Wielkimi krokami zbliża się moment obowiązywania ustawy o zawodzie farmaceuty, która pozwala na dokonywanie przeglądów lekowych w ramach wykonywania czynności zawodowych w ramach realizacji opieki farmaceutycznej.
Międzynarodowa Federacja Farmaceutyczna (FIP, ang. The International Pharmaceutical Federation), zwraca uwagę na problem, jaki stanowią błędy medyczne oraz działania niepożądane związane z farmakoterapią. W Stanach Zjednoczonych przynajmniej jeden zgon dziennie wynika z błędu lekowego.
Federacja zwraca także uwagę, że farmaceuci są kluczowymi pracownikami ochrony zdrowia, którzy są niezbędni w celu zmniejszenia ilości błędów związanych z farmakoterapią, nie tylko ze względu na ich wiedzę związaną z lekami, ale także łatwiejszy kontakt z pacjentami, który ma miejsce w aptece, ale także zaufanie społeczne.
Światowa Organizacja Zdrowia również zauważyła skalę problemu jaką stanowią działania niepożądane i interakcje pomiędzy lekami, rozpoczynając 29.03.2017 r. akcję „Leki bez szkody”. FIP w ramach swojej działalności dotyczącej promocji wdrażania przeglądów lekowych udostępnił w grudniu 2020 r. publikację zawierającą informacje ułatwiające prowadzenie i optymalizację usługi przeglądu lekowego.
Publikacja dotycząca przeglądu lekowego, opublikowana przez FIP dostępna jest pod adresem: https://www.fip.org
Źródło:
-
-
-
-
- FIP. New toolkit to help profession with medicines use review services. https://www.fip.org (stan z dn. 13.01.2021 r.).
-
-
-