Rekrutacja najlepszych wobec służby drugiemu człowiekowi

Udostępnij:

29 maja w Warszawie odbyła się konferencja  prasowa z udziałem Rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Prof. Dziekońskiego, Ministra Zdrowia prof. Łukasza Szumowskiego oraz dr Piotra Mullera – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W trakcie konferencji ogłoszono uruchomienie kierunku lekarskiego w kolejnej warszawskiej uczelni.

Już wkrótce uruchomiony zostanie kierunku lekarskiego oraz rozpoczęta zostanie rekrutacja dla przyszłych medyków na Wydziale Medycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Uruchomienie kierunku lekarskiego ma być jedną z odpowiedzi na narastające problemy służby zdrowia, które są związane m.in. ze zbyt małą ilość medyków. Według słów prof. Szumowskiego  – ponad 30% lekarzy praktykujących w Polsce jest po 60. roku życia i w niedługim okresie czasu przestanie pełnić swoje funkcje zawodowe, a przecież przed Polską duże zmiany demograficzne – starzejące się społeczeństwo, które wymaga zmian w obecnym systemie zdrowia.

Ksiądz Rektor UKSW opowiadał o powstającym kierunku – oprócz nacisku na wartości humanistyczne, nowością podczas procesu kształcenia ma być interdyscyplinarność nauczania – dużą rolę ma odegrać współpraca przy kształceniu z innymi zawodami medycznymi : farmaceutami oraz pielęgniarkami. Dziennikarze zadawali Rektorowi – ks. prof. Dziekońskiemu – pytania o sam wydział medyczny. W szczególności interesowały ich kwestie związane z działającym już kierunkiem: pielęgniarstwo oraz sylabusa na nowo uruchamianym kierunku lekarskim.

Z początkiem maja Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadało Wydziałowi Medycznemu Collegium Medicum przy UKSW prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. Przyznanie takich uprawnień świadczy o tym, że Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego spełnia wszystkie wytyczne i warunki, jakie muszą być zrealizowane do kształcenia przyszłych lekarzy na poziomie  jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim

UKSW planuje przyjąć na studia medyczne 100 studentów, o których przyjęciu – oprócz egzaminów maturalnych – mają również  decydować egzaminy wewnętrzne. Rektor Dziekoński wspominał również o tym, że UKSW zależy na prowadzeniu zajęć w języku angielskim, z racji otrzymanego grantu.