Farmaceuta kliniczny na świecie – jego aktywna rola w procesie optymalizacji farmakoterapii

Udostępnij:

W serii przeglądów zagranicznych obserwacji farmaceutów przeczytasz o: 

  • Roli farmaceuty w procesie farmakoterapii.
  • Zadaniach farmaceuty i korzyści z jego pracy w zakresie optymalizacji procesu leczenia.
  • Nowych technologiach, będących wsparciem dla optymalizacji farmakoterapii i wzrostu bezpieczeństwa pacjenta.

Kanada

W wielu krajach apteki szpitalne przeszły w ostatnich latach pewnego rodzaju zmianę – z pełnienia funkcji zaopatrywania do wykorzystywania umiejętności farmaceutów w polepszaniu opieki nad pacjentami.

Farmaceutów pracujących w Kanadzie można podzielić na farmaceutów szpitalnych (klinicznych) oraz farmaceutów pracujących w aptekach ogólnodostępnych. Farmaceuci kliniczni mają uprawnienia do wykonywania czynności, jakimi są przeglądy karty leków, rozliczanie leków, monitorowanie stężenia leków, ocena leków, raporty działań niepożądanych, doradztwo w sprawie farmakoterapii oraz, w coraz większym stopniu, przepisywanie recept, oczywiście w zależności od przepisów obowiązujących w danej prowincji.

Kanadyjskie szpitale dysponują dużą ilością specjalistycznego personelu. Farmaceuci są czynnymi członkami zespołów medycznych, o czym świadczy obecność farmaceuty na każdym z obchodów lekarskich. Farmaceuta kliniczny ma bardzo wiele obowiązków.

 Wśród najważniejszych obowiązków farmaceutów klinicznych wymienia się:

  • konsultacje z pacjentami znajdującymi się na oddziałach oraz wnoszenie ewentualnych poprawek do stosowanych u pacjentów znajdujących się na oddziale terapii, a także udzielanie pacjentom informacji odnośnie zastosowanych terapii,
  • monitorowanie parametrów życiowych pacjenta oraz monitorowanie postępu farmakoterapii,
  • planowanie czasowego i odpowiedniego ilościowo zaopatrzenia oddziałów w najpotrzebniejsze leki,
  • prowadzenie wykładów dla pielęgniarek i innych fachowych pracowników szpitala,
  • opiekę merytoryczną nad powierzonym farmaceucie oddziałem,
  • prawo do korekty recept, ich kontroli pod względem poprawności wypisania recepty, a także kontrola lekarzy, którzy często popełniają błędy, oraz proponowanie i wdrażanie terapii wg swojej wiedzy farmaceutycznej,
  • decyzyjność odnośnie dawki określonych farmaceutyków oraz pisemne zatwierdzanie kontynuacji farmakoterapii,
  • zajmowanie się również problemami związanymi Medication Safety Data, czyli problemami bezpiecznego stosowania leków,
  • dokładną analizę wszystkich zarejestrowanych interakcji oraz problemów zaistniałych podczas farmakoterapii,
  • szukanie metod obniżania kosztów farmakoterapii poprzez między innymi właściwe zarządzaniem magazynem leków,
  • zamawianie leków niezarejestrowanych,
  • ciągły wgląd w karty pacjenta,
  • ciągły kontakt z lekarzem oraz pozostałym personelem pracującym na oddziale,
  • zakomunikowanie lekarzowi zaistnienia błędu na recepcie (brak reakcji farmaceuty na błąd na recepcie oraz brak zawiadomienia lekarza o jego pomyłce jest karalny!),
  • obowiązek posiadania wiedzy lub łatwego dostępu do źródła wiedzy (najczęściej w postaci książek drukowanych, bądź w formie elektronicznej) dotyczącej wszystkich substancji czynnych.

Do zadań farmaceutów należy także zbieranie i przechowywanie medycznych danych pacjenta, zanim w ogóle zostaną wdrożone jakiekolwiek procedury kliniczne. W pracy farmaceuty niezwykle użyteczni i pomocni są technicy farmaceutyczni. W Kanadzie są oni odpowiedzialni za zarządzanie magazynem i wydawanie leków na oddziały oraz także weryfikację recepty, dzięki czemu odciążają farmaceutów, pozwalając im skupić się na swojej roli klinicznej na oddziałach.

WARTO WIEDZIEĆ:

Farmaceuci (i także studenci farmacji) zatrudniani w aptekach szpitalnych, mają obowiązek  zaprezentowania raz w miesiącu współpracownikom jednego przypadku medycznego – case study – wraz z zaproponowaną przez nich farmakoterapią. Powszechnie stosowaną praktyką są także spotkania zespołów leczniczych. Wspomniane zespoły spotykają się dwukrotnie w ciągu każdego tygodnia i omawiają wszelkie bieżące sprawy związane z funkcjonowaniem szpitala oraz apteki. Dodatkowo raz w miesiącu organizowane są spotkania dotyczące fachowej literatury, na których dokonywany jest przegląd aktualności ze specjalistycznej prasy dotyczącej między innymi nowych leków czy wyników badań.

Autor:
dr n. farm. Piotr Merks
Sekretarz Generalny EPhEU
Przewodniczący Związków Zawodowych
Pracowników Farmacji (ZZPF)
Adiunkt, Wydział Medyczny Collegium Medicum UniwersytetuKardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Artykuł pochodzi z dodatku Lideo do magazynu „Farmakoekonomika Szpitalna” nr 47 „Farmaceuta na oddziale wsparciem mądrego leczenia. Polska vs. Świat”