Iwermektyna a koronawirus

Udostępnij:

W ostatnim czasie coraz częściej sły­szymy o stosowaniu niektórych, dobrze nam znanych leków w zapobieganiu lub nawet całkowitym wyleczeniu choroby COVID-19. Przykładem takiego preparatu stała się iwermektyna.

Inwermektyna jest lekiem stoso­wanym jako preparat o działaniu prze­ciwpasożytniczym zarówno u ludzi, jak i u zwierząt oraz ma zastosowanie także w leczenia zakażenia świeżbowcem czy w terapii trądziku różowatego.

Europejska Agencja Leków (EMA) przeanalizowała najnowsze wyniki badań dotyczących stosowania iwer­mektyny w zapobieganiu i leczeniu COVID-19.

W przeprowadzonych analizach laboratoryjnych wykazało, że iwermektyna wykazywała działanie inhibicyjne dla wirusa SARS-CoV-2, jednakże mechanizm takiego działania wciąż nie jest jasny.

Chociaż iwermek­tyna jest ogólnie dobrze tolerowana w dawkach dopuszczonych do stoso­wania w jej pierwotnym przeznacze­niu (w leczeniu przeciwpasożytniczy i w terapii chorób skóry), to zwiększe­nie dawki niezbędne do ewentualnego leczenia koronawirusa może wywołać niepożądane skutki uboczne.

Za niedopuszczeniem iwermek­tyny przemawiają także wyniki badań klinicznych, które były zbyt zróżnico­wane. Niektóre badania nie wykazały żadnych korzyści, a inne zgłaszały tylko potencjalne korzyści.

Większość analiz była także ilościowo niewielka i miała dodatkowe ograniczenia, w tym różne schematy dawkowania i jednoczesne stosowanie innych leków.

Po przeanalizowaniu wyników ba­dań, EMA wydała oświadczenie, w któ­rym stwierdza, że dostępne dane nie potwierdzają skuteczności stosowania inwermektyny w prewencji i leczeniu COVID-19 i nie zaleca się jej stosowania w opisywanym wskazaniu.

Redakcja

Źródło:

            1. EMA. EMA advises against use of ivermectin for the prevention or treatment of COVID-19 outside randomised clinical trials. https://www.ema.europa.eu (stan z dn. 10.04.2021 r.).