14.06.2019 – Światowy Dzień Krwiodawstwa

Udostępnij:

Dziś na całym świecie obchodzony jest – bardzo ważny – Światowy Dzień Krwiodawstwa. Krew można pozyskać tylko od drugiego człowieka, i to czyni ją jednym z najbardziej pożądanych „leków” na świecie.

Wraz z rozwojem medycyny i nowoczesnych sposobów leczenia w szczególności w transplantologii, onkologii, hematologii, neonatologii, chirurgii sercowo-naczyniowej, wzrasta zapotrzebowanie na krew. W Polsce rocznie wykonuje się około 1,7 mln transfuzji krwi, które niezbędne są do ratowania życia ludzkiego.

W trakcie honorowego oddawania dawca może oddać 450 ml krwi pełnej. Poza krwią pełną można również oddać pojedyncze elementy wchodzące w skąd krwi, takie jak osocze, płytki krwi, czy erytrocyty. Krew może być pobierana od osób pełnoletnich (18-65 lat), cieszących się pełnym zdrowiem.

Zapotrzebowanie na krew występuje całorocznie – największy niedobór krwi i jej składników występuje jednak latem. Spowodowane jest to przebywaniem regularnych krwiodawców na urlopach, zwiększoną ilością wypadków komunikacyjnych, a także samym okresem wakacyjnym, w którym szkoły i uczelnie wyższe nie prowadzą zajęć, przez co w tych miejscach nie organizuje się zbiórek krwi.

Warto wspomnieć też, że niedobory krwi wynikają z nierównomiernego rozkładu procentowego grup krwi w społeczeństwie. Stan ten powoduje, że są grupy krwi, na które istnieje szczególne zapotrzebowanie, czego przykładem grupa AB Rh(-), którą posiada zaledwie 1% całej populacji.

Warto dzielić się krwią – nigdy nie wiadomo, czy i nam samym nie przyda się pomoc w postaci transfuzji. Krew dla biorcy ma wartość bezcenną i nieprzeliczalną na pieniądze.

Lista ośrodków, w których można oddawać krew przez cały rok, znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. https://www.gov.pl/web/zdrowie/gdzie-oddac-krew