20 marca Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej

Udostępnij:

Dwudziestego marca obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Ten szczególny dzień ma na celu przekazanie informacji o dobrych praktykach, jakie warto prowadzić by dbać o higienę jamy ustnej zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. 

Światowy dzień zdrowia jamy ustnej, WOHD (ang. world oral health day), obchodzony jest na całym świecie co roku, 20 marca. To nietypowe święto organizowane jest przez Światowy Związek Lekarzy Dentystów, FDI,  (ang.  World Dental Federation) i jest największą globalną kampanią informacyjną na temat zdrowia jamy ustnej. Głównym celem i założeniem prowadzonych działań jest  rozpowszechnianie wiedzy o znaczeniu zdrowia jamy ustnej oraz o ekonomicznym znaczeniu  profilaktyki schorzeń stomatologicznych wśród społeczeństwa.

Każdego roku Światowy Dzień zdrowia jamy ustnej koncentruje się na konkretnym temacie i dociera do opinii publicznej, pracowników służby zdrowia zajmujących się problemami związanymi z jamą ustną, a także decydentów.

 Wszyscy mamy do odegrania ważną rolę w zwalczaniu występowania chorób jamy ustnej w populacji. Połowa ludzi na świecie cierpi na choroby jamy ustnej, takie jak próchnica czy choroby dziąseł. Zdrowa jama ustna ma kluczowe znaczenie w jej prawidłowym funkcjonowaniu, a jej zaburzenie może wpłynąć negatywnie na czynności życia codziennego, takie jak jedzenie, mówienie czy uśmiechanie się.

Pamiętaj, że:

– Zdrowa jama ustna to coś więcej niż tylko ładny uśmiech.
– Jamy ustnej nie można odizolować od pozostałej reszty ciała – większość chorób jamy ustnej posiada wspólne czynniki ryzyka wraz z innymi chorobami.
-Pewne choroby dają swoje pierwsze objawy w jamie ustnej – stomatolog może być pierwszym lekarzem, który zauważy występujące symptomy i skieruje Cię na dalszą diagnostykę czy leczenie.

Poniżej przedstawiamy 4 podstawowe zasady, po wdrożeniu których będziesz dłużej cieszyć się zdrowiem swojej jamy ustnej.

  1. Raz na pół roku udaj się na wizytę kontrolną do gabinetu stomatologicznego

Regularne wizyty u dentysty to coś więcej niż tylko przywrócenie prawidłowego stanu zdrowia zębów i całej jamy ustnej. Systematyczne kontrole dentystyczne są ważnym środkiem zapobiegawczym, który pozwoli  zaoszczędzić czas i pieniądze. Poza tym, Twój dentysta może wychwycić wczesne objawy choroby, pomoże rozwinąć zdrowe nawyki związane z prawidłową higieną jamy ustnej. Dodatkowo może być istotną częścią zespołu medycznego, jeśli masz poważny problem ze zdrowiem  lub np. jesteś w ciąży.

  1. Myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie

Dobre nawyki, takie jak mycie i szczotkowanie zębów, znacznie przyczyniają się do zapobiegania powstawaniu ubytków i utrzymywania zdrowego uśmiechu. Pamiętaj, aby szczotkować zęby przez min. dwie minuty, dwa razy dziennie. Szukaj szczoteczek do zębów, past i innych przyborów dentystycznych, które będą posiadać odpowiednie atesty. Jeśli potrzebujesz pomocy w nauczeniu swoich dzieci prawidłowego mycia zębów, poproś swojego dentystę o poradę.

  1. Wdróż w swoim życiu zdrowe nawyki żywieniowe

To, co jesz, wpływa na ogólny stan zdrowia twoich zębów i dziąseł. Cukier obecny w produktach spożywczych może być winowajcą powstałego ubytku, ponieważ jest idealną pożywką dla bakterii, odpowiedzialnych za rozwój próchnicy.

Pamiętaj, że aby doszło do rozwoju próchnicy, muszą zaistnieć w jamie ustnej razem 4 czynniki, takie jak bakterie, cukier, podatność zębów oraz czas.

Jednym ze sposobów zapobiegania wystąpienia próchnicy jest prawidłowe odżywianie i dieta bogata w wapń. Zapytaj swojego dentystę o produkty, jakie będą mieć korzystny wpływ na stan Twojego uzębienia. Ogranicz spożywanie słodkich przekąsek u siebie i wśród swoich dzieci.

  1. Pij wodę zamiast napojów słodzonych

Najzdrowszym napojem dla zębów jest woda – w szczególności jeśli jest fluoryzowana. Badania pokazują, że woda pitna z fluorem może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów o co najmniej 25%.

Podsumowując…

Myj zęby dwa razy dziennie przez dwie minuty, nie zapominaj również o czyszczeniu przerw między zębami raz dziennie, prowadzeniu zdrowej diety i regularnego zgłaszania się na wizyty do swojego dentysty. Chociaż bycie w różnych grupach wiekowych i na innych etapach życia mogą wymagać odrębnych rodzajów opieki dentystycznej, możliwe jest posiadanie zdrowej jamy ustnej, niezależnie od tego, czy masz 8 czy 80 lat. Podsumowując, przy odpowiedniej pielęgnacji i dbaniu o zęby i jamę ustną, pięknym uśmiechem możesz cieszyć się  przez całe życie.

Autor:
Justyna Kubiak-Dobija

 

Źródła:

  1. https://www.mouthhealthy.org/en/world-oral-health-day-slideshow
  2. https://pts.net.pl/
  3. https://www.worldoralhealthday.org/
  4. https://www.fdiworlddental.org/what-we-do/world-oral-health-day