Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) rozpoczyna kolejną, już III edycję programu: „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Udział w dwóch poprzednich edycjach wzięły 122 szpitale, a 46 placówek otrzymało certyfikację. Powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji i podwyższenia jakości żywienia klinicznego w polskich szpitalach. Rejestracja ruszyła 1 grudnia.
Leczenie żywieniowe polega na dostarczaniu pacjentowi niezbędnych substancji, które uzupełniają lub zastępują tradycyjne posiłki. Wprowadzenie terapii w tym zakresie jest szczególnie istotne m.in. dla pacjentów chorujących na nowotwór, będących w śpiączce, z poparzeniami, a nawet dla wcześniaków.
Proces żywienia klinicznego może odbywać się dojelitowo (przez przewód pokarmowy) lub pozajelitowo (dożylnie). Wdrożenie terapii w tym zakresie prowadzi do mniejszej liczby powikłań u pacjentów, a to z kolei skutkuje znaczącym skróceniem ich pobytu w szpitalu.
Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów leczenia dla placówki. Co więcej, żywienie kliniczne jest w Polsce refundowane. Generuje w ten sposób więcej środków z NFZ oraz daje możliwość wykonywania przez placówki bardziej specjalistycznych procedur i większego kontraktowania, ze względu na zwiększoną liczbę punktów podczas akredytacji.
Pomimo tego, leczenie żywieniowe wciąż nie jest wystarczająco rozwijane w polskich szpitalach. Brakuje nie tylko wykwalifikowanego personelu medycznego, odpowiedniego sprzętu, ale także norm i zasad, które dla placówek medycznych mogłyby stanowić punkt wyjścia w rozwoju tego obszaru.
Naprzeciw tym potrzebom wychodzi POLSPEN, który od ponad dwóch lat organizuje projekt „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. W tym roku wystartowała już III edycja certyfikacji szpitali. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 grudnia br. do 31 stycznia 2022.
Udział w projekcie może wziąć każdy szpital, który spełnia podstawowe kryteria w zakresie żywienia klinicznego. Aby zgłosić się do programu należy wypełnić formularz na stronie: https://leczenieprzezzywienie.org/formularz-zgloszeniowy/
Po weryfikacji zgłoszenia, szpital zostanie poddany wizycie kontrolnej (online), podczas której eksperci ocenią prowadzenie terapii żywieniowej w szpitalu. Na zwycięskie placówki, w których żywienie kliniczne będzie zgodne z obowiązującymi standardami, czekają certyfikaty oraz statuetki.
Powołana w ramach programu Rada Ekspertów ocenia m.in. funkcjonowanie Zespołu Leczenia Żywieniowego, dostęp do żywienia pozajelitowego i dojelitowego, proces edukacji pacjenta, na który składa się informowanie o dostępnych metodach żywienia a także funkcjonowanie ambulatoryjnego poradnictwa żywieniowego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie projektu: https://leczenieprzezzywienie.org/
Dwie pierwsze edycje naszego programu pokazały, że kwestia leczenia żywieniowego nadal jest obszarem wymagającym poprawy w wielu placówkach w Polsce. Nieodpowiednio dobrana dieta oraz brak zastosowania odpowiedniej podaży dojelitowej lub pozajelitowej, czy brak specjalistów zajmujących się terapiami żywieniowymi, to problemy które niestety wciąż istnieją, a nie powinny mieć miejsca w żadnym szpitalu. Kontynuujemy więc pracę w ramach programu, mając nadzieję, że jak najwięcej szpitali wdroży dobre praktyki żywieniowe, co nie tylko przyczyni się do podnoszenia standardów leczenia w Polsce, ale przede wszystkim będzie skutkowało dobrem pacjenta – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Stanisław Kłęk, Prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.
Tytuł Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego w pierwszych dwóch edycjach otrzymało 46 placówek. W tym roku do wzięcia udziału w programie zapraszamy, zarówno te szpitale, które nie uzyskały wcześniej certyfikacji, jak i wszystkie pozostałe, które realizują żywienie kliniczne.
Program „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie” angażuje wiele instytucji i środowisk. Swojego wsparcia w III edycji udzielili: Narodowy Fundusz Zdrowia, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Towarzystwo Chirurgów Polskich, Sekcja Żywienia Pozajelitowego i Dojelitowego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego, Polskie Towarzystwo Żywienia Klinicznego Dzieci, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Polska Federacja Szpitali, Polska Unia Szpitali Klinicznych, Stowarzyszenie „Apetyt na życie” oraz Naczelna Izba Aptekarska. Patronat medialny nad III edycją programu objęło czasopismo „Farmakoekonomika Szpitalna”.
Więcej informacji o programie na stronie www.leczenieprzezzywienie.org
Materiał informacyjny