Sprzęt laboratoryjny, surowce lecznicze, pamiątki po wybitnych farmaceutach, znaczki związane z farmacją. To wszystko można zobaczyć w Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, które założono w 1946 roku. Jest to jednostka naukowo-dydaktyczna Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który mieści się przy ulicy Floriańskiej 25.
Tak to się zaczęło
Historia Muzeum Farmacji w Krakowie zaczyna się przy krakowskiej Okręgowej Izbie Aptekarskiej. Pomysłodawcą i jego pierwszym dyrektorem był dr Stanisław Pron, urodzony w 1892 roku w Jaśle. Praktykę aptekarską odbywał w latach 1909-1911. Część ekspozycji, w którą wyposażone zostało Muzeum, do Krakowa sprowadzili Niemcy. W rzeczywistości były to rzeczy ukradzione częstochowskiemu farmaceucie.
Dotknij historii
Zgromadzone w muzeum eksponaty pokazują historię aptekarstwa w Krakowie od średniowiecza po czasy współczesne. Zaliczają się do nich: majoliki, moździerze, sprzęt laboratoryjny, utensylia, dawne surowe lecznicze (np. tłuszcz ludzki), a także pamiątki po wybitnych farmaceutach.
W muzeum odtworzono wnętrze osiemnastowiecznej apteki, laboratorium, piwnicę z beczkami i butelkami na wina lecznicze, strych, służący do suszenia i przechowywania składowych leków. Znajdziemy w nim także meble, które pochodzą z dawnych aptek klasztornych.
W bibliotece muzealnej przechowywane są m.in. dawne zielniki i inne druki związane z aptekarstwem. Możemy też zobaczyć godła aptek, witraże aptekarskie, kapsuły do pozłacania pigułek, grecko-łacińskie wydania dzieł Hipokratesa, podręczniki aptekarskie, współczesne obrazy inspirowane muzealnymi zbiorami.
Ekspozycja zajmuje pięć poziomów budynku – od piwnic po strych, łącznie z pokojami na parterze, pierwszym i drugim piętrze. Na zwiedzanie spokojnie możemy poświęcić kilka godzin.
Piętro po piętrze…
Pierwsze piętro eksponuje – oprócz wspomnianych już mebli aptecznych – portrety pierwszych profesorów farmacji na UJ i seniorów Gremium Aptekarzy Krakowskich. W sali po prawej stronie możemy zobaczyć kolekcję wag aptecznych, ale również przyjrzeć się portretom wybitnych polskich farmaceutów oraz dyplomom ukończenia studiów farmaceutycznych, nadanym polskim absolwentom przez uniwersytety krajowe i zagraniczne.
Na drugim piętrze – oprócz naczyń aptecznych i dawnych surowców leczniczych – zobaczymy też komplety odważników, szklane i cynowe miary pojemności, zestaw do produkcji proszków w opłatkach. Jeden z pokoi na drugim piętrze poświęcony jest ekspozycji o wymownym tytule: „Co zostało z dawnych krakowskich aptek”.
W ostatniej sali ekspozycyjnej, na strychu, znajdują się drewniane ramy, pociągnięte grubym płótnem. Co w nich ciekawego? Służyły one do suszenia ziół! Obok znajdują się krajalnice, sita, repozytoria, surowce lecznicze pochodzenia roślinnego – wszystko, co niezbędne dla ziołolecznictwa.
Ciekawostka
Muzeum Farmacji w Krakowie bierze co roku udział w „Nocy Krakowskich Muzeów”. Prezentuje wybrane tematy z historii aptekarstwa. Od 2006 roku wydaje ścienne kalendarze edukacyjne, poświęcone wybranemu zagadnieniu historii farmacji.
Ceny biletów wstępu
Zwiedzanie indywidualne:
Bilet:
– normalny: 14 zł
– ulgowy: 8 zł
– rodzinny: 30 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem:
Bilet:
– normalny: 20 zł
– ulgowy: 12 zł.
Krakowskie Muzeum Farmacji cieszy się nieustannym zainteresowaniem zwiedzających ze wszystkich stron świata. Polecamy w wolnej chwili odwiedzić to miejsce.