Dziś rozpoczął się Światowy Tydzień Szczepień. Jego celem jest promocja stosowania szczepień u ludzi w każdym wieku na całym świecie. W roku 2021 oczy całego świata zwrócone są na szczepionki przeciwko wirusowi SARS-Cov-2 w związku z pandemią COVID-19. Tegoroczny Światowy Tydzień szczepień (ang. World Immunnization Week 2021), który odbywa się w dniach 24-30 kwietnia, ma za zadanie zwiększyć świadomość społeczeństwa na temat korzyści płynących ze szczepień, które przybliżają nas do powrotu świata jaki znamy sprzed wybuchu epidemii.
#VaccinesWork to bring us closer
Zastosowanie szczepionek i wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych w ciągu ostatnich 200 lat pozwoliło opanować, a nawet zupełnie wyeliminować, groźne choroby zakaźne, np. ospę prawdziwą.
Szczepienia każdego roku ratują miliony istnień ludzkich przed konsekwencjami przebycia groźnych chorób zakaźnych (więcej na temat kalendarza szczepień przeczytasz w artykule: Wpływ rozwoju kalendarza szczepień na zdrowie publiczne w Polsce (farmakoekonomika.com.pl).
Immunizacja poprzez szczepienie powszechnie uznawana jest na jedną z najbardziej udanych i opłacalnych interwencji medycznych. Głównym celem tegorocznej kampanii Światowego Tygodnia Szczepień organizowanej przez WHO jest podkreślenie znaczenia szczepionek, które umożliwiają ludziom na całym świecie zdrowe i produktywne życie poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób, którym można przeciwdziałać.
Zadaniem tegorocznej kampanii jest również budowanie wspólnego zaufania wśród społeczeństwa do szczepień, które jest dobrem publicznym. Zwiększenie dostępu ludzi do szczepień jest niezbędne, by móc sprawnie osiągnąć cele dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Rutynowe szczepienia stanowią punkt wspólny dla opieki zdrowotnej na początku życia człowieka, dając każdemu szansę na zdrowe życie, począwszy od jego najwcześniejszych lat życia, aż do późnej starości.
Pamiętajmy również, że kluczową rolę w zwiększaniu zasięgu szczepień odgrywają pracownicy służby zdrowia. Cieszymy się, że kompetencje farmaceutów w zakresie realizacji szczepień zaczynają być w Polsce wykorzystywane.
Redakcja
Źródło:
-
-
-
-
-
-
- WHO. World immunization week 2021. https://www.who.int (stan z dn. 23.04.2021 r.).
-
-
-
-
-