Początek 2019 roku niesie ze sobą bardzo dużo zmian w branży farmaceutycznej. Najpierw była E-recepta, teraz co raz to większymi krokami zbliża się obowiązek serializacji. Na szczęście ciągle odbywają się praktyczne szkolenia dotyczące dyrektywy fałszywkowej dla pracowników aptek szpitalnych oraz osób zarządzających procesami administracyjnymi w szpitalach.
Od 9 lutego 2019 wszystkie apteki szpitalne (ale także apteki ogólnodostępne i hurtownie) w Polsce będą musiały posiadać odpowiedni system informatyczny, którego zadaniem będzie właściwa weryfikacja produktów leczniczych w europejskim rejestrze.
9 lutego nie będzie tylko dniem zmian w wymaganiach prawnych w zakresie identyfikacji produktów leczniczych. Zmiany będą dotyczyły również sposobu gromadzenia oraz wymiany danych na ich temat.
Wprowadzenie dyrektywy fałszywkowej wymaga, aby wszyscy producenci produktów leczniczych umieścili w europejskim systemie (HUB) informację o oryginalnym i unikalnym kodzie, gdy lek ten będzie wprowadzany na rynek. Warto dodać, że dotyczy to produktów leczniczych wyprodukowanych po 9.02.2019.
Obowiązek serializacji będzie dotyczył praktycznie większości środków leczniczych z przepisu lekarza stosowanych u ludzi (z nielicznymi wyjątkami) oraz niektórych leków wydawanych bez recepty.
Co to oznacza dla samego farmaceuty? Wydając lek na oddział szpitalny lub bezpośrednio pacjentowi w aptece otwartej, farmaceuta lub technik będzie między innymi musiał sprawdzić lek pod kątem autentyczności, a następnie odznaczyć go w systemie.
Aby dowiedzieć się więcej na temat samej dyrektywy fałszywkowej i kwestii jej towarzyszących, serdecznie zapraszamy farmaceutów aptek szpitalnych oraz osoby zarządzające procesami administracyjnymi w szpitalach na trwający już cykl szkoleń organizowanych przez firmę Lideo S.A. oraz Okręgowe Izby Aptekarskie.
Szkolenia dotyczą kwestii formalno-prawnych samej dyrektywy oraz aspektów organizacyjnych przygotowujących farmaceutów do pracy wedle unijnych wytycznych. Uczestnicy spotkania będą mieć również okazję, aby zapoznać się z możliwościami technologicznymi (system SWAL), jakie w ramach dyrektywy warto wdrożyć.
Harmonogram szkoleń w poszczególnych miastach zamieszczamy poniżej.
Harmonogram najbliższych szkoleń
- 21.01.2019 r. (poniedziałek) – Olsztyn – Warmińsko-Mazurska Izba Aptekarska,
– Start: godz. 10:00
– Miejsce: Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Warmii i Mazur z siedzibą w Olsztynie, ul. V Wileńskiej Brygady AK 14K, 10-602 Olsztyn
- 22.01.2019 r. (wtorek) – Gdańsk – Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska,
– Start: godz. 12:00
– Miejsce: Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska, ul. Stefana Batorego 18, 80-251 Gdańsk
- 24.01.2019 r. (czwartek) – Lublin – Lubelska Okręgowa Izba Aptekarska,
– Start: godz. 10:00
- 26.01.2019 r. (sobota) – Kołobrzeg – Środkowo-Pomorska Izba Aptekarska,
– Start: godz. 10:00
– Miejsce: Regionalny Szpital w Kołobrzegu (sala konferencyjna nr 04), ul. Łopuskiego 31-33, 78-100 Kołobrzeg
- 29.01.2019 r. (wtorek) – Katowice – Śląska Izba Aptekarska,
– Start: godz. 9:30
– Miejsce: Okręgowa Izba Aptekarska w Katowicach (sala konferencyjna), ul. Kryniczna 15, 40-637 Katowice
- 31.01.2019 r. (czwartek) – Białystok -> Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku,
– Start: godz. 10:00
– Miejsce: Centrum Astoria, ul. Sienkiewicza 4, 15-950 Białystok
Więcej szczegółowych informacji o szkoleniach na lideo.tech oraz stronach Okręgowych Izb Aptekarskich.