Skończyłeś farmację i zastanawiasz się, jaką ścieżkę kariery wybrać? Czy zatrudnić się w aptece otwartej, próbować sił w laboratorium, a może zgłosić się do pracy w aptece szpitalnej? Cykl artykułów „Farmaceuta farmaceucie nierówny” pomoże w decyzji. Sprawdź, jak wygląda praca farmaceuty w laboratorium.
Rodzaje laboratoriów
Nie każdy widzi siebie za ladą w aptece. Na szczęście – miejsce dla farmaceutów znajdzie się również w laboratorium. W jakich laboratoriach można szukać zatrudnienia?
- laboratoria kontroli jakości leków, które są odpowiedzialne za badanie leków recepturowych oraz aptecznych i analizę preparatów pobranych do badania podczas inspekcji; funkcjonują one przy inspektoratach farmaceutycznych,
- laboratoria kliniczne, gdzie badany i analizowany jest materiał biologiczny pacjentów; znajdują się one często przy szpitalach lub poradniach,
- laboratoria firm farmaceutycznych, gdzie pracuje się nad opracowaniem formuł nowych leków oraz przeprowadza się komercyjne badania kliniczne,
- laboratoria zajmujące się badaniami klinicznymi niekomercyjnymi; znajdują się one w ośrodkach naukowo-badawczych, przy stowarzyszeniach i innych instytucjach naukowych,
- laboratoria Nagrodowego Instytutu Leków, gdzie kontroluje się i bada bezpieczeństwo stosowania wyrobów medycznych, prowadzi badania związane z wprowadzeniem preparatów na rynek, a także prowadzi badania nad dopalaczami czy środkami dopingowymi.
- laboratoria firm dermokosmetycznych, gdzie opracowuje się receptury produktów kosmetycznych.
Zakres pracy w laboratoriach
Specyfika pracy zależy w dużej mierze od danego laboratorium. W dużym uproszczeniu – niezbędnym jednak dla potrzeb tego artykułu – praca w laboratorium opiera się na badaniach przy pomocy wyspecjalizowanego sprzętu i obejmuje przygotowywanie receptur, analizę składu leków i preparatów medycznych, weryfikację bezpieczeństwa ich stosowania, sposób i jakość ich działania w praktyce, skutki uboczne wywołane ich stosowaniem, ich toksyczność.
Praca w laboratorium opiera się o obserwacje, przeprowadzanie eksperymentów oraz doświadczeń chemicznych na cząsteczkach z użyciem sprzętu, ale także na zwierzętach laboratoryjnych. W badaniach klinicznych farmaceuta jest niezbędny przy nadzorze nad przygotowaniem produktów podawanych w badaniach oraz ich odpowiednim przechowywaniem.
Zalety i wady pracy w laboratorium
Praca w laboratorium nie wymaga kontaktu z klientami, nie jest zmianowa i z reguły nie jest stresująca. Farmaceuta sam wyznacza sobie rytm pracy, nie ma konieczności pośpiechu w działaniu. Wręcz przeciwnie – przy badaniach laboratoryjnych pośpiech nie jest wskazany. Farmaceuta w laboratorium ma ciekawe zajęcia. Jeśli wykazuje zainteresowanie tematyką nowych specyfików leczniczych, to praca może stać się jego pasją. Pracując w międzynarodowych korporacjach, często ma się możliwość odbywania zagranicznych wyjazdów służbowych.
Projekty dotyczące badań klinicznych dają sporą satysfakcję związaną z wprowadzeniem na rynek nowego leku pomagającego pacjentom. Wadami pracy w laboratorium jest konieczność wykonywania sporej liczby obowiązków na stojąco (badania przy mikroskopie) oraz ryzyko poparzeń, podrażnień skory przy kontakcie z chemikaliami czy zarażenia się chorobami zakaźnymi podczas pracy w szpitalu.
Wymogi do spełnienia
Praca w laboratorium jest dla tych, którzy nie tylko mają wiedzę, ale chcą ją nadal zdobywać. Ciekawością i zamiłowanie do farmakologii, tworzenia nowych leków – na pewno pomoże. Przyda się dbałość o szczegóły i precyzja w działaniu. W międzynarodowych korporacjach niezbędna jest znajomość języka angielskiego oraz wysokie kompetencje miękkie (komunikatywność, umiejętność prezentacji i współpracy w zespole).
Dla tych, którzy widzą siebie w laboratorium, dobra rada jest jedna: już na studiach warto rozwijać swoje kompetencje. Podjęcie praktyk w laboratorium, udział w dedykowanych badaniach klinicznych kursach, rozwijanie sieć kontaktów przez udzielanie się w organizacjach studenckich i pozarządowych – to małe kroki, które pomogą w spełnieniu marzenia.
Źródła:
- http://www.nil.gov.pl/instytut/o-instytucie/
- https://www.pfron.org.pl/fileadmin/files/f/3985_Farmaceuta.pdf
- http://ptsf.pl/archiwum/przyszlosc-farmaceuty-badania-kliniczne-lupa