Problem otyłości w Polsce. Pora zadbać o zdrowie.
Udostępnij
Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa na całym świecie. Jest ona uznawana obecnie za chorobę przewlekłą, a nadwaga za schorzenie prowadzące do otyłości. Problem otyłości rośnie także w Polsce. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość jest stanem patologicznego zwiększania ilości tkanki tłuszczowej powodującym pogorszenie stanu zdrowia. Otyłość charakteryzuje się zwiększeniem masy ciała i nadmiarem tkanki tłuszczowej. Medyczne sposoby klasyfikowania nadwagi i otyłości odwołują się do pojęcia normy wagowej i norm związanych z ilością tkanki tłuszczowej w organizmie.
Grube statystyki
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia dla regionu europejskiego, ponad połowa dorosłych ma więcej kilogramów niż powinno. Natomiast ponad 20% ludności otyłość. A jak sprawa wygląda w Polsce?
Narodowy Fundusz Zdrowia alarmuje, że za 6 lat w Polsce będzie aż 30% ludzi z otyłością. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.
Przez ostatnie lata można zaobserwować wzrost liczebności osób mających nadmierną masę ciała w większości krajów Unii Europejskiej. W Polsce w 1996 roku wynosił 27,7%, w 2004 wzrósł do 29,6%, a w roku 2009 osiągnął już 53%. Według wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (EHIS) w 2014 roku w Polsce było już 53,3% osób powyżej normy wagowej. Z czego 36,6% stanowiły osoby z nadwagą, natomiast 16,7% to osoby otyłe. Polska znalazła się powyżej średniej dla 28 krajów Unii Europejskiej wynoszącej w sumie 50,2% osób mających nadmierną masę ciała.
Przyczyny otyłości
Na rozwinięcie się nadmiernej masy ciała mają wpływ zła dieta, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia. A także czynniki: fizjologiczne, środowiskowe, psychologiczne, czy też predyspozycje genetyczne.
Głównym powodem naszych dodatkowych kilogramów jest nieprawidłowe odżywianie. Spożywamy zbyt duże ilości żywności, które są mało wartościowe, ale wysokokaloryczne. Dochodzi do tego nieprawidłowo zbilansowana dieta, która obfituje w tańsze, bogato węglowodanowe i bogato tłuszczowe składniki oraz nieregularne spożywanie posiłków. Co więcej – w dobie Netflixa i HBO prowadzimy serialowy — leniwy styl życia, większość czasu spędzamy przed telewizorem lub komputerem, najczęściej w towarzystwie ulubionych chipsów.
Pośredni wpływ na naszą wagę ciała mogą mieć także problemy emocjonalne, czy stresujący tryb życia. Sytuacje stresujące kompensowane są przyjemnością, jaką jest jedzenie, a to z kolei prowadzi do ciągłego objadania się. Z obserwacji klinicznych wynika także, że otyłość może być wynikiem zaburzenia funkcjonowania genów kontrolujących masę ciała.
Otyłość niesie ze sobą problemy zdrowotne — może być przyczyną wielu bardzo poważnych chorób, na czele z cukrzycą. Jest jeszcze długa lista innych schorzeń: nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby, a nawet niektóre nowotwory.
Jak skutecznie walczyć z otyłością?
Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W Internecie można znaleźć rozmaitą liczbę zróżnicowanych diet oraz ćwiczeń. W tym artykule przypomnimy podstawowe zasady, które pomogą w utrzymaniu odpowiedniej wagi.
- Zbilansowana dieta — jeść mniej, ale częściej — od 4 do 5 posiłków co 3,4 godziny. Powinny to być produkty o wysokiej wartości odżywczej: ryby, pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce. Należy pamiętać, aby wystrzegać się cukru i soli. Nie spożywać alkoholu.
- Sport to zdrowie! I nie trzeba biegać godzinami po bieżni. Już 150 minut umiarkowanej aktywności tygodniowo wystarczy, żeby poczuć się lepiej we własnym ciele, zbić wagę i obniżyć ciśnienie krwi. To zaledwie trochę ponad 20 minut dziennie.
Dodatkowo należy także, w miarę możliwości, unikać sytuacji stresujących, które „usprawiedliwiają” nasze częste podjadanie.
Otyłość to bardzo złożony problem, który ma wiele przyczyn i efektów zdrowotnych. Z całą pewnością musimy mieć na uwadze wpływ nadprogramowej tkanki tłuszczowej na nasze zdrowie. Proces odchudzania bywa często długotrwały i wymaga pomocy specjalistów: lekarza, dietetyka, psychoterapeuty. Zdrowie jest jednak najważniejsze, dlatego warto zmobilizować się i walczyć o nie.
Redakcja
Źródła:
-
- http://nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/otylosc-choroba-wagi-ciezkiej,7355.html
- http://nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/prezentacja-raportu-cukier-otylosc-konsekwencje,7296.html
- https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych