Europejskie Stowarzyszenie Farmacji Szpitalnej (EAHP) zorganizowało już po raz 24. Kongres EAHP, który odbył się w dniach 27-29 marca w Barcelonie. Tematem tegorocznego Kongresu był: „Spersonalizowana apteka szpitalna – zaspokajanie potrzeb każdego pacjenta”.
Ostatnio coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniom stosowania leków skierowanych na indywidualne potrzeby pacjentów. Dlatego też głównym celem tegorocznego Kongresu było przybliżenie tego tematu farmaceutom szpitalnym w formie warsztatów i wykładów, na których były omawiane zagadnienia spersonalizowanej farmakoterapii. Dużo czasu na Kongresie zostało również przeznaczonego na tematykę leków biopodobnych – ich dostępności, optymalizacji stosowania oraz finansowaniu.
Oprócz ww. aspektów odbyła się sesja dedykowana lekom biopodobnym stosowanym w hematoonkologii. Podczas sesji na temat leków przeciwkrzepliwych omówiono zagadnienia dotyczące poprawy skuteczności stosowania tych leków oraz zapobiegania działaniom niepożądanym związanym z ich przyjmowaniem przez pacjentów.
Wiele sesji i warsztatów było poświęconych recepturze i wytwarzaniu leków w aptece szpitalnej. Omawiane były zagadnienia dotyczące opłacalności leków robionych, indywidualnych zleceń na leki wykonywane w aptece i proponowanym zmianom prawnym. Szczególną uwagę zwrócono także na leki robione stosowane u noworodków.
Podczas Kongresu odbyły się wykłady i warsztaty dotyczące optymalizacji stosowania leków, zarówno w populacji pediatrycznej, jak i wśród osób dorosłych, a także roli, jaką odgrywa farmakogenetyka w optymalizacji farmakoterpii.
Poruszane były również tematy związane z monitorowaniem bezpieczeństwa farmakoterapii, zarówno u pacjentów trafiających do szpitala z powodu problemów lekowych, jak i tych wcześniej leczonych w szpitalu. Omawiano także kwestie związane z minimalizacją ryzyka przy przyjmowaniu leków oraz zapobieganiem działaniom niepożądanym. Farmaceuci szpitalni dzielili się doświadczeniami i wnioskami, jakie nasuwają się po analizie błędów lekowych.
Odbyły się wykłady i warsztaty dotyczące farmacji klinicznej oraz zagadnieniom związanym z coraz większą presją wywieraną na farmaceutach pracujących na oddziałach i w aptece centralnej. W tej części Kongresu znalazły się również zagadnienia dotyczące komunikacji farmaceuty szpitalnego z pacjentami i tego, jak to wygląda w różnych krajach i różnych systemach opieki zdrowotnej w Europie.
Program tegorocznego Kongresu EAHP był bardzo bogaty i interesujący. Poruszył wiele ważnych kwestii na styku farmaceuta – pacjent, farmaceuta – farmakoterapia zindywidualizowana oraz farmaceuta – system opieki zdrowotnej. Pokazał także jak ważną rolę odgrywa farmaceuta szpitalny w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu opieki zdrowotnej i nowych terapii.
Opracowanie:
mgr farm. Ewa Zygadło-Kozaczuk
Artykuł pochodzi z kwartalnika „Farmakoekonomika szpitalna” nr 46/2019.
Źródła: