17 maja na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Z tej okazji NFZ opublikował swój raport dotyczący tej choroby. Wynika z niego, że w Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje około 10 milionów ludzi. Najwięcej chorujących jest w grupie obejmującej pacjentów w wieku 55-74 lata.
Do najczęstszych przyczyn występowania pierwotnego nadciśnienia tętniczego należą: nadmierna masa ciała, zbyt duża ilość spożywanego sodu w porównaniu do potasu, przewlekły stres, a także czynniki genetyczne. Do wystąpienia hipertensji w postaci wtórnej przyczyniają się min. choroby nerek, hiperaldosteronizm, guzy chromochłonne nadnerczy, zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy, nadmierne spożywanie alkoholu, bezdech senny i palenie wyrobów tytoniowych.
Nie można zapominać o tym, że nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka wielu groźnych chorób, w tym m.in. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, niewydolności nerek czy retinopatii nadciśnieniowej.
O czym jeszcze można przeczytać w raporcie? O kosztach leczenia nadciśnienia i compliance w terapii nadciśnienia. Szczególnej uwadze polecamy informacje dotyczące występowania nadciśnienia tętniczego w Polsce i na świecie oraz konsekwencji jego nieleczenia.
Raport dostępny jest na stronie:
http://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html