Muzeum Farmacji: Wrocław

Udostępnij:

 

Wrocławskie Muzeum Farmacji to placówka podlegająca pod Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Medycznego. Można w nim przyjrzeć się historii nauki i rozwojowi wiedzy z zakresu zdrowia i leczenia.

Historia Muzeum Farmacji we Wrocławiu

Pomysł utworzenia Muzeum Farmacji we Wrocławiu pojawił się w latach 60. Na swoją realizację musiał czekać do 1981 roku. Wtedy konserwator wojewódzki, mgr inż. Józef Cempa zaproponował Wydziałowi Farmaceutycznemu Akademii Medycznej utworzenie Muzeum Aptekarstwa. W porozumieniu z Rektorem zostało powołane grono pełnomocników do współpracy z władzami miasta i nadzorem budowlanym i konserwatorskim. Prace nad stworzeniem Muzeum rozpoczęły się.

Co znajdziesz we wrocławskim Muzeum?

Zacznijmy od Sali Ekspedycyjnej zabytkowej apteki. Widzimy ją zaraz po przekroczeniu progu Muzeum. Znajdują się w niej: meble, surowce i narzędzia używane w przeszłości. Ekspozycja ma przybliżyć charakter dawnej apteki, w której niegdyś sprzedawano nie tylko środki lecznicze, ale też kosmetyki, przyprawy, wypieki, wina, nalewki i miody.

Kolejne kroki kierujemy do Pracowni Alchemika. Znajduje się ona w piwnicy. Alchemia miała istotny wpływ na farmację. Ciekawostką, która pokazuje te wpływy, jest fakt, że lekarze i aptekarze używali niekiedy tych samych symboli do oznaczania składników, naczyń aptecznych, co alchemicy.

Idąc dalej, trafiamy do sali pełnej sprzętu do przeróbki surowców. W pomieszczeniu zgromadzono: młyny do rozdrabniania, czy młynki walcowe służące do produkcji maści, past i kremów. Możemy także przyjrzeć się sieczkarce do ziół, wyciskarkom służącym do pozyskiwania soków i olejów. W sali eksponowane są też sterylizatory i mieszadło do maści.

Czas przyjrzeć się lekom naturalnym. W kolejnym pomieszczeniu wrocławskiego Muzeum, poświęconym właśnie naturalnym produktom leczniczym możemy zobaczyć soki, wyciągi, ekstrakty, nalewki z surowców roślinnych. To tutaj też znajduje się zestaw do produkcji leków homeopatycznych, a także zrekonstruowany gabinet aptekarza.

Jeśli są leki naturalne – są też leki syntetyczne. Dla nich też znalazło się miejsce w Muzeum Farmacji. Sala im poświęcona znajduje się na drugim piętrze.

Oferta edukacyjna dla uczniów

Muzeum Farmacji we Wrocławiu oferuje zajęcia edukacyjne dla uczniów. Oto niektóre z nich:

  1. Apteka jako dawny ośrodek badawczy

Lekcja trwa 45 minut, skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i liceów w maksymalnej grupie 30 osób. Jej celem jest przedstawienie uczniom znaczenia farmacji w rozwoju nowoczesnej chemii i biologii. Przebiega w następujący sposób: wykład z prezentacją multimedialną, rozdanie uczniom kart pracy, podsumowanie lekcji.

  1. O historycznych związkach diety i farmacji

Lekcja trwa 45 minut, skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i liceów w maksymalnej grupie 30 osób. Lekcja ma na celu przybliżenie zmian historycznych zachodzących w zakresie rozumienia ciała ludzkiego i zdrowia. Przebiega w następujący sposób: wykład z prezentacją multimedialną, rozdanie uczniom kart pracy, podsumowanie lekcji.

 3. Jak dawniej leczono, czyli wpływ kultury magicznej na stosunek do choroby

Za oficjalną stroną Muzeum: „Celem lekcji jest zapoznanie uczestników z problematyką dawnego lecznictwa, które swoimi standardami daleko odbiegało od medycyny i służby zdrowia, jakie znamy dzisiaj. Uczniowie dowiedzą się o magicznych i ludowych teoriach dotyczących choroby i leczenia. Poznają zagadnienia związków sił nieczystych i stanu zdrowia, wpływu rzucania czarów oraz uroków na powstawanie choroby, jak również dowiedzą się, w jaki sposób sobie z tym radzono. Spotkają się także z figurą szamana, czarownika, znachora i uzdrawiacza. Zrozumieją też, co się stało, że współcześnie nie stosujemy już pijawek, mchu do wypełniania ubytków w zębach czy nie zabijamy czarnej kury o północy na rozstajach dróg…”.

Lekcja trwa 45 minut, skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i liceów w maksymalnej grupie 30 osób. Przebiega w następujący sposób: wykład z prezentacją multimedialną, rozdanie uczniom kart pracy, podsumowanie lekcji.

Oprócz eksponatów i wyżej wspomnianych lekcji muzealnych, uczniowie mogą wysłuchać następujących warsztatów: „Humory, wyziewy, miazmaty – oczyszczanie, wietrzenie, wypełnianie: koncepcje choroby od średniowiecza do współczesności”, „Nie całkiem świeża sprawa… Dzieje europejskiej higieny”, „Szamani, szeptuny, zamawiacze, znachorzy… Postać uzdrowiciela ludowego dawniej i dziś”.