„Farmakampy”, czyli farmaceuci na oddziale szpitalnym

Udostępnij:

30 września zakończyła się pierwsza edycja praktyk z zakresu farmacji klinicznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. W związku z rozwojem serwisu farmacji klinicznej we wspomnianej placówce szóstka młodych farmaceutów, w sierpniu i we wrześniu, bacznie przyglądała się i uczestniczyła w zadaniach związanych z pracą przy łóżku pacjenta.

Dzięki wsparciu Dyrektora Wojewódzkiego  Szpitala  Specjalistycznego – prof. dr. hab. Wojciecha Witkiewicza,  przyszli farmaceuci  kliniczni mogli zdobywać doświadczenie niezbędne w świadczeniu usług farmacji klinicznej. Tegoroczne staże wsparła Spółka Urtica i redakcja portalu i kwartalnika „Farmakoekonomika Szpitalna” .

„Staż w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu był dla mnie niezwykle ciekawym  i cennym  doświadczeniem. Naprawdę warto zobaczyć, jak wygląda praca oddziału „od kuchni” – a właściwie od strony dyżurki lekarskiej i z jakimi problemami musi mierzyć się zespół medyczny. Był to dla mnie czas nauki, gdyż często do optymalizacji farmakoterapii niezbędne jest poszerzenie wiedzy o szczegółowe wytyczne i dodatkową wiedzę z zakresu diagnostyki. Wyzwaniami bywały także zdobycie zaufania ze strony lekarzy i pielęgniarek oraz komunikacja z pacjentem. Cieszę się jednak, że mimo mojego niewielkiego doświadczenia, co najmniej kilkoro pacjentów mogło szybciej wrócić do zdrowia. Farmaceuta na oddziale szpitalnym jest dla lekarza pomocą nie tylko w zakresie unikania działań niepożądanych i interakcji lekowych, ale także w monitorowaniu stanu pacjenta, czy dostosowaniu dawkowania. Pielęgniarka doceni podpowiedź farmaceuty przy wyborze rozpuszczalnika do podania leku czy doborze szybkości wlewu. Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tym projekcie i mam nadzieję, że będzie on ważnym elementem wprowadzania farmacji klinicznej w Polsce”– mówi  uczestnik stażu, mgr farm. Daniel Orzechowski.

Podczas realizowanych w sierpniu i we wrześniu praktyk, uczestnicy przeprowadzali koncyliacje lekowe pacjentów przebywających na oddziałach, a także realizowali projekty kliniczne. Nad programem oraz przebiegiem całego projektu czuwała mgr farm. Kamila Urbańczyk, zajmująca się rozwojem serwisu farmacji klinicznej w WSS we Wrocławiu

„W nadal trwającej drodze do bycia farmaceutą klinicznym kilkukrotnie miałam okazję odbywania zagranicznych staży, przez co szczególnie doceniam model zdobywania wiedzy poprzez praktykę. Z tego względu posiadając możliwości jakie daje obecna praca na oddziałach oraz drobny bagaż doświadczeń, chciałam podzielić się nim z osobami zainteresowanymi tą dziedziną. Chociaż staże w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu Ośrodku Badawczo-Rozwojowym zostały zorganizowane po raz pierwszy, mam nadzieję, że będą dobrym początkiem dalszych inicjatyw podejmowanych przez naszą jednostkę. Grupa praktykantów w przeciągu miesiąca z sukcesem przebrnęła przez szereg wyzwań takich jak rotacja na Oddziałach Chirurgii Ogólnej, Ortopedii i Urologii, wykonywanie koncyliacji lekowej, rozwiązywanie zadań problemowych typu case study, zdobywanie wiedzy z zakresu różnych obszarów terapeutycznych, przeprowadzanie audytu stosowania profilaktyki zatorowo-zakrzepowej na terenie szpitala. Zdobyte kompetencje z pewnością mogą stanowić dobrą bazę do dalszego kształcenia i zmierzania ku świadczeniu usług farmacji klinicznej ” – tak o stażach wypowiedziała się pomysłodawczyni projektu – mgr. farm. Kamila Urbańczyk.

W pierwszej edycji projektu stypendialnego „Farmakampy” udział wzięło sześciu młodych farmaceutów. Każdy z uczestników spędził na oddziale szpitalnym 4 tygodnie. Udział w stażu pozwolił im nabyć i doskonalić pierwsze umiejętności kliniczne, które są niezwykle ważne dla farmaceutów pracujących przy łóżku pacjenta.

Redakcja