsionków
Jednym z najważniejszych obszarów opieki farmaceutycznej prowadzonej nad pacjentami z migotaniem przedsionków jest dbałość o stosowanie się tych osób do zleconej terapii (adherence). Plan terapeutyczny ma szczególne znaczenie w zapobieganiu powikłaniom krwotocznym, w tym krwawieniom śródczaszkowym i krwawieniom z przewodu pokarmowego [15]. Przykładowo badania wskazują, iż zmniejszenie przestrzegania planu terapeutycznego przez pacjenta o 10% wpływa na wzrost ryzyka wystąpienia udaru o 10% (badanie obejmowało dabigatran) [26]. Stosowanie się do planu terapeutycznego jest również istotne u osób po zabiegach kardiowersji i ablacji. Pacjenci stosujący się do zaleceń terapeutycznych znacznie rzadziej mają wykonywane ponowne zabiegi, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów leczenia.
Stosowanie się do zleconej terapii jest tym bardziej istotne, iż większość pacjentów z migotaniem przedsionków to osoby starsze, u których występują również inne choroby przewlekłe, wymagające zwykle długotrwałego leczenia. Liczba leków przyjmowanych przez pacjentów może wpływać na częstość występowania błędów lekowych w leczeniu pacjentów z migotaniem przedsionków, wynikających zarówno z pominięcia dawki leku, zażycia nieodpowiedniej dawki [27], jak i wystąpienia interakcji lekowych, co jest szczególnie częste w przypadku stosowania leków z grupy antagonistów witaminy K, VKA (ang. vitamin K antagonists) [15].
Badania wskazują, iż średni wskaźnik przerwania leczenia VKA w pierwszym roku leczenia wynosi ok. 30%, a w ciągu trzech lat od rozpoczęcia terapii – około 50%. Ponadto szacuje się, że około 40-50% pacjentów z AF nie rozpoczyna terapii VKA głównie z obawy przed możliwymi działaniami niepożądanymi [28, 29]. Wskaźniki stosowania się pacjentów z migotaniem przedsionków do terapii NOAC są nieco wyższe, ale nadal wynoszą zaledwie 70-80% w pierwszych miesiącach terapii [11, 30, 31], a w kolejnych miesiącach zmniejszają się do 50-60% [11, 30, 31, 32, 33, 34, 35].
Duże znaczenie w terapii pacjentów z migotaniem przedsionków ma opieka prowadzona przez farmaceutów, mająca na celu uzyskanie założonych efektów zdrowotnych. Opieka farmaceutyczna powszechna jest głównie w szpitalach, gdzie farmaceuci dbają o optymalizację terapii pacjentów, pełniąc jednocześnie funkcję edukatorów zdrowotnych [36].
Niemniej jednak z uwagi na fakt, iż farmaceuci są trzecią największą grupą pracowników medycznych, ich rola w opiece nad pacjentami, również przebywającymi poza szpitalem, jest bardzo istotna [37]. Współpraca farmaceutów pracujących w aptekach otwartych z lekarzami prowadzącymi pacjentów może znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjentów, głównie przez zwiększenie stopnia stosowania się pacjentów do planu terapeutycznego.
Poza dużą grupą pacjentów z chorobami współistniejącymi, opieka farmaceutyczna może mieć istotne znaczenie wśród osób nieodczuwających objawów choroby, którzy z tego względu mogą nie przywiązywać wagi do zaleceń lekarskich. Szacuje się, że odsetek bezobjawowych pacjentów z migotaniem przedsionków sięga 25%. Rozszerzenie opieki nad pacjentami z migotaniem przedsionków o prowadzoną opiekę farmaceutyczną pozwoliłoby na znaczne odciążenie systemów opieki zdrowotnej.
Liczne badania wskazują, iż opieka farmaceutyczna znacznie poprawia efekty zdrowotne pacjentów, w tym pacjentów z chorobami układu krążenia [38, 39]. Badanie obejmujące opiekę farmaceutyczną nad pacjentami z chorobami przewlekłymi wskazuje, iż po roku interwencji farmaceutycznych nastąpił wzrost stosowania się do zaleceń o 3-8%, co wpłynęło na zmniejszenie kosztów opieki nad tymi pacjentami o 200-300 USD na pacjenta [40].
Poprawa stopnia stosowania się do zaleceń terapeutycznych, regularne pomiary wskaźnika INR (ang. International Normalized Ratio) oraz wzrost świadomości pacjentów dzięki edukacji prowadzonej przez farmaceutów będą wpływać na zmniejszenie liczby niepotrzebnych wizyt lekarskich, wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego, hospitalizacji i rehospitalizacji [37, 39], w tym zwłaszcza w związku z powikłaniami AF.
Podsumowanie
W ostatnich latach, mimo coraz większej liczby osób z chorobami układu krążenia, w tym z migotaniem przedsionków, wzrost wiedzy na temat metod leczenia tych chorób umożliwia utrzymanie wielu pacjentów w relatywnie dobrym stanie zdrowia i samopoczuciu. Warunkiem jest jednak ścisłe stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych.
Pomimo wdrożenia nowej generacji leków dla pacjentów z AF, odsetek pacjentów stosujących się do planu terapeutycznego jest bardzo niski. Z tego względu sprawowanie opieki farmaceutycznej nad tą grupą osób wydaje się kluczowe w celu zmniejszenia ryzyka powikłań wynikających z choroby. Opieka farmaceutyczna jako element całościowej opieki zdrowotnej nad pacjentami z migotaniem przedsionków może także znacząco wpłynąć na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej.
Nieleczone lub nieodpowiednio leczone migotanie przedsionków znacząco zwiększa ryzyko udaru, niewydolności serca, nierzadko prowadzi do zgonów. Starzenie się społeczeństwa powoduje, iż liczba przypadków migotania przedsionków w populacji z roku na rok będzie jeszcze większa, co dodatkowo będzie obciążać systemy opieki zdrowotnej. Tym bardziej w planach opieki nad pacjentami z AF powinna być podkreślana rola farmaceutów jako osób, które monitorują i optymalizują terapię pacjentów, będąc jednocześnie edukatorami zdrowotnymi. Działania te są niezbędne w celu zapewnienia poprawy wyników leczenia pacjentów oraz obniżenia globalnych kosztów leczenia migotania przedsionków.
Artykuł został opublikowany na łamach 52. Wydania Farmakoekonomiki Szpitalnej
Autorka:
dr n. o zdr. Urszula Religioni1, 2
- Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH)
Źródła:
- Zulkifly H., Lip G.Y.H., Lane D.A.: Epidemiology of atrial fibrillation. International Journal of Clinical Practice. 2018. Vol. 72, No. 3, e13070.
- Ceornodolea A.D., Bal R., Severens J.L.: Epidemiology and Management of Atrial Fibrillation and Stroke: Review of Data from Four European Countries. Stroke Research and Treatment. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5467327/pdf/SRT2017-8593207.pdf. (stan z dn. 01.09.2020 r.).
- Kornej J., Börschel C.S., Benjamin E.J., Schnabel R.B.: Epidemiology of Atrial Fibrillation in the 21st Century: Novel Methods and New Insights. Circulation Research. 2020. Vol. 127, No. 1, 4-20.
- Sandhu R.K., Healey J.S.: Screening for undiagnosed atrial fibrillation. Expert Review of Cardiovascular Therapy. 2018. Vol. 16, No. 8, 591-598.
- Kirchhof P., Benussi S., Kotecha D. i wsp.: Wytyczne ESC dotyczące leczenia migotania przedsionków w 2016 roku, opracowane we współpracy z EACTS. Kardiologia Polska. 2016. Tom 74, nr 12, 1359-1469.
- Lip G.Y.H., Collet J.P., Haude M., Huber K.: Management of antithrombotic therapy in AF patients presenting with ACS and/or undergoing PCI: a summary of the Joint Consensus Document of the European Heart Rhythm Association (EHRA), European Society of Cardiology Working Group on Thrombosis, European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions (EAPCI) and European Association of Acute Cardiac Care (ACCA) endorsed by the Heart Rhythm Society (HRS), Asia‑Pacific Heart Rhythm Society (APHRS), Latin America Heart Rhythm Society (LAHRS), and Cardiac Arrhythmia Society of Southern Africa (CASSA). European Heart Journal. 2018. Vol. 39, No. 31, 2847-2850.
- Balsam P.: Migotanie przedsionków – definicja, patogeneza, etiologia i klasyfikacja. Choroby Serca i Naczyń. 2019. Tom 16, nr 1, 63-65.
- Friberg L., Bergfeldt L.: Atrial fibrillation prevalence revisited. Journal of Internal Medicine. 2013. Vol. 274, No. 5, 461-468.
- Morillo C.A., Banerjee A., Perel P., Wood D., Jouven X.: Atrial fibrillation: the current epidemic. Journal of Geriatric Cardiology. 2017. Vol. 14, No. 3, 195-203.
- Camm A.J., Kirchhof P., Lip G.Y.H. et al.: Guidelines for the management of atrial fibrillation: The Task Force for the Management of Atrial Fibrillation of the European Society of Cardiology (ESC). EP Europace. 2010. Vol. 12, No. 10, 1360-1420.
- Borne R.T., O’Donnell C., Turakhia M.P. et al.: Adherence and outcomes to direct oral anticoagulants among patients with atrial fibrillation: findings from the veterans health administration. BMC Cardiovascular Disorders. 2017. Vol. 17, No. 1, 236.
- Kim M.H., Johnston S.S., Chu B.C. et. al.: Estimation of total incremental health care costs in patients with atrial fibrillation in the United States. Circulation: Cardiovascular Quality and Outcomes. 2011. Vol. 4, No. 3, 313-320.
- Healey J.S., Oldgren J., Ezekowitz M. et al.: Occurrence of death and stroke in patients in 47 countries 1 year after presenting with atrial fibrillation: a cohort study. Lancet. 2016. Vol. 388, No. 10050, 1161-1169.
- Katan M., Luft A.: Global Burden of Stroke. Seminars in Neurology. 2018. Vol. 38, No. 2, 208-211.
- Karaś-Głodek M., Styczeń A., Wysokiński A., Zapolski T.: Migotanie przedsionków – najczęstsza arytmia w starszym wieku. Odrębności leczenia antykoagulacyjnego. Gerontologia Polska. 2018. Tom 26, 201-208.
- Marini C., De Santis F., Sacco S. et al.: Contribution of atrial fibrillation to incidence and outcome of ischemic stroke: results from a population-based study. Stroke. 2005. Vol. 36, No. 6, 1115-1119.
- Roger V.L., Go A.S., Lloyd-Jones D.M. et al.: Heart disease and stroke statistics – 2014 update: A report from the American Heart Association. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5408159/ (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- Gumprecht J., Domek M., Proietti M. et. al.: Compliance of Atrial Fibrillation Treatment with the Atrial Fibrillation Better Care (ABC) Pathway Improves the Clinical Outcomes in the Middle East Population: A Report from the Gulf Survey of Atrial Fibrillation Events (SAFE) Registry. Journal of Clinical Medicine. 2020. Vol. 9, No. 5, 1286.
- Rich M.W.: Epidemiology of atrial fibrillation. Journal of Interventional Cardiac Electrophysiology. 2009. Vol. 25, No. 1, 3-8.
- Tripathi B., Atti V., Kumar V. et al.: Outcomes and Resource Utilization Associated With Readmissions After Atrial Fibrillation Hospitalizations. https://www.ahajournals.org/doi/epub/10.1161/JAHA.119.013026 (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- Lassi Z.S., Cometto G., Huicho L., Bhutta Z.A.: Quality of care provided by
mid-level health workers: systematic review and meta-analysis. Bulletin of The World Health Organization. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3853954/pdf/BLT.13.118786.pdf (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- Neumann T., Vogt J., Schumacher B., et. al.: Circumferential pulmonary vein isolation with the cryoballoon technique results from a prospective 3-center study. Journal of American College of Cardiology. 2008. Vol. 52, No. 4, 273-278.
- Szumowski Ł., Gierczyński J., Gałązka-Sobotka M.: Ablacje w leczeniu arytmii serca. Aspekty kliniczne, ekonomiczne i systemowe z elementami modelowych rozwiązań w zakresie koordynacji opieki nad pacjentem w Polsce. https://www.researchgate.net/publication/317445817_Ablation_in_the_treatment_of_arrhythmias_-_clinical_economic_and_systemic_aspects Ablacje_w_leczeniu_arytmii_serca_-_aspekty_kliniczne_ekonomiczne_i_systemowe (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- Kim D., Yang P.S., Jang E. et al.: Increasing trends in hospital care burden of atrial fibrillation in Korea, 2006 through 2015. https://heart.bmj.com/content/heartjnl/104/24/2010.full.pdf (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- O’Reilly D.J., Hopkins R.B., Healey J.S. et al.: The burden of atrial fibrillation on the hospital sector in Canada. The Canadian Journal of Cardiology. 2013. Vol. 29, No. 2, 229-235.
- Rozen G., Hosseini S.M., Kaadan M.I. et al.: Emergency Department Visits for Atrial Fibrillation in the United States: Trends in Admission Rates and Economic Burden From 2007 to 2014. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6201465/pdf/JAH3-7-e009024.pdf (stan z dn. 27.08.2020 r.).
- Shore S., Carey E.P., Turakhia M.P., Jackevicius C.A., Cunningham F., Pilote L. et al.: Adherence to dabigatran therapy and longitudinal patient outcomes: insights from the veterans health administration. American Heart Journal. 2014. Vol. 167, No. 6, 810-817.
- Manzoor B.S., Lee T.A., Sharp L.K., Walton S.M., Galanter W.L., Nutescu E.A.: Real-World Adherence and Persistence with Direct Oral Anticoagulants in Adults with Atrial Fibrillation. Pharmacotherapy. 2017. Vol. 37, No. 10, 1221-1230.
- De Breucker S., Herzog G., Pepersack T.: Could geriatric characteristics explain the under-prescription of anticoagulation therapy for older patients admitted with atrial fibrillation? A retrospective observational study. Drugs and Aging. 2010. Vol. 27, No. 10, 807-813.
- Garkina S.V., Vavilova T.V., Lebedev D.S., Mikhaylov E.N.: Compliance and adherence to oral anticoagulation therapy in elderly patients with atrial fibrillation in the era of direct oral anticoagulants. Journal of Geriatric Cardiology. 2016. Vol. 13, No. 9, 807-810.
- Brown J.D., Shewale A.R., Talbert J.C.: Adherence to Rivaroxaban, Dabigatran, and Apixaban for Stroke Prevention for Newly Diagnosed and Treatment-Naive Atrial Fibrillation Patients: An Update Using 2013-2014 Data. Journal of Managed Care and Specialty Pharmacy. 2017. Vol. 23, No. 9, 958-967.
- Brown J.D., Shewale A.R, Talbert J.C.: Adherence to Rivaroxaban, Dabigatran, and Apixaban for Stroke Prevention in Incident, Treatment-Naïve Nonvalvular Atrial Fibrillation. Journal of Managed Care and Specialty Pharmacy. 2016. Vol. 22, No. 11, 1319-1329.
- Gupta V., Kogut S.J., Thompson S.: Evaluation of differences in percentage of international normalized ratios in range between pharmacist-led and physician-led anticoagulation management services. Journal of Pharmacy Practice. 2015. Vol. 28, No. 3, 249-255.
- Rudd K.M., Dier J.G.: Comparison of two different models of anti-coagulation management services with usual medical care. Pharmacotherapy. 2010. Vol. 30, No. 4, 330-338.
- Ten Cate H.: New oral anticoagulants: discussion on monitoring and adherence should start now! https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3716685/pdf/1477-9560-11-8.pdf (stan z dn. 26.08.2020 r.).
- Rodriguez R.A., Carrier M., Wells P.S.: Non-adherence to new oral anticoagulants: A reason for concern during long-term anticoagulation? Journal of Thrombosis and Haemostasis. 2013. Vol. 11, No. 2, 390-394.
- Dunn S.P., Birtcher K.K., Beavers C.J. et al.: The role of the clinical pharmacist in the care of patients with cardiovascular disease. Journal of the American College of Cardiology. 2015. Vol. 66, No. 19, 2129-2139.
- Mossialos E., Courtin E., Naci H. et al.: From “retailers” to health care providers: Transforming the role of community pharmacists in chronic disease management. Health Policy. 2015. Vol. 119, No. 5, 628-639.
- Altowaijri A., Phillips C.J., Fitzsimmons D.: A systematic review of the clinical and economic effectiveness of clinical pharmacist intervention in secondary prevention of cardiovascular disease. Journal of Managed Care Pharmacy. 2013. Vol. 19, No. 5, 408-416.
- Świeczkowski D., Mogielnicki M., Merks P., Gruchala M., Jaguszewski M.: Pharmaceutical services as a tool to improve outcomes in patients with cardiovascular diseases. International Journal of Cardiology. 2016. Vol. 222, 238-241.
- Pringle J.L., Boyer A., Conklin M.H., McCullough J.W., Aldridge A.: The Pennsylvania Project: pharmacist intervention improved medication adherence and reduced health care costs. Health Affairs (Project Hope). 2014. Vol. 33, No. 8, 1444-1452.