Według najnowszego raportu WHO choroby niezakaźne są coraz częstszą przyczyną zgonów na całym świecie. W roku 2000 stanowiły 4 z 10 głównych przyczyn, a w 2019 r. stanowiły już 7 z 10 najczęstszych przyczyn wystąpienia niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci.
Od 20 lat najczęstszą przyczyną zgonów na świecie są choroby serca. Z ich powodu liczba zgonów od 2000 r. do 2019 r. wzrosła z 2 mln do 9 mln.
Pomimo globalnego wzrostu liczby zgonów z powodu chorób kardiologicznych, w Europejskim Regionie zaobserwowano spadek zachorowalności, a śmiertelność spadła o 15%.
Poważny problem zdrowotny stanowi także cukrzyca. W latach 2000-2019 zaobserwowano wzrost liczby zgonów spowodowanych tą jednostką chorobową aż o 70%.
Największy procentowy wzrost ilości zgonów z powodu cukrzycy, bo aż dwukrotny, odnotowano we wschodnim regionie basenu Morza Śródziemnego.
W niechlubnej dziesiątce znalazła swoje miejsce także demencja, włączając w to chorobę Alzheimera wraz z innymi formami otępienia, zajmując wysokie – trzecie miejsce w rankingu głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności w obu Amerykach i w Europie, częściej dotykając kobiety niż mężczyzn.
HIV/AIDS w 2019 r. zajęło 19. miejsce w rankingu głównych przyczyn śmierci i niepełnosprawności. W 2000 r. AIDS było ósmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.
Pomimo zachowania niechlubnego 4 miejsca na liście, w Afryce osiągnięto ponad dwukrotną redukcję w liczbie zgonów – pokazuje to, jak duży sukces odniosły wysiłki podejmowane w celu zapobiegania infekcjom.
Niestety w ostatnich latach spowolnieniu uległy postępy w zwalczaniu chorób zakaźnych.
Raport WHO zwraca także uwagę, że żyjemy coraz dłużej, a wraz z rosnącym trendem długowieczności wzrasta także odsetek niepełnosprawności w społeczeństwie.
Ludzie w ciągu obecnych dwóch dekad żyją średnio o 6 lat dłużej, ale tylko przez 5 z dodatkowych lat mogą cieszyć się dobrym zdrowiem.
W dużej mierze choroby i schorzenia takie jak cukrzyca czy choroby serca, które powodują najwięcej zgonów, również odpowiedzialne są za największą liczbę utraconych lat życia w zdrowiu.
Redakcja
Źródła:
-
-
-
-
-
- WHO reveals leading causes of death and disability worldwide: 2000-2019. https://www.who.int (stan z dn. 11.01.2021 r.).
-
-
-
-