Internetowe Konto Pacjenta — cała dokumentacja medyczna w jednym miejscu
Udostępnij
W Polsce funkcjonuje wiele systemów e-zdrowia. Oferują niepełny dostęp do ważnych dla pacjenta informacji. Prowadzi to do niskiego zainteresowania korzystaniem z funkcjonujących obecnie w sektorze publicznym narzędzi informatycznych, które mogą odgrywać istotną rolę w systemie ochrony zdrowia. Internetowe Konto Pacjenta ma zmienić ten trend.
Czym jest IKP?
Internetowe Konto Pacjenta jest jednym z założeń programu e-zdrowie, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Celem wdrażanych rozwiązań w ramach programu jest zapewnienie pacjentom łatwego dostępu do historii i przebiegu leczenia, uproszczenie procesu uzyskiwania informacji oraz ograniczenie biurokracji z tym związanej. Dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta dane medyczne, które dotychczas były rozproszone, będą dostępne w jednym miejscu.
Internetowe Konto Pacjenta to internetowa aplikacja, dzięki której — jak zakłada Ministerstwo Cyfryzacji — szybko, przystępnie i bezpiecznie można znaleźć informacje o swoich danych medycznych. Z IKP pacjent może skorzystać z każdego miejsca, na dowolnym urządzeniu (tj. smartfonie, tablecie, czy też komputerze stacjonarnym), o ile dane urządzenie posiada dostęp do Internetu. IKP to w skrócie szybki dostęp do danych medycznych pacjenta zarówno dla samego chorego, jak i jego lekarza prowadzącego.
Obsługa e-dokumentów
Dzięki IKP pacjent może pobrać elektroniczną receptę, sprawdzić, jakie e-recepty miał wystawione i które z nich zostały zrealizowane. Ale to nie wszystko! Pacjent może też dowiedzieć się jaki lek został wydany, gdzie i przez kogo, a nawet przeczytać ulotkę tego leku, bez potrzeby ponownej wizyty w aptece.
Ponadto w Internetowym Koncie Pacjenta można znaleźć informacje dotyczące realizacji recept papierowych. Oznacza to, że pacjent realizujący swoją receptę papierową może zobaczyć jaki lek zakupił i w jakiej aptece dokonał zakupu. Już wkrótce dzięki aplikacji będzie można otrzymać receptę od pielęgniarki lub położnej zarówno po osobistym badaniu, jak i po konsultacji telemedycznej, na odległość.
Takie konto daje również możliwość do wglądu e-zwolnień wystawianych przez lekarza, a także e-skierowań, które są jeszcze na etapie wprowadzania.
W 2021 roku, za pośrednictwem IKP, ma być dostępna pełna dokumentacja medyczna pacjenta, a dzięki temu zarówno pacjent, jak i uprawniony lekarz będzie mógł zdalnie, w prosty sposób sprawdzić i pobrać pełną dokumentację medyczną.
Konto mogą obsługiwać inne osoby
Każdy, kto posiada Internetowe Konto Pacjenta, może udostępnić swoje konto innej osobie. Jest to pomocne w szczególności dla osób starszych, które mogą mieć problem w posługiwaniu się urządzeniami mobilnymi. Dzięki wspomnianej możliwości takie osoby mogą upoważnić wnuka lub dziecko do tego, by obsługiwało ich konto. Wystarczy po zalogowaniu, wskazać nazwisko i PESEL osoby upoważnionej do dostępu do IKP. Także rodzice i opiekunowie mogą mieć dostęp do danych na koncie dzieci.
Istotne jest, że można upoważnić do konta osobę niespokrewnioną – to szczególnie ważne dla osób w związkach nieformalnych. W tym przypadku partner bądź partnerka uzyska od wskazanych placówek medycznych informację o stanie zdrowia pacjenta oraz będzie mieć dostęp do jego dokumentacji medycznej.
Założenie takiego konta jest całkowicie darmowe i bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę https://pacjent.gov.pl/ i postępować krok po kroku według wskazówek. Proces trwa zaledwie kilka minut, a administrator zapewnia, że dane na koncie są szyfrowane i całkowicie bezpieczne — dostęp do nich mają tylko uprawnione osoby i instytucje.
Obecnie trwają pracę nad rozszerzeniem funkcjonalności Internetowego Konto Pacjenta. Zakłada się, że nowe funkcje mają być dostępne od 30 września bieżącego roku. Dzięki nim każdy pacjent posiadający Internetowe Konto Pacjenta, będzie mógł sprawdzić i pobrać całą swoją dokumentację medyczną, łącznie z wynikami badań. Będzie miał wgląd do wszelkich dokumentów medycznych dostępnych w formie elektronicznej: e-skierowanie, e-zwolnienie. Znajdzie tam również dokumenty wypisu ze szpitala. Docelowo, gdy wszystkie placówki będą działały cyfrowo, tu będą się odbywać wszystkie interakcje pacjenta z systemem ochrony zdrowia.
Redakcja
Źródła:
-
- https://www.csioz.gov.pl/aktualnosci/szczegoly/internetowe-konto-pacjenta-szybki-i-latwy-dostep-do-danych-medycznych/page/4/
- https://www.gov.pl/web/zdrowie/internetowe-konto-pacjenta-szybki-i-latwy-dostep-do-danych-medycznych
- https://www.prawo.pl/zdrowie/internetowe-konto-pacjenta-zaloguj-sie-i-sprawdz-co-o-tobie-wie,385532.html