Miejscowe zastosowanie morfiny może być alternatywną drogą uśmierzania bólu towarzyszącego ranom i owrzodzeniom w przebiegu wielu chorób. Morfina podawana miejscowo staje się ważnym elementem wspomagającym w terapii standardowego leczenia bólu, przynosząc ulgę w cierpieniu u pacjentów zmagających się z silnym i przewlekłym bólem.
Kontakt z pacjentem bólowym konfrontuje nas z jednym z najbardziej dokuczliwych i pogarszających jakość życia objawów towarzyszących chorobie, jakim jest ból. Jakość leczenia przeciwbólowego zależy od wiedzy i kompetencji zaangażowanych pracowników ochrony zdrowia, a także od aspektów organizacyjnych oraz sprawnej współpracy pomiędzy personelem medycznym na różnych etapach leczenia. Stłumienie bólu pozwala pacjentowi odzyskać kontrolę nad swoim życiem, stanowiąc zarówno dla lekarza i farmaceuty jedną z największych satysfakcji zawodowych oraz osobistych.
Miejscowe podanie morfiny znalazło zastosowanie w leczeniu bolesnych zmian znajdujących się na błonach śluzowych i skórze. Farmakoterapia przeciwbólowa tego typu zmian bardzo często jest nieskuteczna, ponieważ zmiany te bywają mniej reaktywne i niekiedy nie dają odpowiedzi terapeutycznej na zastosowanie systemowych analgetyków opioidowych, co może skutkować wzrostem podawania dawek, co wiąże się z narastaniem występowania ogólnoustrojowych działań niepożądanych charakterystycznych dla opioidów [1].
Zapobieganie nowym zakażeniom i infekcjom oraz kontrolowanie objawów u już osłabionego pacjenta z wysokim poziomem odczuwanych dolegliwości bólowych związanych z bolesnymi zmianami na błonach śluzowych i skórze może uniemożliwić zastosowanie preparatów o działaniu ogólnoustrojowym ze względu na efekty uboczne bez zadawalającego efektu jakim jest uśmierzenie bólu.
Wielu pacjentów terminalnie chorych jest zbyt słabych i niezdolnych do tolerowania skutków ubocznych opioidów, takich jak depresja oddechowa, nadmierna sedacja, nudności czy zaparcia poopioidowe, a także rozwój tolerancji na lek [1, 2]. Dlatego podawanie miejscowe staje się ważną alternatywną formą dostarczania opioidów.
Miejscowe zastosowanie leków ma kilka zalet w porównaniu z podawaniem doustnym lub pozajelitowym, w tym:
- zapewnia możliwość podawania leków pacjentom, którzy mają trudności z połykaniem lub dla pacjentów z nudnościami i wymiotami, eliminując dyskomfort związany z podawaniem pozajelitowym,
- omija układ pokarmowy, dzięki czemu lek nie ulega efektowi pierwszego przejścia przez wątrobę,
- jest nieinwazyjny i dostępny do samodzielnego podawania lub podawania przez członka rodziny [3].
Miejscowe zastosowanie morfiny
Zastosowanie miejscowe opioidów generuje radykalną zmianę w tradycyjnym myśleniu o farmakologii tej grupy leków, ponieważ zwykle przywodzimy na myśl wyłącznie ośrodkowe działanie opioidów polegające na łączeniu się ze znajdującymi się w organizmie receptorami opioidowymi μ, znacznie słabiej także z receptorami κ oraz δ, co powoduje ich pobudzenie.
Badania na tkankach ludzkich potwierdziły obecność receptorów opioidowych w wielu miejscach, takich jak: naskórku, skórze właściwej, stawach, miazdze zębowej, keratynocytach czy komórkach immunologicznych, co potwierdza możliwość działania przeciwbólowego nie tylko poprzez wpływ na OUN [1, 4, 5].
Obecnie wiadomo, że aktywacja przeciwbólowego działania obwodowych receptorów opioidowych jest spowodowana stanem zapalnym w tkance. Mechanizm obwodowego działania morfiny wiąże się z obecnością receptorów opioidowych na bezmielinowych włóknach typu C. Są one aktywowane w ciągu kilku godzin od rozpoczęcia procesu zapalnego.
W warunkach stanu zapalnego środowisko tkanek staje się hiperosmolarne, prowadząc do przerwania ciągłości osłonek nerwowych i sensytyzacji receptorów opioidowych. Uszkodzenie powoduje łatwiejszy dostęp leku do receptora. W ciągu kilku dni wzrasta ilość nowych receptorów opioidowych, które pojawiają się w zmienionych zapalnie tkankach.
Efekt przeciwbólowy obserwowano tylko wtedy, gdy podawano lek w obrębie zmienionych zapalnie tkanek. W ten sposób wyciągnięto wniosek, że skuteczność agonisty receptorów opioidowych na obwodzie wynika ze zwiększonej liczby obwodowych receptorów opioidowych w późniejszej fazie zapalenia, a ten efekt jest głównie osiągnięty przez działanie na receptory μ, ale także δ i κ [6, 7, 8].
Przeciwzapalne działanie morfiny a gojenie się ran i owrzodzeń
Pobudzenie obwodowych receptorów znajdujących się w aferentnych włóknach nerwowych zmniejsza pobudliwość tych neuronów i powoduję supresję uwalniania prozapalnych neuropeptydów takich jak substancja P czy peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP, ang. calcitonin gene-related peptide).
Neuropeptydy ułatwiają gojenie się ran poprzez regulację przepływu krwi i modulację funkcjonowania wielu rodzajów komórek w procesie zamykania rany, wliczając w to m.in. immunokompetentne oraz zapalne komórki, jak również komórki nabłonka i śródbłonka [2].
Zastosowanie morfiny w leczeniu bólu w ranach i owrzodzeniach
Receptura apteczna daje spore możliwości w miejscowym leczeniu bólu, który towarzyszy różnym schorzeniom, w szczególności związanych ze skórą i błonami śluzowymi. Morfina w recepturze głównie wykorzystywana jest w postaci chlorowodorku morfiny, który bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie.
W większości doniesień i publikacji naukowych morfina jest przygotowywana w postaci żelu lub roztworu, a lek recepturowy otrzymuje się poprzez dokładne wymieszanie składników [1, 9–14].
Miejscowo podawana morfina okazała się być szybko działającym, wysoce skutecznym i bezpiecznym lekiem na zmiany śluzówkowe i skórne u chorych paliatywnych, z trwałym efektem przeciwbólowym.
W postaci hydrożelu na błony śluzowe stosuje się 0,1% żel morfinowy lub 0,1 – 0,2% roztwór morfiny w wodzie (płukanka do jamy ustnej) stosowana na owrzodzenia lub uszkodzenia wywołane radioterapią stosowaną w leczeniu raka głowy i szyi.
Dodatkowo zastosowanie w formie spray’u morfiny z ketaminą i lidokainą było wykorzystywane w przypadku zapalenia błony śluzowej po chemioterapii guzów głowy i szyi. Znane jest również zastosowanie 0,2% maści na odleżyny oraz w przypadku oparzeń, w połączeniu z sulfadiazyną [9, 11].
Chlorowodorek morfiny wykorzystuje się także do miejscowego leczenia bólu przy bardzo trudno gojących się ranach (pochodzenia cukrzycowego, onkologicznego). Wykonywany jest jako 1% żel z morfiną na 4% kleiku z metylocelulozy.
Jako nośnik można także wykorzystać półstałe podłoże recepturowe głęboko penetrujące Pentravan®. Badania mikroskopowe wykazują, że miałko sproszkowany chlorowodorek morfiny w ilości 1% ulega całkowitemu rozpuszczeniu w wodzie zawartej w podłożu Pentravan® [14].
Stosowanie preparatów na bazie morfiny zalecane jest w zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej, odleżynach i owrzodzeniach skórnych spowodowanych obecnością nowotworów takich jak mięsak Kaposiego, czerniaki, nacieków nowotworów skóry, nakładając go w postaci żelu w ilości zależnej od rozmiaru i miejsca urazu [16, 17].
W Polsce udokumentowanym wykorzystaniem morfiny było zastosowanie 0,1% żelu u onkologicznej pacjentki z rakiem jelita grubego w celu uśmierzenia bólu w obrębie owrzodzenia skóry podbrzusza i krocza.
Oceniając czas działania stwierdzono, że dolegliwości bólowe ustępowały po 15–20 min na około 6 godzin. Pozwoliło to na ustalenie częstości stosowania żelu 4 razy na dobę, co istotnie poprawiło komfort życia chorej.
W trakcie leczenie nie zauważono efektów ubocznych [15]. W hospicjum w Nowogrodźcu u pacjentki z owrzodzeniem w okolicy ucha i policzka zastosowano opatrunki z jałowych gazików nasączonych 0,1% roztworem siarczanu morfiny (1 amp. 10 mg Morphini Sulphas rozpuszczona w 10 ml 0,9 % roztworu NaCl), a opatrunki zmieniano co 12 godzin.
Zastosowanie miejscowe roztworu morfiny spowodowało bardzo istotne zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawę tolerancji leczenia. Z kolei u pacjenta z rakiem języka zalecono płukanie jamy ustnej (przez 2–3 minuty) przed każdym posiłkiem roztworem 0,2% morfiny, przygotowanym z 1 ampułki siarczanu morfiny (20 mg) rozpuszczonej w 100 ml przegotowanej, schłodzonej wody (0,02%).
W badaniu obserwowano istotne złagodzenie zmian zapalnych w otoczeniu owrzodzenia nowotworowego. Ostatecznie zalecono płukanie jamy ustnej roztworem morfiny dwa razy w ciągu dnia i doraźnie w razie potrzeby [18].
Podsumowanie
Ostatnie osiągnięcia zarówno w fizjologii skóry, jak i w technologii farmaceutycznej, torują drogę do wprowadzenia nowych dróg podawania leków, które będą miały zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na praktykę opieki medycznej. Wśród tych podejść zastosowania transdermalne silnych leków wydają się szczególnie obiecujące ze względu na dostępność, nieinwazyjność i skuteczność związane z metodą ich stosowania.
Autorka:
mgr farm. Karolina Arciszewska
magister farmacji, menadżer aptek
Artykuł opublikowano na łamach 55. Wydania kwartalnika „Farmakoekonomika Szpitalna”
Źródła:
-
-
- Ciałkowska-Rysz A., Dzierżanowski T.: Topical morphine for treatment of cancer-related painful mucosal and cutaneous lesions: a double-blind, placebo-controlled cross-over clinical trial. Archives of Medical Science. 2019. Vol. 15, No. 1, 146–151.
- Rook J. M., Hasan W., McCarson K. E.: Temporal effects of topical morphine application on cutaneous wound healing. Anesthesiology. 2008. Vol. 109, No. 1, 130–136.
- Biddle C., Gilliland C.: Transdermal and transmucosal administration of pain-relieving and anxiolytic drugs: a primer for the critical care practitioner. Heart and Lung. 1992. Vol. 21, No. 2, 115–124.
- Stein C., Hassan A. H., Lehrberger K., Giefing J., Yassouridis A.: Local analgesic effect of endogenous opioid peptides. Lancet. 1993. Vol. 342, No. 8867, 321–324.
- Brizuela Y. G., González K.V., Barbeito T. O. T.: Eficacia analgésica y seguridad de dosis única de morfina intratecal. Revista Cubana de Anestesiología y Reanimación. 2015. Vol. 22, No. 1, 13–26.
- Stein C., Schafer M., Hassan A. H.: Peripheral opioid receptors. Annals of Medicine. 1995. Vol. 27, No. 2, 219–221.
- DeHaven-Hudkins D. L.: Peripherally restrictes opioid drugs: advances and retreats. Current Opinion in Anaesthesiology. 2003. Vol. 16, No. 5, 541–545.
- Stein C.: Peripheral mechanisms of opioid analgesia. Anesthesia & Analgesia. 1993. Vol. 76, No. 1, 182–191.
- Leppert W., Malec–Milewska M., Zajączkowska R., Wordliczek J.: Transdermal and Topical Drug Administration in the Treatment of Pain. Molecules. 2018. Vol. 23, No. 3, 681.
- Long T.D., Cathers T. A., Twillman R., O’Donnell T., Garrigues N., Jones T.: Morphine-Infused silver sulfadiazine (MISS) cream for burn analgesia: a pilot study. Journal of Burn Care & Rehabilitation. 2001. Vol. 22, No. 2, 118–123.
- United States Patent. Topical application of opioid drugs such as morphine for relief of itching and skin disease. https://patentimages.storage.googleapis.com (stan z dn. 01.06.2021 r.).
- Pandyra-Kowalska B., Jucha W.: Wykorzystanie nowych podłoży żelowych w praktyce receptury apteki szpitalnej. https://www.ptfarm.pl (stan z dn. 20.07.2021 r.).
- Karta charakterystyki – morfiny chlorowodorek. https://fagron.com (stan z dn. 01.06.2021 r.).
- Aptekarz Polski: Receptura okiem praktyka – część czwarta. Recepturowe możliwości leczenia bólu. https://www.aptekarzpolski.pl (stan z dn. 20.07.2021 r.).
- Wiśniewski M., Szpinda M., Krakowiak-Sarnowska E.: Zastosowanie żelu z morfiną w leczeniu bolesnego owrzodzenia nowotworowego. Opis przypadku. Polska Medycyna Paliatywna. 2002. Tom 1, nr 2, 89–91.
- Peyman G. A., Rahimy M. H., Fernandes M. L.: Effects of morphine on corneal sensitivity and epithelial wound healing: implications for topical ophthalmic analgesia. British Journal of Ophthalmology. 1994. Vol. 78, No. 2, 138–141.
- Stiles J., Honda C. N., Krohne S. G., Kazacos E. A.: Effects of topical administration of 1% morphine sulfate solution on signs of pain and corneal wound healing in dogs. American Journal of Veterinary Research. 2003. Vol. 64, No. 7, 813–818.
- Łapot K., Sopata M. J., Kotlińska-Lemieszek A.: Miejscowe zastosowanie morfiny u pacjentów w opiece paliatywnej – opis dwóch przypadków. Medycyna Paliatywna. 2016. Tom 8, nr 3, 144–148.
- Receptura.pl. https://receptura.pl (stan z dn. 15.07.2021 r.).
- NHS. Topical Morphine for Painful Skin Ulcers in Palliative Care A treatment guideline. https://www.palliati-vedrugs.com (stan z dn. 13.07.2021 r.).
-