Farmaceuci często pracują na nocne zmiany – dotyczy to szczególnie pracowników aptek całodobowych. Praca nocą to spore wyzwanie dla ludzkiego organizmu, które może negatywnie odbić się na zdrowiu. Zakłócenie biologicznego zegara może wywołać szereg efektów w ludzkim ciele, takich jak zaburzenia hormonalne, wahania temperatury ciała, zmiany w funkcjonowania mózgu, defekt snu, problemy w działaniu układu pokarmowego, gorsze samopoczucie. Jak przetrwać nocny dyżur i nie zasnąć? Jak się zachowywać, by jak najbardziej zminimalizować szkodliwe skutki pracy nocą na stan zdrowia?
Nawadniaj się
Bardzo istotne podczas nocnej zmiany jest przyjmowanie płynów. Pij sporo wody, a także naturalnych soków lub słabej herbaty. Pozwoli ci to uniknąć odwodnienia, które może wywołać bóle głowy utrudniające pracę. Unikaj picia kawy w dużych ilościach. Jeśli już musisz wypić kubek kawy, to zrób to najpóźniej cztery godziny przed końcem zmiany. W przeciwnym razie, po powrocie do domu możesz mieć problemy z zaśnięciem i jeszcze bardziej wydłużyć szkodliwy dla zdrowia czas bez snu.
Właściwie się odżywiaj
Jeśli chodzi o posiłki – prosta sprawa – jedz regularnie i zdrowo. Unikaj fast foodów, posiłków sycących, ciężkostrawnych i obfitych. Powodują one uczucie senności i ciążą na układzie trawiennym. Jedz kilka mniejszych i lekkostrawnych posiłków w regularnych odstępach czasu. Świetnie sprawdzą się przekąski owocowe, warzywne, jogurty z musli, sałatki, przekąski z serem czy jajkiem albo mięsne przysmaki.
Warto dodać do nich trochę pikantnych przypraw, bo ostre jedzenie działa pobudzająco. Nie dodawaj sobie energii słodyczami ani słonymi przekąskami, bo ich działanie jest krótkotrwale. Po chwilowym pobudzenie spowodowanym zastrzykiem cukru, przychodzi mocny spadek energii.
Zwróć uwagę na temperaturę
Jeśli będzie ci zbyt ciepło, to poczujesz się sennie. Zadbaj o to, by temperatura w pomieszczaniach była optymalna – nie za ciepło, nie za zimno. Otwieraj okna, by wpuścić trochę świeżego powietrza raz na jakiś czas, o ile to możliwe. Gdy poczujesz, że jest ci zimno, nie podkręcaj grzejnika ani nie zakładaj grubego swetra. Zamiast tego udaj się na krótki, energetyczny spacer. Gdy nie możesz opuścić stanowiska pracy, to zrób kilka pajacyków w miejscu, by się rozgrzać.
Ruszaj się!
Robienie pajacyków to nie tylko dobra metoda na rozgrzanie się. Ćwiczenia pobudzają organizm i eliminują senność. Możesz porobić także skłony, przysiady, podskoki. Ćwicz w nocy regularnie – kilka minut ruchu co 2-3 godziny – nie jedynie wtedy, gdy dopadnie cię kryzys.
Staraj się wykonywać swoje zadania na stojąco lub siedząc na biurowym krześle. Najgorszym wrogiem na nocnej zmianie jest zbytnia wygoda. Gdy rozsiądziesz się na miękkiej sofie lub w komfortowym fotelu, okrywając pledem nogi, to jesteś na dobrej drodze do tego, by zapaść w drzemkę.
Zadbaj o dobre oświetlenie
Włącz tyle świateł, ile się da, w pomieszczeniach, w których przebywasz. Półmrok działa usypiająco. Musisz mieć dobre oświetlenie, by prawidłowo wykonywać obowiązki i by czuć się jak najbardziej rozbudzonym. Sztuczne światło może drażnić wzrok zwłaszcza, gdy pracuje się przy nim całą noc. Aplikuj sobie regularnie nawilżające krople do oczu, aby mieć wypoczęty wzrok.
Przetrwaj czarną godzinę
Najgorszy moment przypada na czas między 2 a 4 w nocy. Zaplanuj wtedy zadania wymagające wysiłku intelektualnego, tak by mózg pracował na wysokich obrotach. Pozwoli ci to nie tylko przetrwać najgorszy okres w nocy, ale też zajmie cię na tyle, że szybko minie ci dyżur. Jeśli masz mocny kryzys w środku nocy, to pobudź się chlapiąc twarz zimną wodą. Możesz mieć przy sobie olejek o smaku mięty lub cytryny, bo zawarte w nim ekstrakty działają pobudzającą i odświeżają zmysły.
Poza właściwym zachowaniem w czasie samego nocnego dyżuru, istotne jest też to, co robimy przed nim i zaraz po nim. Idź zawsze na nockę wypoczęty, po spożyciu lekkostrawnego, zdrowego posiłku. Zaraz po powrocie idź od razu spać. Gdy wejdzie ci to w nawyk, to będziesz w stanie szybko zasnąć i maksymalnie zregenerować organizm po nieprzespanej nocy.
Źródło:
- http://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,cialo-na-nocnej-zmianie,artykul,1700492.html