Studia farmaceutyczne nie muszą być jedynie studiami ogólnymi. Obecnie, polskie uczelnie medyczne poszerzają swoją ofertę edukacyjną o ciekawe kierunki studiów. Na pierwszy rzut oka nie mają bezpośredniego związku z farmacją. Tymczasem…
Farmakoekonomika
To kierunek studiów stworzony dla osób, które chcą poznać zasady etyki w biznesie i zarządzaniu apteką, elementy zarządzania zasobami ludzkimi i techniki negocjacyjne. Farmakoekonomika daje możliwość poznania metod marketingu bezpośredniego, marketingu farmaceutycznego, organizacji rynku farmaceutycznego czy metody gospodarki lekami w szpitalach. Studenci kierunku poznają najnowsze prawo farmaceutyczne oraz znaczenie i typy ekonomii w ochronie zdrowia. Będą umieli przeprowadzić analizę kliniczną, ekonomiczną i budżetową.
Interdyscyplinarne Studia Menedżerów Farmacji
To zaoczne studia podyplomowe, które trwają rok. Słuchacze zdobędą wiedzę o możliwościach rynkowych w dziedzinie farmacji. Studium Farmakoekonomiki oraz Interdyscyplinarne Studia Menadżerów Farmacji prowadzone są w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej.
Drug Discovery and Development
Studia w języku angielskim realizuje Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studenci dowiadują się o sposobach wprowadzania nowych leków, opracowywania nowych środków leczniczych, badań naukowych nad lekami w ich aspektach chemicznych i biologicznych. Drugi semestr tego kierunku skupia się ściśle na wiedzy z zakresu nauki o farmacji, a dwa ostatnie mają jeden z trzech obszarów do wyboru: chemia medyczna, farmakologia doświadczalna i modelowe opracowywanie leków. Absolwenci będą mogli poszukiwać, identyfikować, opracowywać, produkować i testować nowe leki i poznają aspekty prawne, niezbędne do wprowadzenia ich na rynek. Będą też mogli pracować w ośrodkach badań nad narkotykami.
Przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny
Kierunek ten prowadzi Gdański Uniwersytet Medyczny na Wydziale Farmaceutycznym z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. Absolwenci będą produkować leki dla ludzi i zwierząt, kosmetyki oraz suplementy diety. Wnikliwie zapoznają się z informacjami w temacie wpływu leków na organizm człowieka.
Inżynieria farmaceutyczna
Kierunek realizowany w Poznaniu, zarówno na Politechnice Poznańskiej, jak i Poznańskim Uniwersytecie Medycznym. Studenci zajmą się projektowaniem i wytwarzaniem leków, kosmetyków, suplementów diety. Nauczą się technik przetwarzania, projektowania leków, kontroli, bezpieczeństwa stosowania. Będą mogli pracować w instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, przemyśle farmaceutycznym.
Analityka kryminalistyczna i sądowa
To kierunek dla osoby zainteresowanej udziałem w badaniach materiału dowodowego i fałszowania leków, żywności. Pojawia się na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Studia z zakresu analityki kryminalistycznej i sądowej przygotują do pracy w laboratoriach analitycznych, naukowych i instytucjach, które wykonują badania z medycyny sądowej, toksykologii, zatruć, analizy leków i żywności.
Towaroznawstwo zielarskie z elementami ziołolecznictwa
Takie studia proponuje Śląski Uniwersytet Medyczny. Po ukończeniu tego kierunku studiów, absolwenci będą rozpoznawać rośliny lecznicze, stosować ziołolecznictwo, komponować mieszanki ziołowe.
Enologia
Wydział Farmaceutyczny ŚUM uruchomił też studia podyplomowe z… produkcji wina. Po ukończeniu takich studiów, absolwent zdobędzie umiejętności z zakresu: technologii produkcji wina, normowania jakości, oceny mikrobiologicznej, chemicznej, sensorycznej oraz instrumentalnej. Będzie umiał uprawiać winorośl, wymienić obowiązujące regulacje prawne oraz zapozna się z właściwościami prozdrowotnymi wina.
Studia farmaceutyczne nie muszą skazywać jedynie na pracę w aptece lub punkcie aptecznym. Poszerzanie wiedzy z farmacji jest dobrym pomysłem na prawdziwą pracę z pasją.