Polipragmazja, czyli inaczej wielolekowość, oznacza przyjmowanie co najmniej pięciu różnych leków jednocześnie. Opisywane zjawisko jest groźne dla każdego, a w szczególności dla osób starszych, u których często występuje kilka chorób naraz, np. cukrzyca, niewydolność krążenia czy nadciśnienie tętnicze. Z racji zwiększenia się średniej długości życia społeczeństwa oraz jego starzenia się, polipragmazja staje się zjawiskiem aktualnym i bardzo niebezpiecznym.
Z przeprowadzonych badań wynika, że aż 1/3 Polaków po 65 r.ż. przyjmowała co najmniej 5 różnych leków dziennie w ciągu ostatniego pół roku. Polipragmazja w nieznacznie większym stopniu dotyka mężczyzn (51%) niż kobiety (49%). Dane te jednak dotyczą tylko leków refundowanych. Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izbą Aptekarską i Naczelną Izbą Lekarską, rozpoczynają nową akcję edukacyjną, której zadaniem jest zwrócenie uwagi seniorów na liczbę przyjmowanych przez nich leków. Jej celem jest również zminimalizowanie ryzyka nadmiernego i niekontrolowanego oddziaływania na siebie produktów leczniczych zażywanych przez pacjentów. Jedną z grup potencjalnie najbardziej narażonych na wystąpienie interakcji są osoby, które zakupiły i będą zażywać w tym samym czasie niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki na nadciśnienie tętnicze.
Jak wiemy, oprócz interakcji niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów są również działania niepożądane leków, do których najczęściej zaliczamy krwawienia z przewodu pokarmowego lub depresję oddechową.
Rozpoczynająca się akcja edukacyjna „Świadomy pacjent – skuteczna terapia”, ma na celu ograniczenie występowania zjawiska polipragmazji. Dla pacjentów został przygotowany 8-stronicowy magazyn, którego wersję elektroniczną do pobrania znajdziecie Państwo na stronie NFZ (link do strony zamieszczamy na dole artykułu). Z utworzonego opracowania pacjenci mogą dowiedzieć się m.in. jak bezpiecznie zażywać leki, jak przechowywać je w prawidłowy sposób i jakie interakcje może wywołać stosowanie wielu leków w tym samym czasie.
Poniżej przedstawiamy 5 prostych zaleceń. Stosowanie się do nich zmniejszy ryzyko wystąpienia niepożądanych działań leków związanych ze zjawiskiem wielolekowości
- Zawsze miej przy sobie aktualny spis leków wraz z dawkami. W spisie powinny znajdować się wszystkie preparaty, łącznie z suplementami diety i lekami kupowanymi bez przepisu lekarza.
- Kiedy idziesz na wizytę lekarską, pokaż lekarzowi aktualną listę przyjmowanych przez Ciebie leków.
- Podczas wizyty u swojego lekarza prowadzącego, każdorazowo informuj go o innych odbytych wizytach lekarskich i o wynikających z nich zaleceniach. Podczas wizyty lekarskiej, nawet nie pytany, informuj lekarzy o przewlekłym leczeniu i stosowanych na co dzień lekach.
- Nie zażywaj leków polecanych przez sąsiada czy rodzinę, bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą. To, co pomogło innym, Tobie może zaszkodzić.
- Przyjmowanie razem licznych leków bywa konieczne, a ich przyjmowanie może być obarczone wywołaniem trudnych do przewidzenia powikłań polekowych.
Autor:
Justyna Kubiak-Dobija
Nowy Raport Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczący wielolekowości w Polsce, dostępny jest na stronie: www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-oddzialow/