Niedawno powstała aplikacja, która umożliwia szybkie wyszukiwanie informacji o bezpłatnych produktach leczniczych znajdujących się na liście programu „Leki 75 plus”. Co warto wiedzieć o aplikacji „LekSeniora”?
Baza aplikacji „LekSeniora” uaktualniana jest na podstawie bieżącego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Przejrzysta konstrukcja strony daje możliwość sprawdzenia, czy dany lek może zostać wydany na uprawnienie dodatkowe Senior. Duży plus należy przyznać twórcom za łatwą możliwość ustawienia wielkości czcionki. To ukłon dla osób, których wzrok nie jest idealny.
Aplikacja umożliwia szybkie uzupełnienie informacji – łatwo można zgłosić czy, któryś z produktów leczniczych „wypadł” lub znalazł się na liście bezpłatnych leków.
Aby sprawdzić, czy dany lek może zostać wydany na uprawnienie „S” wystarczy w wyszukiwarce aplikacji wpisać konkretną nazwę leku. Można również, co jest zaletą aplikacji, wyszukać bezpłatne leki po interesującej nas jednostce chorobowej, np. cukrzycy – po wpisaniu odpowiedniego hasła otrzymujemy pełne wskazania i zarejestrowaną do nich listę leków z informacją o odpłatności leku.
W przypadku braku wyniku wyszukiwania, użytkownik dostaje informację – rekomendację, aby skonsultować się ze swoim lekarzem w celu dobrania właściwego sposobu leczenia.
Aplikacja posiada wersję na system operacyjny Android, a jej autorem jest LekSeek Polska.
W ramach przypomnienia
Przy okazji krótkiego opisu aplikacji „LekSeniora” przypominamy kilka założeń związanych z projektem „75 plus”.
Projekt „75 plus” przeznaczony jest dla wszystkich pacjentów, którzy w dniu wystawiania recepty na leki ukończyli 75. rok życia, posiadającym schorzenie, które mieści się w zakresie wskazań objętych refundacją. Bezpłatne leki dla seniorów muszą znajdować się w wykazie takich leków, które na podstawie obowiązującego obwieszczenia dotyczącego refundacji, wydaje się pacjentom za odpłatnością ryczałtową lub 30%.
Receptę z opisaną zniżką może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarz wystawiający receptę dla siebie i swojej rodziny. Wystawiona recepta w polu kodu uprawnień dodatkowych musi mieć wpisaną literę „S”.
Lekarze specjaliści, którzy nie są zatrudnieni jako lekarze POZ, nie mają uprawnienia do wypisania recepty z kodem uprawnień dodatkowych „S”. To samo dotyczy sytuacji, w których pacjent znajduje się w szpitalu – bezpłatnych leków nie może wypisać lekarz wystawiający wypis ze szpitala, ani lekarz prowadzący.
Źródło:
Autor Redakcja