„To, co ważne” – 23. Gala Urtica Dzieciom

Udostępnij:

Kajtek ma 9 lat. Rok temu wszystkie komunijne oszczędności przeznaczył na pomoc swoim rówieśnikom. Dlaczego? Bo w przeciwieństwie do Kajtka nie mieli oni tyle szczęścia co on i musieli się mierzyć z rakiem. Kajtek w czasie gali „Urtica Dzieciom” za 501 zł wylicytował obraz namalowany przez Oliwię Rumel zatytułowany „Radosny wilk”. Dla Kajtka to było ważne.

W życiu każdego z nas są rzeczy, które uważamy za ważne. Które cenimy, które odgrywają istotną rolę i mają dla nas war­tość. Często są to relacje, miłość, potrzeba samorealizacji, czasami stare rodzinne zdjęcie stojące na kominku w salonie. Tych ważnych rzeczy nie da się zdobyć na siłę. Tworzą się samoczynnie dzięki otaczającemu nas światu i naszej wrażli­wości. Po prostu są i ewoluują. W różnym czasie rzeczy nabierają różnej wartości i stają się mniej już bardziej kluczowe.

Pandemia przewróciła naszą co­dzienność do góry nogami, całkowicie zmieniając priorytety. To, co jeszcze chwilę temu było dla nas ważne, w krótkiej chwili stało się błahe. W większości doskonale zdaliśmy egzamin i dostosowaliśmy się do nowej rzeczywistości. Wraz z poluzo­waniem restrykcji związanych z pandemią otworzyły się kawiarnie i restauracje, hotele zaczęły przyjmować gości, otwarte zostały teatry i muzea. Są jednak miejsca, które ciągle są zamknięte lub dostęp do nich jest wyjątkowo trudny. To szpitalne oddziały onkologiczne dla dzieci. Setki dzieciaków siedzą zamknięte w szpitalnej twierdzy, a jedynym sposobem na bezpośredni kon­takt z bliskimi jest rozmowa przez szybę.

Szpitalne okno na świat

Okno – niby prozaiczna rzecz, a tak uwielbiana przez małych pacjentów szpitali onkologicznych, dla których wiosenny lockdown wciąż trwa. Okno, dzięki któremu dzieciaki mają możliwość patrzenia na świat. Bo ileż można wpa­trywać się w szpitalne ściany? Okno – jest dla nich ważne.

W tym trudnym dla wszystkich cza­sie pamiętaliśmy o małych pacjentach. Wolontariusze fundacji Urtica Dzieciom byli w stałym kontakcie ze szpitalami i intensywnie pracowali, aby dostoso­wać dotychczasowe działania fundacji do nowych reżimów sanitarnych. Staraliśmy się być blisko – stąd nasza sesja zdjęciowa z niezwykle wzruszających spotkań z pod­opiecznymi machającymi do nas z okien szpitali. Sesja zdjęciowa „Zza szyby” na każdym robi piorunujące wrażenie.

Mimo trudności udało nam się także zorganizować „Słoneczną Galerię”, czyli zajęcia terapeutyczne w bezpiecznej wersji online, łącząc je z zajęciami hybry­dowymi w kilku szpitalach. Dodatko­wo wysłaliśmy ponad czterysta paczek z niezbędnymi narzędziami dla małych artystów – kredek, farb, pędzli, papieru, flamastrów itp. W odpowiedzi dostaliśmy:

Gala „Urtica Dzieciom” odbędzie się!

Nie będzie taka, do której zdążyli­śmy Was już przyzwyczaić, ale będzie. 23. Gala Urtica Dzieciom odbędzie się 26.11.2020 r. (czwartek) o godzinie 18.00. Jak zawsze będą przepiękne prace tworzone przez małych artystów i licyta­cja, z której cały dochód przekażemy 18. oddziałom onkologii oraz hematologii dziecięcej w całej Polsce. I choć zmuszeni przez sytuację epidemiczną spotkamy się tym razem w formie online, jesteśmy przekonani, że będzie to wyjątkowy, pe­łen wzruszeń wieczór. Założymy eleganc­kie sukienki i gustowne muchy, by z klasą dołączyć do zgromadzonych w Muzeum Narodowym we Wrocławiu prowadzą­cych. Nic nie będzie takie samo. Będzie po nowemu. Ale będzie się działo!

Od 27.11.2020 r. natomiast wystartuje dodatkowa Mała Aukcja charytatywna na portalu Allegro Charytatywni i tam dostępnych będzie do licytacji 100 obrazów. Planowany termin zakończenia akcji to 6.12.2020 r.

Wszystkich zainteresowanych za­chęcamy, aby śledzili nasze media spo­łecznościowe, a pod koniec listopada towarzyszyli nam w licytacji obrazów przed monitorami komputerów. Pokaż­my, co jest dla nas ważne!