W serii przeglądów zagranicznych obserwacji farmaceutów przeczytasz o:
- Roli farmaceuty w procesie farmakoterapii.
- Zadaniach farmaceuty i korzyści z jego pracy w zakresie optymalizacji procesu leczenia.
- Nowych technologiach, będących wsparciem dla optymalizacji farmakoterapii i wzrostu bezpieczeństwa pacjenta.
Francja
W ostatnich latach rozwój farmacji klinicznej nabiera tempa również we Francji. Niestety nadal niewiele jest stanowisk, które w całości poświęcone są tej dziedzinie. W rzeczywistości, we Francji farmaceuta kliniczny pełni jednocześnie obowiązki w aptece szpitalnej lub zajmuje się również – w przypadku jednostek uniwersyteckich – działalnością naukową i dydaktyczną. Swoje obowiązki częściowo deleguje stażystom – internes – czyli studentom farmacji w trakcie specjalizacji. To właśnie ich najczęściej spotkamy przy pacjentach na francuskich oddziałach szpitalnych.
Codzienne obowiązki różnią się w zależności od charakteru jednostki i oddziału, jednak podobnie jak w przypadku innych krajów, przyświeca im jeden cel – optymalizacja i indywidualizacja farmakoterapii. We Francji farmaceuta kliniczny bierze udział w obchodzie lekarskim oraz spotkaniach zespołów interdyscyplinarnych, podczas których uczestniczy w wyborze odpowiedniej farmakoterapii, dostarczając lekarzom informacji na temat potencjalnych działań niepożądanych, farmakokinetyki leku czy interakcji. Ponadto, prowadzi wywiady lekowe, gdy pacjent trafia na oddział szpitalny, co umożliwia nie tylko zidentyfikowanie wspomnianych interakcji, ale pozwala także zapewnić ciągłość leczenia. Fundamentalną rolą jest edukacja terapeutyczna pacjenta w zakresie zastosowanej farmakoterapii.
Ze względu na postępującą digitalizację dokumentacji medycznej we Francji, trudno obecnie wyobrazić sobie pracę farmaceuty klinicznego bez systemów informatycznych. Podstawowym narzędziem pracy są platformy zapewniające dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta. Niezbędne są również skomunikowane z apteką szpitalną systemy umożliwiające kontrolę gospodarki lekiem. Takie narzędzia często identyfikują i sygnalizują potencjalne interakcje między lekami zleconymi konkretnemu pacjentowi. Popularne są również aplikacje zapewniające łatwy dostęp do informacji medycznej, przede wszystkim takie, które zawierają bazę aktualnych charakterystyk produktów leczniczych.
Autor:
Mgr farm. Katarzyna Morawska
Artykuł pochodzi z dodatku Lideo do magazynu „Farmakoekonomika Szpitalna” nr 47 „Farmaceuta na oddziale wsparciem mądrego leczenia. Polska vs. Świat”