Farmaceuta w gąszczu informacji

Udostępnij:

Gdzie pracownicy aptek mogą uzyskać rzetelne i wiarygodne informacje, potrzebne im w codziennej pracy? Co farmaceuta może znaleźć w Internecie – i jak tego szukać? Przedstawiamy redakcyjny przegląd ciekawych branżowych adresów w sieci.

Gdy trzeba sprawdzić działanie leku

Czasy grubych, drukowanych katalogów odeszły do lamusa. Największe bazy produktów leczniczych obejmują dziś nawet kilka tysięcy leków zarejestrowanych na określonym rynku. Oczywiście dostępne są też portale o charakterze międzynarodowym. Najważniejsza zaleta profesjonalnych baz on-line to błyskawiczne wyszukiwanie określonych produktów na podstawie nazw lub substancji czynnych. Szybki dostęp do danych to jednak nie wszystko – twórcy bazy mogą równie sprawnie aktualizować ją o nowe medykamenty. Spośród dostępnych w sieci portali dotyczących leków godne polecenia są m.in.:

PHARMAINDEX – polska baza leków, skierowana do lekarzy i farmaceutów. Zawiera nazwy preparatów medycznych, ich opisy. W dodatkowym rozszerzeniu PHARMAINDEX Plus zawiera również moduł do porównywania interakcji. Informacje o lekach dostępne są po zalogowaniu.

Drugs.com – amerykański portal z wyszukiwarką leków oraz bazą ułożoną według grup schorzeń i dolegliwości. Oferuje możliwość porównania produktów leczniczych, a także sprawdzenia interakcji między nimi. Dodatkowy moduł pozwala na rozpoznanie tabletek i kapsułek pozbawionych oryginalnego opakowania. Zdecydowana większość informacji dostępna jest bez logowania.

Gdy trzeba znaleźć lek

Kolejny z wartych odnotowania portali to KtoMaLek.pl . Serwis obejmuje zasięgiem polski rynek apteczny i umożliwia pacjentom sprawdzenie, która z aptek lub który z punktów aptecznych dysponuje poszukiwanymi przez niego produktami leczniczymi. Oprócz wyszukiwarki portal zawiera także encyklopedię leków, listę specyfików refundowanych oraz opis możliwych interakcji, nie tylko z innymi lekami, ale także z produktami spożywczymi. Twórcy serwisu udostępnili wyszukiwarkę bezpłatnie i bez logowania.

Z punktu widzenia właścicieli aptek oraz farmaceutów ważną funkcją jest możliwość dodania placówki do bazy, tak by pacjenci znajdowali dostępne w niej leki za pośrednictwem wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Druga kwestia to sprawdzanie – w imieniu pacjenta – najbliższego punktu, w którym zrealizuje on receptę bądź też nabędzie potrzebny specyfik dostępny bez przepisu lekarza. Takie wsparcie ma znaczenie zwłaszcza w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych lub chorych, ponieważ samodzielne poszukiwanie odpowiedniej apteki byłoby dla nich sporą niedogodnością.

Gdy trzeba się dokształcić

Obowiązek systematycznego uzupełniania wiedzy to codzienność w zawodzie farmaceuty. Pracownicy aptek muszą znać nowe produkty medyczne i substancje lecznicze, ale też śledzić zmieniające się przepisy. Wyjazdy na szkolenia są jednak uciążliwością, którą czasem trudno pogodzić z bieżącą pracą. Część kompetencji można obecnie zdobywać przez Internet. W sieci znaleźliśmy kilka serwisów oferujących szkolenia on-line dla farmaceutów:

e-dukacja.pl – czyli Centrum Szkoleń Farmaceutycznych on-line. Jak czytamy na stronie, jest ona wspólnym dziełem Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, Naczelnej Izby Aptekarskiej, a także okręgowych izb aptekarskich. Publikowane w serwisie szkolenia są bezpłatne. Kursy, które utraciły ważność, zarządzający portalem wyłączają. Warto zwrócić uwagę również na publikowane na łamach portalu aktualności – w tym ogłoszenia o szkoleniach stacjonarnych albo bieżące informacje branżowe. Konto w serwisie można połączyć z portalem e-farmacja.net.

Serwis Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego – pod adresem szkolenia.ptfarm.pl publikuje listę płatnych kursów dla farmaceutów. Wszystkie dostępne są on-line na platformie e-learningowej. W samym serwisie PTFarm warto zwrócić uwagę także na zakładkę „konferencje i zjazdy”, w której administratorzy portalu publikują bieżące informacje o polecanych wydarzeniach branżowych.

Źródła: