BIAŁY GŁÓD – głośno o cichym problemie niedożywienia

Udostępnij:

„Niedożywienie szpitalne – czyli biały głód, Czy da się przygotować do pobytu w szpitalu?, Surwiwal szpitalny, Czy w szpitalach pracują ludzie źli i pozbawieni empatii?, Posiłki szpitalne jako forma komunikacji” to tylko przykładowe tytuły rozdziałów nowej książki dr. n. farm. Piotra Kaczmarczyka.

Niedożywienie znacznie zmniejsza szanse pacjentów na ich powrót do zdrowia. Zwiększa ryzyko zakażeń, wydłuża czas hospitalizacji i rekonwalescencji, a w konsekwencji znacznie przyczynia się do obciążenia budżetu systemu ochrony zdrowia. Pozorne oszczędności na szpitalnej diecie kuchennej, czy też żywieniu klinicznym stanowią bezpośrednie zagrożenie życia pacjentów. Szacuje się, że pośrednią przyczyną, nawet do 15%, zgonów szpitalnych jest właśnie niedożywienie. Pacjenci cierpiący z niedożywienia, dłużej wracają do zdrowia i są bardziej narażeni na możliwe powikłania. Poza właściwym odżywianiem, szansą dla pacjentów jest leczenie żywieniowe prowadzone drogą pozajelitową i do jelitową.

Książka BIAŁY GŁÓD, to ciekawa propozycja zarówno dla personelu ochrony zdrowia, studentów kierunków medycznych, jak i wszystkich zainteresowanych czytelników. Choć nie jest to podręcznik, opisano w niej podstawowe przyczyny i skutki niedożywienia, w tym niechlubnego niedożywienia szpitalnego, które rozwija się u pacjentów podczas hospitalizacji. W książce przedstawiono również główne sposoby leczenia żywieniowego i korzyści, jakie płyną z tej metody dla różnych grup np. pacjentów onkologicznych, geriatrycznych czy cierpiących z powodu odleżyn. Autor książki zwraca szczególną uwagę na wpływ niedożywienia na farmakoterapię, który bardzo często jest ignorowany. Opracowanie wskazuje również na możliwości, jakie daje opieka farmaceutyczna i pielęgniarska we wczesnej identyfikacji i zwalczaniu problemu niedożywienia klinicznego

Poza warstwą merytoryczną książkę wyróżnia przystępny język, a także pełne empatii, i zorientowane na sytuację pacjentów nastawienie autora. Liczne przykłady, odwołania i anegdoty, sprawiają, że książkę czyta się dobrze i mimo wagi podjętej tematyki, ma ona wydźwięk zdecydowanie pozytywny. Zachęcamy do lektury BIAŁEGO GŁODU.

Autor:
Justyna Kubiak-Dobija