Pandemia wirusa grypy po raz ostatni wystąpiła w latach 2009-2010. Każdego sezonu w Polsce odnotowuje się kilka milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Wirus grypy powoduje zagrożenie dla zdrowia populacji na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Globalną Strategię Grypy na lata 2019-2030, podkreślając rolę profilaktyki. Skutecznym działaniem w zakresie profilaktyki grypy są szczepienia. Szczepienia przeciw grypie w Polsce należą do grupy szczepień zalecanych, uwzględnionych w Programie Szczepień Ochronnych. Adekwatność i efektywność zdrowotna szczepionki wskazuje na optymalizację kosztów opieki nad osobami starszymi i przewlekle chorymi, związanych z powikłaniami grypy. Szczepienia osób czynnych zawodowo minimalizują ryzyko zachorowania na grypę, co skutkuje zmniejszeniem absencji chorobowej oraz redukcją kosztów bezpośrednich i pośrednich.
Wirusy grypy zalicza się do rodziny ortomykowirusów, wyszczególniając pośród nich typy: A, B, C, D. Pod względem epidemiologicznym wyłącznie szczepy A i B powodują zachorowania, które mogą wywoływać powikłania kończące się zgonem, pandemię zaś może spowodować tylko wirus typu A [1]. Ostatnia pandemia grypy wystąpiła w latach 2009-2010 [2].
W Europie wzrost zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną każdego roku. W Polsce sezon grypy rozpoczyna się 1 września, a kończy 31 sierpnia kolejnego roku. W sezonie 2019/2020 w kraju odnotowano 3 969 074 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę [3].
Pomimo że chorzy na grypę rzadko wymagają hospitalizacji, a powikłania i zgony nie są częste (17 639 hospitalizacji, 65 zgonów w sezonie 2019/2020) [3], zachorowania na poziomie kilku milionów na rok powodują znaczące obciążenia ekonomiczne i społeczne.
Koszty ekonomiczne można podzielić na bezpośrednie i pośrednie. Bezpośrednie wynikają z leczenia (leki, badania laboratoryjne, hospitalizacje) lub ze szczepień (zakup szczepionki, koszty zaszczepienia, leczenie ewentualnych niepożądanych odczynów poszczepiennych).
Koszty pośrednie są powiązane m.in. z absencją w pracy [4]. W takich krajach jak Kanada, USA, Francja czy Wielka Brytania przeprowadzono analizę skutków strat ekonomicznych spowodowanych przez grypę.
W USA obliczono, że roczne straty wynoszą około 1 mld USD, koszty całkowite zaś dochodzą do 3-5 mld USD [5]. Z przeprowadzonych na świecie badań wynika, że koszty bezpośrednie grypy pozostają cztery razy wyższe niż koszty szczepienia przeciwko tej infekcji, skuteczność immunizacji czynnej jest zaś zdecydowanie efektywniejsza niż leczenie grypy [6].
Głównym działaniem w zakresie profilaktyki pierwotnej grypy są szczepienia. Pierwsza szczepionka przeciwko grypie powstała w 1941 r. [7]. Każdego roku skład szczepionki przeciwko grypie jest aktualizowany, co wiąże się z wysoką zmiennością wirusa grypy [8].
Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, ang. World Health Organization), w sezonie epidemicznym 2021/2022 czterowalentne szczepionki przeciw grypie powinny zawierać antygeny szczepów spokrewnionych ze szczepami [9]:
- A/Victoria/2570/2019 (H1N1)pdm09
- A/Cambodia/e0826360/2020 (H3N2)
- B/Washington/02/2019
- B/Phuket/3073/2013
Szczepienia są szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych oraz dla osób z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej [10]:
1. zalecenia o najwyższym priorytecie:
– kobiety w ciąży,
2. zalecenia priorytetowe:
– dzieci w wieku 6-59 miesięcy,
– osoby powyżej 65 r.ż.,
– osoby przewlekle chore,
– pracownicy ochrony zdrowia.
Szczepienia przeciw grypie w Polsce należą do grupy szczepień zalecanych, uwzględnionych w Programie Szczepień Ochronnych. Należą zatem do świadczeń, których koszt ponosi indywidualnie osoba szczepiąca się [11].
W sezonie 2021/2022 na polski rynek ma trafić ok. 4 mln dawek szczepionek przeciw grypie. Poszczególne szczepionki będą dostępne bezpłatnie, jako preparaty z 50% refundacją lub z pełną odpłatnością. Bezpłatna szczepionka będzie dostępna dla seniorów powyżej 75 r.ż. oraz personelu medycznego, a także dla kobiet w ciąży.
Refundacją 50% zostaną zaś objęte:
- dzieci od ukończonego 2 r.ż. do ukończonego 5 r.ż.,
- osoby w wieku 18-64 lata z chorobami przewlekłymi,
- osoby powyżej 65 r. ż. [12].
Ponadto wiele samorządów organizuje bezpłatne szczepienia dla osób z różnych grup wiekowych. Także pracodawcy, w porozumieniu z zakładami opieki zdrowotnej, mogą zapewnić swoim pracownikom nieodpłatne szczepienia przeciw grypie.
Na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 24.12.2009 r. w sprawie metod zapobiegania zakażeniom wirusem grypy, szczepieniom ochronnym podlegają osoby wykonujące zawód medyczny oraz inne osoby współpracujące przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych [13].
W Polsce od wielu lat odnotowujemy niski stan zaszczepienia przeciw grypie, co powoduje, że jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. W sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się 4,12% Polaków, a w poprzednim – 3,9%.
Najwyższy stan zaszczepienia odnotowano w Polsce w sezonie 2001/2002 – 10,57%, natomiast w kolejnych sezonach nastąpił spadek odsetka osób zaszczepionych przeciw grypie [14].
Grypa jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci, osób z chorobami przewlekłymi i w wieku ≥65 lat, ze względu na ryzyko niebezpiecznych powikłań (m.in. zapalenia płuc, zapalenia ucha środkowego, zapalenia mięśnia sercowego) [15].
W grudniu 2009 r. Rada Unii Europejskiej rekomendowała, aby poziom wyszczepialności przeciw grypie w grupie osób ≥65 r.ż. wynosił 75% a także, w zależności od zasobów, był rozszerzany na inne grupy ryzyka [16].
Z uzyskanych danych na temat stanu zaszczepienia przeciw grypie w tej grupie wieku na terenie UE wynika, że średnio wyszczepialność wynosi ok. 45%, ale jest zróżnicowana pod względem państw, sezonów grypowych. Najwyższy odsetek uzyskano w Wielkiej Brytanii (72%), Irlandii (68,5%), Portugalii (60,8%), Belgii (59,1%), najniższy zaś w Estonii (10,2%), na Łotwie (11,7%), Słowacji (12,5%), Słowenii (12,9%) [17].
Z informacji dostępnych na stronie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wynika, że w ostatnim sezonie w Polsce poziom zaszczepienia w grupie osób powyżej 65 r.ż. wynosił 15,1% [14]. W pozostałych grupach wieku poziom zaszczepienia przeciw grypie był jeszcze niższy (Rycina 1.). W latach 2011-2017 poziom wyszczepialności całej populacji Polski wahał się między 2-3%, był także niski w grupie personelu medycznego [14].
Analiza farmakoekonomiczna szczepień przeciwko grypie przeprowadzona w USA, Australii, Nowej Zelandii i krajach Europy Zachodniej potwierdziła zarówno wysoką efektywność szczepienia przeciwko grypie w grupie osób powyżej 65 r.ż., jak i znaczące obniżenie kosztów opieki okołochorobowej [18].
Przeprowadzone metaanalizy także przedstawiają podobne wnioski. Na skutek szczepień przeciwko grypie odnotowano spadek zapadalności o ok. 35%, liczby hospitalizacji o 33%, śmiertelności na skutek powikłań w postaci zapalenia płuc o 47% [19].
Mając na uwadze wysokie koszty ekonomiczne oraz społeczne związane z grypą, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zalecił w 2018 r. zwiększenie działań na rzecz wzrostu odsetka osób szczepiących się przeciw grypie [20].
W następstwie zmian demograficznych, odwróconej piramidy wieku, efekt niskiej wyszczepialności przeciw grypie może w kolejnych latach skutkować zwiększonym obciążeniem negatywnymi konsekwencjami grypy sezonowej lub pandemicznej w coraz szybciej starzejącym się społeczeństwie [4].
Przyczyny niskiego stopnia wyszczepialności przeciw grypie wymagają poznania powodu niechęci/braku akceptacji tej szczepionki. Motyw ten był badany w wielu opracowaniach zarówno polskich [22, 23, 24, 25], jak i zagranicznych [26, 27].
W przeanalizowanych badaniach z zakresu medycyny, psychologii, socjologii i zdrowia publicznego zidentyfikowano 258 powodów rezygnacji ze szczepień ochronnych przeciw grypie. Wyszczególniono pośród nich m.in.:
- brak przekonania o skuteczności szczepionki;
- obniżone poczucie ryzyka zdrowotnego związanego z chorobą;
- niedogodności związane z dostępem do szczepień [26].
Pośród polskich pacjentów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań grypy, najmocniejsze czynniki powodujące podjęcie decyzji o zaszczepieniu się stanowiły: duża świadomość zachorowania i konsekwencji grypy oraz rekomendacje od pracowników ochrony zdrowia [23].
Podsumowanie
11.03.2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła Globalną Strategię Grypy na lata 2019-2030, której celem jest ochrona populacji na całym globie przed zagrożeniem grypą sezonową, odzwierzęcą i pandemiczną [21].
Efektywne działania zwiększania wyszczepialności przeciw grypie muszą być wielopoziomowe, aby podejmowane czynności niwelowały przyczyny niechęci do szczepień i zwiększały zaufanie. Przede wszystkim działania te powinny obejmować: edukację w zakresie wakcynologii – zwłaszcza bezpieczeństwo i skuteczność szczepień, ocenę zagrożenia zdrowotnego, jakim jest grypa.
Wiedza ta powinna być szerzona podczas różnych kontaktów z ekspertami ochrony zdrowia. Szczepienia powinny być jak najszerzej dostępne i wykonywane nie tylko w podstawowej, ale także w specjalistycznej opiece zdrowotnej, a w przyszłości także w aptekach.
Profilaktyka pierwszorzędowa w postaci szczepień przeciwko grypie jest jedyną metodą umożliwiającą zmniejszenie kosztów leczenia i opieki zdrowotnej zarówno w grupie osób zdrowych, aktywnych zawodowo, jak i osób w wieku podeszłym, cierpiących na choroby przewlekłe oraz u dzieci. Wysoka skuteczność i bezpieczeństwo sprawiają, że profilaktyka ta powinna być powszechnie stosowana. W aspekcie farmakoekonomicznym skuteczność szczepień znacznie przekracza efektywność leczenia przeciwwirusowego.
Autorka:
Joanna Bogusz1, 2
1. Epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego;
2. Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
Artykuł* został opublikowany na łamach 52. Wydania „Farmakoekonomiki Szpitalnej”
*Nastąpiła aktualizacja informacji w publikacji w odniesieniu do sezonu 2021/2022
Źródła:
-
-
-
-
-
-
-
-
- Brydak L.B.: Grypa. Pandemia grypy mit czy realne zagrożenie? Warszawa: RYTM Agencja, 2008.
- Sullivan S.J., Jacobson R.M., Dowdle W.R., Poland G.A.: 2009 H1N1 Influenza. Mayo Clinic Proceedings. 2010. Vol. 85, No. 1, 64-76.
- Zakład epidemiologii chorób zakaźnych i nadzoru. Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce. http://wwwold.pzh.gov.pl (stan z dn. 8.09.2020 r.).
- Wojtyniak B., Goryński P. (red.): Sy¬tuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania. http://bazawiedzy.pzh.gov.pl (stan z dn. 08.09.2020 r.).
- Fedson D.S., Hannoun C., Leese J., Sprenger M.J.W., et al.: Influenza vaccination in 18 developed countries, 1980-1992. Vaccine. 1995. Vol. 13, No. 7, 623-627.
- Grześk G., Gałaj A., Korbal P., Durmowicz A. i wsp.: Ekonomiczne przesłanki stosowania czynnej profilaktyki grypy. Medycyna Pracy. 2002. Tom 53, nr 4, 329-332.
- Łuniewska K., Szymański K., Hallmann-Szelińska E., Kowalczyk D., et al.: Evaluation of the 2017/18 Influenza Epidemic Season in Poland Based on the SENTINEL Surveillance System. Advances in Experimental Medicine and Biology. 2019. Vol. 1222, 63-68.
- World Health Organization. Recommended composition of influenza virus vaccines for use in the 2020 – 2021 northern hemisphere influenza season. https://www.who.int (stan z dn. 28.08.2020 r.).
- szczepienia.pzh.gov. Jaki będzie skład szczepionki przeciw grypie w sezonie 2021/2022? https://szczepienia.pzh.gov.pl (stan z dn. 13.09.2021 r.).
- World Health Organization. Influenza. Vaccine use. https://www.who.int (stan z dn. 15.09.2020 r.).
- Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020. https://adst.mp.pl (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- Szczepienia.pzh.gov. W jakich grupach osób szczepionki przeciw grypie przysługują bezpłatnie lub z 50% refundacją? https://szczepienia.pzh.gov.pl (stan z dn. 13.09.2021 r.).
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie metod zapobiegania zakażeniom wirusem grypy. http://isap.sejm.gov.pl (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Dokumety programowe. http://opzg.pl/ (stan z dn. 09.09.2020 r.).
- Romanowska M., Paradowska – Stankiewicz I.: Grypa sezonowa. Baumann-Popczyk A., Sadkowska-Todys M., Zieliński A.: Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka. Wyd. 6. Bielsko-Biała: Alfa Medica Press, 2007, 166-172.
- Zalecenie rady z dnia 22 grudnia 2009 r. w sprawie szczepień przeciw grypie sezonowej (2009/1019/UE). https://eur-lex.europa.eu (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- OECD. Influenza vaccination rates. https://data.oecd.org (stan z dn. 18.09.2020 r.).
- Vu T., Farish S., Jenkins M., Kelly H.: A meta-analysis of effectiveness of influenza vaccine in persons aged 65 years and over living in the community. Vaccine. 2002. Vol. 20, No. 13-14, 1831-1836.
- Wood S.C., Nguyen V.H., Schmidt C.: Economic evaluations of influenza vaccination in the elderly. Disease Management & Health Outcomes. 2000. Vol. 8, 273-285.
- Rekomendacje ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy dotyczące profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2017/2018.https://www.google.com (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- World Health Organization. Global influenza strategy 2019-2030. https://apps.who.int (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- Zatonski M.D.: Influenza vaccination in Poland – it’s time to close the health gap! Journal of Health Inequalities. 2018. Vol. 4, No. 2, 82-83.
- Nitsch-Osuch A., Gołębiak I., Wyszkowska D., Rosińska R., et al.: Influenza Vaccination Coverage Among Polish Patients with Chronic Diseases. https://www.researchgate.net (stan z dn. 25.09.2020 r.).
- Kardas P., Zasowska A., Dec J., Sta¬churska M.: Reasons for low influenza vaccination coverage: cross-sectional survey in Poland. Croatian Medical Journal. 2011. Vol. 52, No. 2, 126-133.
- Nessler K., Krztoń-Królewiecka A., Chmielowiec T., Jarczewska D., Windak A.: Determinants of influenza vaccination coverage rates among primary care patients in Krakow, Poland and the surrounding region. Vaccine. 2014. Vol. 32, No. 52, 7122-7127.
- Schmid P., Rauber D., Betsch C., Lidolt G., Denker M.-L.: Barriers of Influenza Vaccination Intention and Behavior – A Systematic Review of Influenza Vaccine Hesitancy, 2005-2016. PLoS One. 2017. Vol. 12, No. 1, e0170550.
- The State of Vaccine Confidence in the EU: 2018. https://www.vaccineconfidence.org (stan z dn. 25.09.2020 r.).
-
-
-
-
-
-
-