Farmaceuta farmaceucie nierówny. O pracy w aptece szpitalnej.
Udostępnij
Skończyłeś farmację i zastanawiasz się, jaką ścieżkę kariery wybrać? Czy zatrudnić się w aptece otwartej, próbować sił w laboratorium, a może zgłosić się do pracy w aptece szpitalnej? Cykl artykułów „Farmaceuta farmaceucie nierówny” pomoże w decyzji. Sprawdź, jak wygląda praca farmaceuty w aptece szpitalnej.
Zakres działań apteki szpitalnej oraz farmaceuty
W ostatnich latach apteki szpitalne rozszerzyły zakres swojej działalności. Aktualnie nie zajmują się tylko dystrybucją leków na oddziały szpitalne, ale mają też szereg innych zadań. Wiąże się to z rozwojem działalności samych szpitali. Wraz z pojawieniem się np. pracowni cytostatycznej oraz żywienia pozajelitowego w niektórych jednostkach szpitalnych, apteka szpitalna stała się ośrodkiem koordynacji tych pracowni.
Ponadto, w szpitalach powstają komitety do spraw antybiotykoterapii czy zakażeń wewnętrznych, a także racjonalnego doboru leków. W tych zespołach swoje miejsce ma farmaceuta z apteki szpitalnej. To on wykonuje działania zarządzające lekami dostępnymi w szpitalu. Administruje ich obrotem, konsultuje użycie. Wspiera wiedzą naukową i technologiczną. Nie ma bezpośredniego kontaktu z pacjentami i nie operuje środkami finansowymi, ale ma realny wpływ na obsługę i ekonomię.
Dzień pracy farmaceuty w szpitalu
Farmaceuta pracujący w aptece szpitalnej ma stałe godziny pracy. Zazwyczaj zaczyna ją o 7, kończy – po 8 godzinach. Jest to praca dzienna, zazwyczaj bez zmian nocnych czy weekendowych. Farmaceuta ma swój harmonogram obowiązków, w miarę stały i niewymagający od niego zbytniego pośpiechu w działaniu. W końcu tutaj liczy się dokładność i precyzja. Każdy błąd może spowodować nawet utratę ludzkiego życia.
Farmaceuta szpitalny kontaktuje się głównie z personelem medycznym szpitala podczas wykonywania codziennych obowiązków. Spora część jego pracy jest wykonywana bądź samodzielnie, bądź w kontakcie z innymi farmaceutami z apteki szpitalnej – o ile jest zatrudnionych więcej pracowników.
Zadania farmaceuty: apteczki i leki recepturowe
Jednym z podstawowych zadań farmaceuty w szpitalu jest kompletowanie apteczek oddziałowych. W tym celu zbiera on zamówienia z każdego oddziału w szpitalu, kompletuje leki oraz inne wyroby medyczne i wydaje je lekarzom lub pielęgniarkom. Wymagana jest tutaj dość specyficzna wiedza o wyrobach medycznych spotykanych jedynie w szpitalach — narzędziach do operacji, protezach, kontrastach, implantach, opatrunkach, środkach odkażających itp.
Znaczną część dnia może farmaceucie zająć przygotowanie leków na receptury. Szczególnie gdy w szpitalu jest oddział dermatologii, który wymaga wykonania kilogramów maści i specyfików. Także oddziały okulistyki potrzebują dużej liczby preparatów do oczu, przygotowanych w ascetycznych warunkach. Na kardiologię preparuje się płyny do operacji na otwartym sercu. Ponadto, wiele innych oddziałów ma zapotrzebowanie na ręcznie wykonywane proszki, płyny, roztwory, czopki.
Zadania farmaceuty: pracownia żywieniowa i cytostatyczna
Farmaceuta – samodzielnie lub we współpracy z innym farmaceutą zatrudnionym w szpitalu – nadzoruje działanie pracowni żywieniowej oraz cytostatycznej. Nadzór nad pracownią żywieniową wymaga zebrania zleceń z każdego oddziału oraz dogłębnego ich sprawdzenia. Farmaceuta kontroluje liczbę składników oraz zgodność między nimi, stabilność płynu po przyrządzeniu oraz jego osmolarność. W przypadku zauważenia czegoś niepokojącego konsultuje się z lekarzem.
W pracowni cytostatycznej kontrola zleceń z oddziałów także odgrywa kluczową rolę. Trzeba zweryfikować dane pacjenta, jego wagę i wzrost, dawkę leku, rodzaj substancji, drogę podania. Następnie przygotowuje się sprzęt i substancje niezbędne do podania preparatu. Praca z cytostatykami wymaga ogromnego skupienia i szczegółowości. Najmniejszy błąd może odbić się na zdrowiu pacjenta, a także skutkować utratą sporych sum pieniędzy.
Poza powyższymi zadaniami typowo farmaceutycznymi dochodzą jeszcze kwestie administracyjno-biurowe. Pracownik apteki szpitalnej musi sporządzać dokumenty, zbierać zlecenia z oddziałów, przygotowywać etykiety na leki, wydawać leki, robić zamówienie na leki i wyroby medyczne.
Zajęć jest zatem sporo i trzeba wykazywać się dobrą organizacją pracy, by codziennie ze wszystkim dać sobie radę. Wynagrodzeniem za ten trud jest z pewnością fakt, że farmaceuta w szpitalu zazwyczaj po godzinie 15 ma już wolne i nie musi pracować w weekend oraz święta.
Źródła:
- Numer #6 magazynu MGR. FARM