W 2003 r. wąsy już dawno przestały być symbolem seksapilu i raczej powodowały rozbawienie i żarty pod adresem noszących je mężczyzn. Właśnie dlatego dwóch Australijczyków, Travis Garone i Luke Slattery, postanowiło stworzyć wyzwanie polegające na noszeniu samych wąsów przez jeden miesiąc. Chcieli w ten sposób sprowokować kolegów do rozmowy na temat męskiego wizerunku – jednak pod kątem tego, jak mężczyźni patrzą na swoje zdrowie.
W listopadzie w ramach akcji Movember wąsy zapuszczają mężczyźni w 22 krajach, aby namawiać swoich kolegów do rozmowy o tym, co naprawdę wiedzą o swoim zdrowiu i o tym, jak o nie dbać. Chociaż akcja kojarzona jest ze swobodnym poczuciem humoru i noszącymi nieraz komiczny zarost ambasadorami, nie jest ona organizowana wyłącznie „dla jaj”.
Dla wielu mężczyzn zaskoczeniem jest, że nowotwór jądra dotyka przede wszystkim młodych ludzi, między 14 a 35 r.ż.. W Polsce w jego konsekwencji umiera jeden mężczyzna co 40 godzin. Tymczasem jest to nowotwór łatwo wyleczalny – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wcześnie wykryty. Chociaż rak jądra kojarzony jest z wieloma mitami o tym, że powoduje go jazda na rowerze czy noszony w kieszeniach spodni telefon, to jednak może on się tak naprawdę przytrafić każdemu – bez względu na styl życia. W przypadku profilaktyki najistotniejsze jest więc samobadanie, które jednak kojarzy się przecież przede wszystkim z profilaktyką nowotworów piersi. To jednak comiesięczne sprawdzanie symetrii struktury jąder i zwracanie uwagi na najmniejsze zmiany czy guzki może w prosty sposób pomóc ocalić zdrowie.
Rozwój nowotworów prostaty z kolei związany jest z czynnikami genetycznymi, niezbalansowaną dietą, paleniem papierosów czy niską aktywnością seksualną. Ze względu na czynniki środowiskowe i cywilizacyjne chorują na niego coraz młodsi mężczyźni, dlatego badać powinni się już panowie po 45 r.ż. Kojarzona z nieprzyjemnymi badaniami profilaktyka powinna zaczynać się od prostego badania krwi pod kątem poziomu swoistego antygenu sterczowego, PSA (ang. Prostate Specific Antigen), a także zwracania uwagi na objawy związane z oddawaniem moczu, nieraz podobne do infekcji pęcherza moczowego. Starsi panowie bagatelizują częstsze wizyty w toalecie sądząc, że „tak już z wiekiem jest”. Tymczasem rak prostaty zabiera aż 13 mężczyzn każdego dnia w naszym kraju.
Movember Polska to zabawne wąsy i przede wszystkim namawianie do regularnego monitorowania swojego stanu zdrowia, ale także okazja, by chociaż ten raz w roku usiąść w męskim gronie i porozmawiać o tym, jak konieczną sprawą jest dbanie o swoje zdrowie.
Więcej informacji o kampanii znajdziecie Państwo na stronie internetowej: https://www.movember.pl/
Autor: