Terapie personalizowane, opierając się na doborze metod leczenia z uwzględnieniem indywidualnych cech pacjenta, mają na celu optymalizację całego procesu terapeutycznego. Indywidualne podejście do leczenia pacjenta minimalizuje ryzyko niepowodzenia czy wystąpienia działań niepożądanych, wpływając tym samym na wzrost efektywności terapii zarówno pod względem klinicznym, jak i ekonomicznym.
Medycyna personalizowana jest nowym podejściem zarówno do diagnostyki, jak i procesu leczenia pacjenta. Jej zasadniczym celem jest poprawa jakości leczenia pacjentów, biorąc pod uwagę czynniki indywidualne i specyfikę przebiegu choroby u danego pacjenta. Terapia personalizowana obejmować może takie schorzenia jak nowotwory, cukrzycę, choroby serca, choroby neurodegeneracyjne czy choroby rzadkie1. Choć terapie personalizowane najszerzej stosowane są w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Europy Zachodniej, w Polsce również rośnie świadomość korzyści wynikających z indywidualnego podejścia do pacjenta
Medycyna personalizowana – definicja i zastosowanie
Zgodnie z definicją Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA), medycyna personalizowana (PM, ang. personalized medicine) jest leczeniem dopasowanym do indywidualnej charakterystyki pacjenta, jego potrzeb i preferencji2. W szerszym znaczeniu, medycyna personalizowana (stratyfikowana, ang. stratified medicine) polega na kategoryzacji pacjentów według ryzyka rozwoju określonej choroby lub poziomu odpowiedzi pacjenta na konkretne leczenie za pomocą odpowiednich markerów diagnostycznych3,4. W ramach wielu jednostek chorobowych
obserwowana jest różna odpowiedź pacjentów na zastosowanie tego samego leczenia. Sytuacja ta, wraz z rozwojem odpowiednich technologii dała podstawę do opracowywania terapii dostosowanych do profilu choroby pacjenta. Medycyna personalizowana stosowana jest szczególnie często w onkologii gdzie obejmuje stosowanie testów genetycznych, które umożliwiają przewidzenie ryzyka konkretnego nowotworu u pacjentów oraz ocenę polimorfizmu kluczowych enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie leków5. Medycyna personalizowana jest interdyscyplinarną, stale rozwijającą się dziedziną opieki medycznej. Do jej głównych celów zaliczyć należy poprawę skuteczności, efektywności, bezpieczeństwa i kosztów terapii, a także przewidywanie występowania chorób u konkretnych osób oraz ich zapobieganie6.
Diagnostyka i leczenie pacjenta w medycynie personalizowanej
Dzięki metodom genetycznej oceny pacjenta medycyna spersonalizowana umożliwia opracowanie indywidualnego planu terapeutycznego dla konkretnego pacjenta. W terapii personalizowanej wykorzystywane są nowoczesne metody diagnostyczne takie jak mikromacierze DNA czy Real Time PCR, co pozwala stworzyć molekularny profil pacjenta. Możliwość prześledzenia ułożenia genów, a jednocześnie dostęp do informacji na temat ekspresji genów umożliwia lekarzom dobranie odpowiedniego leczenia i dopasowanie go do indywidualnego pacjenta1, co znacząco wpływa na efektywność terapii i minimalizację działań niepożądanych.
Dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leków powiązane z wiedzą o indywidualnej uwarunkowanej genetycznie reakcji pacjenta na dany lek są czynnikami wpływającymi na sukces terapeutyczny. Pacjenci charakteryzujący się spowolnionym metabolizmem leków mają tendencję do nadmiernej kumulacji substancji leczniczej w organizmie, co skutkuje przekroczeniem stężenia terapeutycznego i odwrotnie – u pacjentów z nasilonym metabolizmem obserwowany może być brak oczekiwanego efektu wynikającego z zastosowania danego leku. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż indywidualne różnice w odpowiedzi na leczenie zależeć mogą również od miejsca działania substancji (receptorów, transporterów oraz białek biorących udział w procesie transmisji sygnału w komórce), co także może być warunkowane genetycznie7.
Z uwagi na fakt, iż większość cech farmakogenetycznych ma charakter wielogenowy, ważna jest identyfikacja jak największej liczby genów i polimorfizmów, które mogą warunkować indywidualne odpowiedzi organizmu na leczenie (zarówno odpowiedź na lek jak i możliwość występowania niepożądanych reakcji związanych z zastosowaniem leku)7. Jedną z najpopularniejszych baz danych zawierających informacje o polimorfizmach i mutacjach ludzkich genów jest Pharmacogentics and Pharmacogenomics Knowledge Base (PharmGKB)8.
Diagnostyka molekularna pozwala dodatkowo oceniać sposób metabolizowania leku u danego pacjenta i tym samym optymalizować jego dawki, co jest głównym czynnikiem determinującym efektywność terapeutyczną. Międzyosobnicze różnice w farmakoterapii zauważalne są m.in. u osób mieszkających w różnych szerokościach geograficznych. Przykładowo, Afroamerykanie znacznie gorzej reagują na terapię β-adrenolitykami i inhibitorami konwertazy angiotensyny w przypadku niewydolności serca, a także wykazują mniejszy spadek ciśnienia tętniczego w leczeniu nadciśnienia lekami blokującymi układ renina-angiotensyna w porównaniu z osobami rasy białej. Doświadczenia te spowodowały, że aspekt etnofarmakologiczny jest szczególnie istotny w rozwoju medycyny personalizowanej. Stosowanie indywidualnego podejścia do pacjenta wpływa na zmiany wprowadzane przez lekarzy w zlecanych produktach leczniczych (nawet w odniesieniu do połowy pacjentów)1.
Medycyna personalizowana ułatwia wcześniejsze wykrycie choroby, a mapowanie genetyczne pozwala na wskazanie predyspozycji zachorowania na określone choroby zanim pacjent zacznie odczuwać pierwsze dolegliwości. Dzięki temu, już na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej możliwe jest zaplanowanie odpowiednich działań profilaktycznych, uwrażliwienie lekarza i edukacja pacjenta w zakresie pojawiających się symptomów danej choroby, co daje możliwość szybkiej interwencji terapeutycznej, a tym samym zapobiegnięcie wielu negatywnym następstwom choroby, które często są konsekwencją jej długotrwałego rozwoju. Znaczenie czynników genetycznych ma szczególne znaczenie w etiopatogenezie schizofrenii, depresji, astmy, choroby Alzheimera, nadciśnienia tętniczego, osteoporozie czy cukrzycy, gdzie jednocześnie wśród pacjentów odnotowywana jest często niska skuteczność leczenia7.
W przypadku rozwoju choroby medycyna personalizowana umożliwia jak najpełniejsze dostosowanie leków do profilu pacjenta, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie stosowania różnych leków o niskiej efektywności względem danego pacjenta, co często wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Dodatkowo, znajomość profilu genetycznego pacjenta pozwala wskazać, które z leków wpłynąć mogą na występowanie działań niepożądanych, co ma szczególne znaczenie wobec danych wskazujących, że nawet połowa pacjentów otrzymuje niewłaściwe leczenie7, 9, czego wyrazem może być duża liczba działań niepożądanych i związane z nimi zgony pacjentów, szacowane w Stanach Zjednoczonych na 100 tys. rocznie. Należy zwrócić również uwagę na dodatkowe koszty leczenia ponoszone w związku z doborem niewłaściwej terapii, oceniane w Stanach Zjednoczonych na 100 mld USD rocznie10.
Terapie ukierunkowane molekularnie czy immunoterapia nie są jednak skuteczne u wszystkich chorych. Dodatkowo, nie gwarantują one długotrwałego efektu leczenia, bowiem nawet po kilku miesiącach od ich stosowania u pacjenta może pojawić się oporność na te leki. Tym samym, u części chorych mimo dostępności terapii molekularnej stosowane powinno być standardowe leczenie, które może przynieść większe efekty kliniczne i pociągać za sobą niższe koszty leczenia.
Autor:
dr n. o zdr. Urszula Religioni,
Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie,
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie,
Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych,
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny
Artykuł pochodzi z 47 numeru kwartalnika „Farmakoekonomika Szpitalna”
Źródła:
-
- Stawarczyk M., Medycyna spersonalizowana, „Aptekarz Polski” 2017; 125 (103e): 21–28.
- U.S. Food and Drug Administration, Paving the Way for Personalized Medicine, October 2013; 5.
- Gaciong Z., Jassem J., Kowalik A., Krajewski-Siuda K. i in., „Medycyna Personalizowana”, Instytut Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016; 97–98.
- Butts C., Kamel-Reid S., Batist G., Chia S. i in., Benefits, issues, and recommendations for personalized medicine in oncology in Canada, Curr Oncol 2013; 20: 475–483.
- The Academy of Medical Sciences, Realising the potential of stratified medicine, July 2013; 5.
- Chmara E., Medycyna spersonalizowana, „Farmacja Współczesna” 2011; 4: 133–135.
- Nowakowska E., Metelska J., Matschay A. i in., Czy warto inwestować w medycynę personalizowaną?, „Biotechnologia” 2009; 5: 50–56.
- Pharmacogentics and Pharmacogenomics Knowledge Base, dostępny w Internecie: <https://www.pharmgkb.org/>, dostęp 12.03.2019 r.
- Gaciong Z., Jassem J., Kowalik A., Krajewski-Siuda K. i in., „Medycyna Personalizowana”, Instytut Ochrony Zdrowia, Warszawa 2016; (14): 19.
- Ingelman-Sundberg M., Pharmacogenetics: an opportunity for a safer and more efficient pharmacotherapy, J Intern Med. 2001; 250 (3): 186–200.
- Personalized Medicine Coalition, More than 20 Percent of FDA’s 2014 Novel New Drugs Are Personalized Medicines, press release, 28 January 2015.
- Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej, dostępny w Internecie: <http://pkmp.org.pl/>, 02.03.2019 r.
- Wysocki P. J, Handschuh P., Mackiewicz A., Medycyna personalizowana z perspektywy onkologa, „Biotechnologia” 2009; 5: 18–26.
- European Commision, European Perspectives in Personalised Medicine, May 2011.
- European Commission, Use of „-omics” technologies in the development of personalised medicine, Brussels 2013.
- Hamburg M.A., Collins F.S., The path to Personalized Medicine, N Engl J Med 2010; 10: 1–4.
- Spear B.B., Heath-Chiozzi M., Huff J., Clinical application of pharmacogenetics, Trends Mol Med 2001; 7: 201–204.
- Tufts Center for the Study of Drug Development, Personalized Medicine Gains Traction but Still Faces Multiple Challenges, Impact Report, May/June 2015, Volume 17, Number 3.
- Ginsburg G.S., McCarthy J.J., Personalized medicine: revolutionizing drug Discovery and patient care, Trends in Biotechnology 2001; 19: 491–496.
- Pasowicz M., Medycyna nowej generacji [w:] Zdrowie i medycyna – wyzwania przyszłości. Pasowicz M (red.). Kraków: Oficyna Wydawnicza AFM, Kraków 2013; 85–95.