Zrekonstruowane wnętrze apteki, kolekcja mebli, narzędzi i naczyń, a także historie leków, trucizn i narkotyków oraz życie Antoniny Leśniewskiej. To wszystko można zobaczyć w Muzeum Farmacji w Warszawie. Powstało w 1985 roku.
Kim była Antonina Leśniewska?
Zanim opowiemy więcej o Muzeum, warto poświęcić kilka linijek na wyjaśnienie, kim była Antonina Leśniewska – kobieta, której imię nosi warszawskie muzeum?
Była farmaceutką, działaczką społeczną i oświatową. Otworzyła pierwszą żeńską aptekę w Petersburgu. Zanim ją otworzyła, walczyła o ukończenie studiów farmaceutycznych z pełnym doświadczeniem. Nie było to łatwe, ponieważ jako kobieta nie mogła korzystać z laboratoriów uczelni. Mimo to w 1901 roku zdobyła dyplom magistra farmacji.
Petersburska apteka mieściła się w gmachu Polskiego Towarzystwa Dobroczynności przy kościele św. Katarzyny. W 1903 roku, a więc dwa lata po otwarciu apteki, Antonina Leśniewska uruchomiła przy aptece Farmaceutyczną Szkołę dla Kobiet o dwuletnim programie nauczania. Tytuł farmaceuty uzyskało tam 14 kobiet, a 184 zdobyło uprawnienia pomocnika aptekarskiego. W 1918 roku powróciła do Polski, a w 1934 – otworzyła w Warszawie aptekę przy ulicy Marszałkowskiej 72. Kierowała nią do końca życia.
Za swoją działalność otrzymała w 1930 roku Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta.
Ekspozycja stała
Wystawa stała „Res pharmaceuticae” w Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej skierowana jest do tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę oraz do tych, którzy przyjdą do Muzeum jedynie dla rozrywki.
Możemy zobaczyć tu zrekonstruowane wnętrze apteki, historię najważniejszych grup leków, kolekcję naczyń aptecznych podzieloną według sposobu działania na organizm człowieka.
W 2011 roku placówka weszła w posiadanie najstarszych zachowanych w Warszawie mebli aptecznych wywodzących się z XVIII wieku. Były one na wyposażeniu apteki przy Placu Trzech Krzyży.
W Muzeum znalazło się również miejsce na… egzotykę. Jedna z wystaw poświęcona jest ludowej farmacji japońskiej. Ekspozycja nosi nazwę „Leki Kampo w japońskiej tradycji”. Czym one właściwie są? Leki Kampo powstają w wyniku połączenia składników roślinnych i zwierzęcych. Do dzisiaj stanowią integralną część japońskiej farmacji.
Muzeum organizuje zajęcia edukacyjne dla przedszkoli, szkół podstawowych i liceów.
Pracownicy o Muzeum
W artykule Tomasza Urzykowskiego „Muzeum Farmacji z nową wystawą” , prof. Iwona Abras, kierująca Muzeum, mówi:„Apteki zajmowały się nie tylko mieszaniem i sprzedażą proszków, ale też tworzyły leki. Tym właśnie nasze muzeum różni się od innych muzeów farmacji. One ukierunkowane są na aptekarstwo, pokazywanie wnętrz aptek, my zaś skupiamy się na farmacji jako dziedzinie nauk”.
Wizyta w Muzeum Warszawskim
Warszawski oddział Muzeum znajduje się na ul. Piwnej 31/33.
Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00 – 17.00. W czwartki wstęp jest wolny, w pozostałe dni bilet ulgowy – 4 zł, normalny 6 zł.